Bitva fondů s ETF

Pavel Slavík | 3. 10. 2006
Bitva fondů s ETF teprve začíná
Zatím to připomíná příslovečného ramba Goliáše s malým Davidem, ale asi také víte, kdo nakonec vyhrál. Ve fondech je investováno 30krát víc peněz než v ETF - alespoň v USA, ale také nutno dodat: zatím!
Podle statistik Investment Company Institute, na něž odkazuje časopis Fond Shop, totiž jen za poslední rok objem investic v ETF vzrostl o 45 %.

Zastánci a odpůrci
Finanční server TheStreet.com vyzval na začátku dubna k diskuzi ředitele významného správce fondů T. Rowe Price Alexe Saviche na jedné straně a proti němu Sandera Gerbera, ředitele společnosti XTF Advisors, která se naopak zaměřuje na sestavování portfolií klientům právě pomocí ETF.

O poplatky jde až v první řadě
Tradiční nevýhoda fondů, čím dál více přetřásaná. Savich ale upozorňuje: "Každý investor by si měl uvědomit, že s nákupem i prodejem ETF jsou spojeny poplatky obchodníkovi s cennými papíry." Když pak investor zohlední všechny náklady, nevychází podle něj ETF o mnoho levněji než fondy. ETF navíc podle něj zatím nahrazují v portfoliích individuálních investorů spíše jednotlivé akcie než fondy.
Gerber upozorňuje na větší transparentnost ETF: "V každém okamžiku víte, co máte." Fondy jsou podle něj výhodnější jen v případě investic malých částek, kdy se ETF nevyplatí z důvodu minimálních poplatků brokerovi. Od určité částky se již údajně vždy vyplatí ETF místo fondu. Navíc se brokerské poplatky snižují a nabídka ETF rozšiřuje.
ETF (Exchange Traded Funds) v USA
Zaměření ETF Majetek ve správě (mld. dolarů) Počet ETF
USA – akciové indexy široké 189 89
USA – akciové indexy sektorové 36 68
Globální akciové indexy 81 49
Dluhopisové indexy 15 6
Celkem 321 212


Diskuze je živá, ale - jak upozorňuje Fond Shop - dobře sestavené a řízené osobní portfolio je základ. A zda je v něm více fondů nebo víc ETF není to nejdůležitější.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

31. 1. 2023 | Lucie Weissová | 1 komentář

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

Krize, nebo příležitost? Kde zhodnocovat úspory, na co dávat pozor a jak pracovat s investičním portfoliem, když trhy kolísají a inflace je vysoko? Odpovídá Vít Endler, spolumajitel... celý článek

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

12. 1. 2023 | Vladimír Pikora | 1 komentář

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

Válka všechno změnila. Před rokem všichni čekali po konci korony uvolnění a růst procyklických akcií. To se nenaplnilo. Místo růstu přišla recese a inflace. V mnoha zemí dosáhne vrcholu... celý článek

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 2 komentáře

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.