Fondy: bez zajištěných jakoby nebyly

Petr Fejtek | 20. 11. 2006
Fondy: bez zajištěných jakoby nebyly
Už je to až smutek, popisovat trh fondů. Vypadá to, že bychom klidně mohli na ty dvě tisícovky u nás nabízených zapomenout a sledovat jen tu aktuální top ten zajištěnců.

Do fondů peněžního trhu přišlo 40 miliónů, z dluhopisových odešlo 65 miliónů korun. Mixy uvítaly 4 milióny a akciové opustilo 7 miliónů – směšná čísla pod hranicí smyslu v kontextu 550 miliónů do zajištěných.


Smutek investování

A přitom to minulý rok i ještě letos na jaře vypadalo tak perspektivně! Sumární čísla za třetí čtvrtletí však již ukazují úplně někam jinam. Jakoby symbolicky také umřel guru liberalismu Milton Friedman. Jistě, bylo mu už 93 let, ale u nás je "mýtus jistoty" zřejmě řádově výš než svoboda či jen možnost volby, která s sebou vždy nese zodpovědnost za tuto volbu. A to se nám nechce – ani 17 let po 17. listopadu…

V diskusi o našich penzijních fondech, kde vychází od jejich vzniku reálné zhodnocení 1,05 % p.a. zazněl názor "jde o zásadní a státem masově podporované pochybení v investičním myšlení". Jak vidno – šíří se jak mor, nikoli tedy ptačí chřipka, ale pandemie nezodpovědnosti. Ať se někdo (stát, vláda, finanční žraloci) postarají… Nepostarají se! Ani to neumějí, ani nemohou.


Zajištěné berou vše

Hitparádu v minulém týdnu vyhrál tentokrát se 155 milióny ČSOB Světového růstu+ 10 (jistě i proto, že ČSOB Reverzního rozpětí 2 skončil upisování). Druhou příčku obsadil s pěknými 118 milióny Max 7, na dalším místě je 87 miliónů odvážnějších investorů do ČSOB Asijského růstu 2 – sama ČSOB tedy prodala zajištěných přes 280 miliónů korun. Nu a na bramborách najdeme 60miliónové Pioneer a ČS zajištěný 21.

Suma již zazněla: 550 miliónů korun a zmínka o třetím čtvrtletí nebyla mimo – již je totiž k dispozici statistika za toto období. Z ní jasně vychází vítěz a který to je, jistě nemusím napovídat.


Meta čtvrt bilionu na dohled

Investoři již celkově mají v podílových fondech více než 248 miliard Kč. Od začátku letošního roku jejich majetek vzrostl o 23,5 miliard Kč, což dává příjemný a dokonce trochu nečekaný nárůst o 10,5 %.

Zmíněné třetí čtvrtletí zvedlo majetek fondů o více než 9 miliard, ale nejenže loni to byl dvojnásobek, ale navíc majetek samotných akciových fondů vzrostl o 3 miliardy (což není dáno přílivem investic, ale růstem trhů). „Zbývá“ tedy jen něco přes 6 miliard, z čehož bezmála 5 kasírovaly právě zajištěné fondy.

Z fondů peněžního trhu odešlo 1,5 mld. Kč, z dluhopisových další půlmiliarda. Smíšené a fondy fondů si připsaly přes 3,5 miliardy, ale i zde výsledek ovlivnil víc růst trhů než čistý příliv nových investic.

Dominátorem jsou tedy na celé čáře zajišťáky a ostatní co do zájmu investorů doslova živoří na úbytě. A ohlédnutí na loňské 4. čtvrtletí nutí jen zamáčknout slzu v oku a letošní celoroční výsledek nebude nijak skvostný, od oka poloviční než loni. S naznačenou deformací celého investičního myšlení u nás. Bohužel: vypadá to na reparát základní školy, což je – něžně řečeno – ostuda.


Akcie stále na laně

Balancují nad propastí, tvrdí jedni, pevně se drží a pěkně šplhají, říkají druzí. Amerika rostla už zase šest dní, ale faktem je, že občas obchodování vypadá jako „ticho před bouří“. Injekci dostaly trhy novými makročísly: maloobchodní tržby za říjen klesly jen o 0,2 %, zato spotřebitelské ceny klesly jak v měsíci září, tak v říjnu, index cen výrobců za říjen dokonce klesl o 1,6 % (jádrový -0,9 %).

Evropa závidí, ale americkému optimismu většinou podléhá. U nás byl zejména čtvrtek inspirován příznivými inflačními daty z USA, ČEZ pak konečně i reportem 3Q výsledků a zejména zvýšeným cílové ceny od ING o 70 korun na 1 025 Kč se stávajícím doporučením "koupit". KB zase zvýšila doporučení pro akcie Zentivy na "koupit" a cílovou cenu na 1 390 korun z 1 306 Kč.
S touto podporou, kdy ČEZ uzavíral na rekordu 918,30 korun se náš PX ocitl na lokálním maximu z 26. září – tedy na ročním výnosu 12,35 %, ale hlavně o 34 % nad zlým červnovým minimem.

Vše důležité o podílových fondech...
...najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz! Naleznete v ní kompletní přehled více než 1 800 podílových fondů čekých a zahraničních společností nabízených na našem trhu. Nabízíme aktuální kurzy, profily, žebříčky, poradenství s výběrem fondu. Jen si vybrat! Například pomocí našeho unikátního porovnávače korunových fondů.Trefa do černého

To však nic není proti americké show: největší burza s energiemi na světě New York Mercantile Exchange (NYMEX) nabídla 17. listopadu 7 % svých akcií formou veřejné nabídky (IPO) jako navýšení svého základního kapitálu. Americká Komise cenných papírů (SEC) uvedla, že energetická burza by mohla navýšit jmění prodejem asi 6 miliónů akcií privátním investorům za cenu okolo 50 dolarů za akcii o 300 miliónů dolarů na 4,5 miliardy dolarů.

Cílem největší komoditní burzy na světě s termínovými kontrakty je těžit ze silného investorského zájmu o obchody s deriváty. Podobnou cestu zvolily nedávno burzy CME Holdings, CBOT Holdings i ICE Inc (ta např. více jak ztrojnásobila hodnotu akcií po IPO v listopadu 2005, CME z 35 dolarů v prosinci 2002 vzrostla na současných více než 500 dolarů za akcii).

Navíc populární Jim Cramer v pořadu CNBC "Mad Money" řekl, že je smysluplné koupit akcie Nymex i o 25 USD výše oproti upisovací ceně v IPO 59 USD. V pátek tak akcie NYMEX otevíraly dokonce na ceně 120 dolarů za akcii, aby za nedlouho atakovaly i "šílených" 150 dolarů za akcii.

Nu a výsledek: akcií se prodalo 12 miliónů kusů s uzavíracím kurzem 134 dolarů, tedy růstovým skokem o 127 %.


Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Fondy: zajištěné platí vše

13. 11. 2006 | Petr Fejtek

Fondy: zajištěné platí vše

Opakuje se již klasická písnička: z celkového přílivu 550 miliónů korun se zajištěné fondy postaraly o 670 miliónů. Opět tedy musely nahradit i úbytky z jiných segmentů, jen u akciových... celý článek

Fondy: sázíme zajisté na zajištěné

6. 11. 2006 | Petr Fejtek

Fondy: sázíme zajisté na zajištěné

Do fondů přišla opět jen necelá půlmiliarda a skoro všechny tyto peníze zamířily zase do zajištěných fondů. Letošní vítězové fondbyznysu si tedy upevňují náskok. Ale na loňský celkový... celý článek

Fondy: investujeme stále konzervativněji

30. 10. 2006 | Petr Fejtek

Fondy: investujeme stále konzervativněji

Do fondů sice přišlo za minulý týden půl miliardy korun, přitom ale 470 miliónů zamířilo do zajištěných a 170 miliónů korun do fondů peněžního trhu. Je tedy jasné, jak dopadly ostatní... celý článek

Fondy: ani podzimní úroda neláká

23. 10. 2006 | Petr Fejtek

Fondy: ani podzimní úroda neláká

Jako přes kopírák dopadl i uplynulý týden. Žádné náznaky změn nálad našich investorů: kromě diktátu zajištěných fondů něco "káplo" do peněžního trhu, jinak úbytky všech standardních... celý článek

Fondy: ani babí léto nepomáhá

16. 10. 2006 | Petr Fejtek

Fondy: ani babí léto nepomáhá

Jak se zdá, našemu fondovému byznysu stále silněji vládne jediná skupina – zajištěné fondy. Opět bychom bez jejich 316 miliónů splakali nad statistikou, protože ostatní druhy fondů... celý článek

Partners Financial Services