Cesta k výdělku: v lednu koupit, v květnu prodat

Cesta k výdělku: v lednu koupit, v květnu prodat
Staré investorské přísloví z Wall Street říká: „Prodej v květnu a jdi pryč!“ Jinými slovy, nabádá, aby investoři akcie kupovali v zimě, na jaře je prodali a na další nákupy se chystali až na konci roku. Důvod je prostý: vydělají na tom.

Přestože pravidlo "Sell in May and go away!" nemá na první pohled žádný logický základ, historická data ukazují, že funguje poměrně spolehlivě. Pokud by obchodník nakoupil akcie v lednu každého kalendářního roku a v květnu je prodal, zhodnotil by vložené peníze více než jeho kolega, který by nakupoval v květnu a prodával koncem roku.

Historická data to dokazují. Poučka platí jak pro americký index Dow Jones Industrial Average (profil, názory), tak pro německý index DAX (profil, názory) nebo britský FTSE. Při zkoumání indexu Dow Jones Industrial Average jsme se zaměřili na období od počátku roku 1971 až do současnosti. Za sledovaný časový rámec proběhlo 37 period leden až květen a 36 period květen až prosinec.

Od počátku roku 1971 vzrostl index DJIA z hodnoty 830,6 bodu na dnešních více než 13 600 bodů. Při takto silném růstu by se nabízela jednoduchá úvaha - obchodník, který nakupuje v lednu a prodává v květnu, drží pozici pouze pět měsíců, a má tak menší šanci využít růstového trhu. Jakkoliv má tato úvaha nezpochybnitelný logický základ, historická čísla ukazují, že na kapitálovém trhu tato logika nefunguje!

Z uvedených 37 period leden až květen skončilo 28 období v zisku. Pravděpodobnost úspěšného obchodu při této strategii je přibližně 75 procent. Přestože je taková pravděpodobnost úspěchu velmi dobrá, je jen o málo lepší než úspěšnost "konkurenčního" postupu, tedy držení pozice od června do konce roku. V tomto případě skončilo se ziskem 25 z 36 sledovaných období a pravděpodobnost dobrého obchodu je tak i v tomto případě téměř 70 procent.

Rozdíl je v různé míře zhodnocení. Za posledních více než 37 let v období leden až květen akcie průměrně poskočily o 5,9 procenta, zatímco ve zbytku roku (období červen-prosinec) index průměrně posílil pouze o 2,7 procenta. Investor, který nakoupil začátkem ledna a prodal na konci května by tak dosáhl dvojnásobně vyššího zhodnocení i přesto, že drží akcie po kratší dobu, než investor nakupující na počátku června a prodávající koncem prosince.

Příčiny tohoto jevu jsou tématem na hlubší analýzu. Jednou z nich může být tzv. lednový efekt, kdy akcie mají tendenci v lednu silně růst. Důvodem může být snaha retailových investorů nakupovat akcie na počátku roku, stejně jako snaha fondů „přikrášlovat“ složení svých portfolií před jejich zveřejněním. Fondy na konci roku vyprodají ztrátové, nebo málo ziskové akcie a naopak se snaží nakoupit akcie, které rostly a tak se investorům budou v jejich portfoliu líbit. Dalším faktorem může být skutečnost, že katastrofy s přímým vlivem na burzovní obchodování mají tendenci objevovat se ve druhé polovině roku. Ať už se jedná o krach na burze z roku 1987 (říjen) nebo o teroristické útoky v USA (září 2001) či Velké Británii (červenec 2005). Závěrem jenom konstatování: letošní období leden až květen skončilo se zhodnocením 9,5 procenta.

Řídíte se při investování burzovními rčeními?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.