Les, investice spíše srdcová II

Václav Valášek | rubrika: Jak na to | 13. 1. 2011 | 17 komentářů
Pokud bych les zdědil, věděl bych co s ním. Při rozhodování, zda ho koupit, ale nutně musím zvažovat, zda se mi to vyplatí. Nebo nemusím? Les může generovat nekonečné příjmy pro všechny generace, bohužel až pro ty po mně.
Les, investice spíše srdcová II

V minulém článku  jsem líčil, jak je les obecně prospěšný. V dnešním na dvou reálných příkladech ukážu, zda může být prospěšný i vám, jak může takováto investice fungovat. Nebudu brát přitom v úvahu časovou hodnotu peněz. Náklady na údržbu sice pravděpodobně porostou, poroste ale i prodejní cena dřevní hmoty. Pro jednoduchost a přehlednost to berme tak, že porostou zhruba stejně, a můžeme je tedy zanedbat.

Nejprve na příkladu malého kousku lesa ukážu, co vše je třeba v lese udělat, jaké příjmy a výdaje mě čekají. V druhém příkladu už jen shrnu potenciál.

Kousek lesa u Suchovršic

Prodám les v Suchovršicích, říká inzerát. Celková plocha 1,2 ha. Z toho 0,4 ha porostlé vzrostlým lesem o stáří až 120 let, zbylých 0,8 ha porostlých lesem o stáří 40 let. Les je převážně smrkový. Cena 150 000 Kč.

V tomto případě tedy mám 0,4 ha lesa přímo k těžbě.

Dřevní zásoba na hektar smrkového (tedy u nás nejběžnějšího) porostu činí průměrně 400 m³. Průměrná cena za kubík dřeva je 1 450 Kč, z ní odečteme práce: těžbu a přiblížení dřeva na odvozní místo, řekněme 300 Kč/m3. Zbývá 1 150 Kč za m3. Podtrženo: les může hned vydělat cca 184 000 korun.

Ptáte-li se, proč je les k mání za cenu nižší, než se z něho dá získat, odpoví lesní zákon. Majitel lesa má totiž povinnost pozemek opět zalesnit. Investora  tedy čeká nemilé období. V příštím roce budou náklady na zalesnění cca 50 000 Kč (28 000 materiál + 22 000 práce). A příštích sedm let musím nově zalesněné části lesa věnovat trochu péče. Ochrana proti vysoké trávě a ostružiní, které stromky dusí, a zvěři, která je ohrožuje okusem, za tu dobu spolkne cca 75 000 Kč (30 000 materiál + 45 000 práce). Útěchou mi může být leda pár tisíc za prodej vánočních stromků.

Výhodou tak malého lesíka je, že pokud nemám ruce úplně dozadu, práci si udělám sám. Možná to z těchto řádků vypadá na nekřesťanskou dřinu, ale ve skutečnosti jde o jednu až dvě návštěvy „mé investice“ za rok. Doinvestuji tedy 50 000 Kč plus 14 dní práce za dlouhých sedm let. To už nezní tak hrozně, co říkáte?

Pak přichází období velkého a dlouhého klidu. Nyní už se můj les začíná chovat jako archivní víno. Zraje a stoupá na ceně bez velkého přičinění.

V 15. a v 25. roku věku bude třeba les prořezat. Náklady ani výnosy bych nedramatizoval. V prvním případě možná zaplatím nějakou tu tisícovku brigádníkovi z nedalekého lesnického učiliště ve Svobodě nad Úpou, v druhém případě někdo zaplatí mně, že si vyznačené stromy vyřeže a odveze jako palivo nebo tyčky na plot.

A abych nezapomněl, mám ještě 0,8 ha lesa, kterému tou dobou bude kolem 60 let, bude potřeba část ho odtěžit. Po odečtení nákladů vydělám sympatických cca 25 000 Kč. Po 40 letech, na sklonku života, z lesa získám dalších cca 70 000 Kč. Tím se mi vrátí vstupní náklady a odpovídá to průměrné návratnosti této investice. Pak můžu v klidu umřít a předat les synům. Každá generace po mně dostane po odečtení nákladů cca 150 000 Kč. A kdo z vás to má?

Nebudu ale mazat čtenářům med kolem pusy, takzvaná lesní úroková míra (zajímavá veličina, že? –představte si ji jednoduše jako poměr čistého výnosu a kupní ceny) je v tomto případě někde okolo 2 % ročně. A to není žádná investorská hitparáda. Útěchou mi může být těch 120 × 100 metrů oázy klidu, kam můžu chodit na své maliny a své podhříbky.

Tento lesík mě tedy neučiní finančně nezávislým a neuživí ani mé děti. To by moje investice do lesa musela být v jiném rozsahu.

Ztráta/zisk z vlastnictví lesa

Pár hektarů u Třebové

Inzerát další praví: U České Třebové se prodává zdravý udržovaný les. Na části pozemků se nachází smrkový porost 80–90 let (dřevní zásoba 1 800 m³). Mladší porosty jsou po výchovném zásahu a holiny jsou zalesněny. Celková plocha 22,5 ha. Cena 1 400 000 Kč.

V tomto případě je první nevýhoda jasná: vyšší pořizovací cena. Druhým kamenem úrazu bude, že práci na takové ploše už si sám ve svém volnu neudělám. To zvýší náklady na výchovu mladého lesa. Nicméně příjmy jsou v řádu násobků a svým dětem už nepřenechám pouhé kapesné. V dnešních cenách by to vyšlo zhruba tak, že mně se investice vrátí a pro každou příští generaci jsem připravil jednorázovou rentu přes 1 000 000 Kč.

Že se vše nemusí nutně projíst a dá se i reinvestovat, o tom jistě nemusím místní čtenářstvo poučovat. A určitě nemusím poučovat ani rod Schwarzenbergů, kteří v Česku vlastní zhruba 114 000 ha lesů (včetně ploch rybníků) a o další okolo Hluboké se soudí. Zřejmě vědí, proč je chtějí.

Autor studoval lesnickou školu, krátce pracoval v soukromé lesnické firmě ČR a podnikal v lesnictví ve Švédsku. Dnes je finančním poradcem Partners.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+120
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 10. 2013 15:06, Pavel

Na hektaru jsem vysadil nový les, bylo nutné jej zalévat, v létě hodně, voda byla daleko, kosit trávu kolem, hnojit protože půda byla chudá, zcela vyčerpaná, vše stálo spoustu peněz a času. Pak přišli zajíci, srny, prasata, les jsem pak raději oplotil, ani se neptejte kolik plot stál a toho vyřizování po úřadech... Když to vyrostlo do velikosti vánočních stromků tak mi 1/3 ukradli lidi na vánoční stromky, přelezli nebo roztříhali plot... to ani prase neudělalo. Teď každej rok na podzim kupuji Aversol a Hukinl za 10000 Kč - to jsou repelenty, Hukinol smrdí intenzivně jako zvratky a pot a to na desítky metrů daleko od místa aplikace. Po každé aplikaci, kterou provádím opakovaně 2x každý týden od listopadu do vánoc, nejvíc smrdím já, auto, atd. a manželka mne pak nepouští domů, pes na mě štěká, spím ve stodole, nejhorší to je, když je mráz....

Zobrazit celé vlákno

+89
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 4. 2014 13:10, Martin Plachta

Dobrý den, koupím (prodám) les v okolí Lomnice nad Popelkou,Semil nebo Jičína.Více info na tel. 604245057 nebo www.vseproles.eu
Děkuji za nabídky s pozdravem Martin Plachta

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

20. 6. 2022 | Petr Kučera | 20 komentářů

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

Volné peníze u obchodníka s cennými papíry. Jak jsou pojištěné?

17. 6. 2022 | Petr Kučera | 12 komentářů

Volné peníze u obchodníka s cennými papíry. Jak jsou pojištěné?

Nižší limit pro náhradu z garančního fondu se vztahuje jen na zainvestované peníze, říká jeden z největších obchodníků. Na takzvanou volnou hotovost klientů, kterou obchodník uloží... celý článek

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

16. 6. 2022 | Jana Divinová, Jiří Hovorka | 23 komentářů

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

Bitcoin teď ztrácí na hodnotě ze stejných důvodů jako akcie. Investoři se bojí rizika. Bude se opakovat historie a spadne cena z vrcholu zase o zhruba 80 %? Máte ho držet dál, nebo... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.