Akcie: evropské tituly by měly nadále posilovat

Pavel Sudek | 2. 10. 2006
Akcie: evropské tituly by měly nadále posilovat
Dow Jones Industrial Average překonal své životní závěrečné maximum. Dow Jones Stoxx 600, pokrývající evropské akcie, od března 2003 svou hodnotu více než zdvojnásobil. Propad ceny ropy na světových trzích skončil, cena za barel se vrátila nad hranici 60 USD. Vzhledem k vývoji americké a evropské ekonomiky se předpokládá, že začátkem příštího roku dojde ke snižování klíčových úrokových sazeb v USA a že naopak ECB přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb ještě do konce roku.


Spojené státy americké

Americké akciové trhy překonaly maxima z minulého týdne, Dow Jones Industrial Average index (profil, názory) překonal své životní závěrečné maximum 11 722,98, ale úplné maximum z ledna roku 2000 zatím nepřekonal. Dow-Jonesův index posílil téměř o 2 %.

Dařilo se akciím finančních společností, které právě překonaly svá historická maxima. Z technologických akcií v uplynulém týdnu vedly akcie polovodičové společnosti Intel (profil, názory) (+8,8 %), která po zavedení nové řady čipů dobývá zpět ztracené vedoucí postavení ve výrobě čipů na úkor AMD (profil, názory). K úplné spokojenosti investorů schází potvrzení nových maxim zvýšenými objemy obchodů.

Na akciových trzích panuje optimismus z toho, že FED již nadále zvedat sazby nehodlá, spíše se ekonomové přiklánějí k názoru, že začátkem příštího roku dojde ke snižování klíčových úrokových sazeb. To také signalizuje v pátek zveřejněný Index průmyslu FEDu Philadelphia, který v září prudce klesl do záporných hodnot. Výrazně do záporných hodnot se zhoršilo též očekávání firem.


Ekonomické ukazatele

  • Data signalizují výrazné oslabení průmyslové aktivity. Zatímco ještě v předchozích měsících aktivita průmyslu relativně solidně rostla, v září byl zaznamenán byť minimální pokles. V červnu minulý rok aktivita průmyslu regionu stagnovala, naposledy byl pokles registrován na jaře 2003 během války v Iráku.
  • K podobné změně došlo i ve vývoji nových zakázek.
  • Náklady firem rostou nadále silně, byť méně než v srpnu, naopak zrychlil růst cen vlastní produkce.
  • Růst zaměstnanosti v září ve srovnání se srpnem mírně zrychlil, avšak zůstává relativně nevýrazný.

Výhled firem v šestiměsíčním horizontu také výrazně oslabil, naposledy se čekal pokles ekonomické aktivity na přelomu let 2000/2001. Oslabuje i výhled dalších veličin jako nové zakázky a zaměstnanost (nyní se čeká pouze slabší růst obou ukazatelů), růst nákladů firem a cen vlastní produkce by měl být v budoucnu stále relativně silný, ale menší než se čekalo v srpnu. Výrazně se tak zvýšilo pouze očekávání růstu investičních/kapitálových výdajů. Data jsou nečekaně slabá. Jde o první komplexně slabou zprávu z průmyslu signalizující možnou stagnaci aktivity odvětví, navíc toto hodnocení platí i pro výhled firem pro první měsíce příštího roku. Také rezidenčního stavebnictví signalizuje zvýraznění oslabení ekonomického růstu. Důvodem jsou předchozí zvýšení úrokových sazeb a a vysoké ceny energií. Něco podobného ukázaly údaje o zboží dlouhodobé spotřeby.

Propad ceny ropy na světových trzích se zastavil, opět se její cena za barel vrátila nad hranici 60 amerických dolarů, což se začalo také projevovat u ropných koncernů.


Jak na úvěry aneb život na splátky, které vás nepoloží
Na dluh žije čím dál tím víc českých domácností. Úvěry nepochybně mají svoje klady, dovolují nám pořídit si zboží či služby, na které je naše peněženka krátká. Pokud ale jejich kouzlu bezhlavě podlehneme, mohou nás zavést až na samé finanční dno. Následující série článků vám poradí, jak proplout úvěrovým mořem bez úhony a co dělat v případě, pokud už se snad vaše finanční loď potápí. Spoustu užitečných článků, rad a informací týkajících se úvěrových produktů a zadluženosti naleznete v našem novém seriálu Jak na úvěry aneb život na splátky, které vás nepoloží.

 

Eurozóna

Optimismus také panoval na evropských trzích, kam se sem přelila pozitivní nálada z USA. Pan-evropský index DJ Eurostoxx 50 (profil, názory) posílil o 1,6 %. Akcie evropských společností se v 3. čtvrtletí (dále 3Q) zotavily z největšího poklesu za poslední tři roky rostoucího trhu. Pozitivní dopad v 3Q mělo to, že zisky společností překonávaly očekávání analytiků a centrální banka USA přestala zvyšovat úrokové sazby. Díky nižším cenám ropy by evropské akcie mohly dále posilovat. Virginie Robertová z pařížské firmy Montpensier Finance sdělila, že její společnost má stále velmi pozitivní názor na budoucí vývoj evropských akcií. V 3Q Montpensier Finance tyto akcie přikoupila. "Uvidíme, jaký dopad budou mít klesající ceny surovin. Akciový trh roste," řekla Robertová. K růstu přispěly i fúze a akvizice. Cíli možného převzetí se staly např. švédský výrobce nákladních automobilů Scania, italská banka Sanpaolo IMI a britská vodárenská společnost AWG.

Index Dow Jones Stoxx 600 (pokrývající evropské akcie) v 3Q stoupl o 4,5 %, zatímco v předchozím čtvrtletí ztratil 4,1 %. Dne 21. 9. index dosáhl 4,5měsíčního maxima, v minulém týdnu klesl o 0,2 %. Index Stoxx 600 od března 2003 (kdy byl na nízké úrovni) svou hodnotu více než zdvojnásobil. V 3Q 37 firem z indexu Stoxx 50 svými zisky nebo tržbami překonalo očekávání, což je nejvíce za 11 čtvrtletí. Analytici proto zvýšili své projekce letošního nárůstu zisků firem z indexu Stoxx 600 z 11,4 % (odhad z konce června) na 13,1 %. Vyplývá to z údajů firmy FactSet Research Systems.

Na zisky evropských společností by mohl mít pozitivní dopad pokles cen ropy, který ke konci 3Q zrychlil. V New Yorku cena ropy oproti rekordní výši 78,40 USD/barel (14. 7.) klesla o 23 % na 60,55 USD. V 2Q se ropa obchodovala v průměru za 70,66 USD. Podle analytiků banky Credit Suisse paliva představují až 14 % celkových nákladů leteckých společností a 60 % nákladů na suroviny výrobců chemikálií.

V USA, což je pro Evropu největší exportní trh, centrální banka po dvou a půl letech přestala zvyšovat sazby. Ty ponechala nezměněny nejen na svém zasedání 8. 8., ale i v minulém týdnu. Analytici naopak očekávají, že Evropská centrální banka do konce roku zvýší svou hlavní úrokovou sazbu z 3 % na 3,5 %, aby zbrzdila inflaci. Kvůli očekávání, že vyšší úrokové sazby by mohly zpomalit růst ekonomiky, mnoho investorů obrátilo svou pozornost k akciím z tzv. defenzivních oborů. To jsou společnosti, jejichž hospodaření je méně závislé na změnách ekonomického růstu. "Určité zpomalení růstu zisků firem je pravděpodobné," řekl Mike Lenhoff, hlavní stratég londýnské firmy Brewin Dolphin Securities. "Proto je nyní správné nadále zdůrazňovat akcie z defenzivních sektorů."

K růstu evropských akcií v 3Q přispěly i fúze a akvizice. V 3Q bylo oznámeno 1 359 akvizic evropských veřejně obchodovaných společností. To podle údajů agentury Bloomberg představuje nárůst o 7,5 %.

Nejhorší vývoj v 3Q zaznamenaly akcie ropných a plynárenských společností – index Stoxx Oil & Gas klesl o 5 %. Britská ropná firma BP (profil, názory) oslabila o 9 %, rakouská OMV o 19 % a norský Statoil o 12 %.

Podle středeční zprávy oznámil německý E.On (profil, názory), že zvyšuje svou nabídku na převzetí španělské energetické společnosti Endesa na 35 EUR za akcii. E.On tak zvednul svoji nabídku z března letošního roku o 38 %. Nabízená cena Nabízená cena 35 EUR tak představuje asi 7% prémii nad úterní zavírací cenou akcií Endesy.


Česká republika

Na pražské burze se během uplynulého týdne dařilo zejména akciím Erste Bank (profil, názory) a ČEZu (profil, názory). Zatímco Erste Bank tak doháněla ve výkonnosti celý trh, který v posledních týdnech rostl výrazněji, tak ČEZ se otřepal z možného prodeje státního části státního podílu. V pátek jej podpořila zpráva o možném odkupu až 10 % vlastních akcií samotnou společností, což mívá pro akcie takových společností přímo blahodárný účinek. Celkově akciový index PX (profil, názory) tak zůstal po zkráceném týdnu téměř beze změny.

Autor působí ve společnosti ATLANTIK finanční trhy.

Vše o bydlení: smlouvy, financování a legislativa
Najdete v něm mnoho praktických informací pro případ, že se rozhodnete koupit nemovitost, zvažujete, zda si pořídit byt v osobním nebo družstevním vlastnictví či se chytáte svoje bydlení vylepšit rekonstrukcí. Zajímá vás deregulace nájemného? I tomuto tématu jsme se věnovali, a to hned v několika článcích. Přejeme vám mnoho inspirativního čtení v našem speciálu Vše o bydlení: smlouvy, financování a legislativa!

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones,
  • technologickému indexu Nashdaq,
  • německému indexu DAX,
  • českému indexu PX-50.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jak vidíte další vývoj na světových akciových trzích vy?

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Akcie: hrozí nám náhlé odchody zahraničních investorů z regionu?

25. 9. 2006 | Pavel Sudek

Akcie: hrozí nám náhlé odchody zahraničních investorů z regionu?

Globální trhy v uplynulém týdnu ztrácely. V USA se sice hlavní indexy dotkly několikaletých maxim, nakonec ale týden uzavřely s mírnou ztrátou. O 0,1 % si pohoršil DJ Eurostoxx 50.... celý článek

Akcie: akciové dividendy se stávají výhodnější než výnosy dluhopisů

18. 9. 2006 | Pavel Slavík

Akcie: akciové dividendy se stávají výhodnější než výnosy dluhopisů

Americké akciové trhy prožily velmi zdařilý týden, růst byl podpořen silnými makroekonomickými ukazateli. Evropské akcie posílily také, i indikátory ekonomického vývoje byly příznivé.... celý článek

Akcie: investoři si vybrali oddechový čas

28. 8. 2006 | Pavel Slavík

Akcie: investoři si vybrali oddechový čas

Tropická bouře v Mexickém zálivu a obavy o další možný růst ropy podpořily vyčkávací taktiku většiny investorů. Zlom nenastal ani po pátečním projevu šéfa FEDu, který investorům příliš... celý článek

Akcie: Amerika má za sebou úspěšný týden

21. 8. 2006 | Pavel Slavík

Akcie: Amerika má za sebou úspěšný týden

Úterní a středeční růst na amerických trzích byl jedním z největších dvoudenních růstů letošního roku. Závěr týdne patřil počítačovým gigantům, zatímco společnost Hewlett-Packard potěšila,... celý článek

Akcie: na trzích opět zasáhla hrozba terorizmu

14. 8. 2006 | Pavel Slavík

Akcie: na trzích opět zasáhla hrozba terorizmu

S poklidným obchodováním při průměrných objemech zamávalo na pražské burze, stejně jako na většině evropských trhů, opětovné nebezpečí teroristických útoků. Americké indexy se držely... celý článek

Partners Financial Services