Diamanty: v čem spočívá jejich hodnota

Diamanty: v čem spočívá jejich hodnota
Diamant vždy byl a bude vyhledávaným symbolem bohatství, krásy a prosperity. Váže se k němu řada mýtů a rozsáhlá symbolika. Zcela prozaicky tento drahý kámen slouží již stovky let jako nástroj na uchování hodnoty. 5–10 % celkového světového bohatství je uloženo právě v diamantech. Co způsobuje, že jeho hodnota neustále roste a odolává všem politickým i ekonomickým krizím?

Jedná se o přírodní produkt, jehož zdroje jsou omezené. Nejvýznamnější světová ložiska diamantů se nacházejí v Jižní Africe, Austrálii, Kanadě a Rusku. Těžbu a obchod s diamanty na celém světě prakticky ovládají dvě monopolní společnosti: De Beers, která kontroluje 2/3 světového obchodu s diamanty, a společnosti skupiny Leva Levieva ovládající především ruské trhy, které s De Beers na prodeji diamantů spolupracují.


Trh s diamanty má jasná pravidla

Obchod se surovými diamanty zajišťuje Diamond Trading Company (profil, názory) - londýnská dceřiná společnost skupiny De Beers. Ta surové diamanty prodává pouze úzkému okruhu exkluzivních kupců, tzv. sightholderů. Ti mají právo desetkrát ročně uplatnit svoji objednávku a účastnit se v Londýně prohlídky nabídnutých kamenů - tzv. "sights".
V průběhu sights si mohou nákupčí prohlédnout nabízenou surovinu a seznámit se s cenou.

Přemysl Synek, předseda představenstva společnosti Diamonds International Corporation (D.I.C.), vysvětluje, jak obchodování na sights probíhá: "Není možné diskutovat o obsahu balíku, nákupčí ho může buď koupit jako celek, nebo odmítnout, což se často nestává. Nepředpokládá se ani jednání o ceně. Výjimkou jsou speciální kameny nad 10,8 karátů, které jsou nabízeny individuálně."

Sightholderů je stabilně zhruba 90. Vybírá je Diamond Trading Company na základě vlastních kritérií. Na členství v tomto elitním klubu neexistuje žádný nárok.


Certifikace surových diamantů

Celosvětový obchod se surovinou má jasná pravidla a je mezinárodně sledován. V roce 2000 vznikl takzvaný Kimberleyský proces, což je mezinárodní fórum států a zástupců organizací diamantového průmyslu a občanských organizací. Toto fórum na základě resolucí OSN připravilo návrh systému mezinárodní certifikace surových diamantů, jehož cílem je zamezit zneužívání surových diamantů pro financování povstaleckých a teroristických aktivit.

Díky Kimberleyskému procesu dochází k certifikaci surových diamantů. Základem systému certifikace surových diamantů je to, že účastnické státy obchodují se surovými diamanty pouze mezi sebou a za jasně daných podmínek. Zásilka diamantů vytěžených pod kontrolou legitimní vlády obdrží před vývozem ze země "Certifikát Kimberleyského procesu". Každý stát, který se účastní systému certifikace, je povinen tento certifikát vyžadovat a nepovolit dovoz surových diamantů bez tohoto certifikátu.

"Česká republika je součástí Kimberleyského procesu a aktivně se v něm angažuje, což je vidět i z toho, že je jednou ze čtyř členských zemí EU, která může ze třetích zemí dovážet nebo tam vyvážet surové diamanty," říká Petra Neumannová z Generálního ředitelství cel, které na dodržování Kimberleyského procesu v ČR dohlíží. "Účastnické státy systému certifikace surových diamantů nesmí povolit vývoz do země, která se do systému nezapojila, ani dovážet diamanty z takové země," dodává.


Ne každý diamant lze využít jako investici

Diamant má tři nejčastější využití:

  1. průmyslová surovina,
  2. šperk,
  3. investiční nástroj.

Surové diamanty se brousí v některém ze světových středisek. Velké diamanty s vysokou kvalitou v New Yorku. Speciální brusy a kameny s vysokou hodnotou bývají broušeny v Antverpách. Středně velké diamanty v Izraeli. Malé kameny a kameny nižší kvality se brousí v Indii nebo v jinde v Asii. Broušené diamanty využívané ve šperkařství či jako investiční kameny již povinnosti registrace nepodléhají, je to zboží a řídí se volným obchodem.

Vybroušené diamanty přichází na diamantové burzy nebo přímo k zákazníkům. Nejvíce se obchoduje přímo v místech významných brusíren. Mezi Evropany jsou neznámější burzy v Antverpách. Jak potvrzuje Synek, jehož společnost D.I.C. na podzim plánuje vstup na diamantovou burzu v Antverpách, členem diamantové burzy se může stát důvěryhodný dealer, který musí splnit řadu podmínek: "Základem je mít za sebou určitou historii v obchodu s diamanty a ručitele z řad členů burzy. Poté se nováček volí předsednictvem a stává se na dva roky zkušebním členem. Teprve potom se může stát řádným členem burzy."

Vše o bydlení: smlouvy, financování a legislativa
Najdete v něm mnoho praktických informací pro případ, že se rozhodnete koupit nemovitost, zvažujete, zda si pořídit byt v osobním nebo družstevním vlastnictví či se chytáte svoje bydlení vylepšit rekonstrukcí. Zajímá vás deregulace nájemného? I tomuto tématu jsme se věnovali, a to hned v několika článcích. Přejeme vám mnoho inspirativního čtení v našem speciálu Vše o bydlení: smlouvy, financování a legislativa!


Hodnocení diamantů

U broušených diamantů, které jsou využívány jako šperkařské nebo investiční kameny, se ustálila jednotná klasifikace. Každý kámen je hodnocen podle čtyř kritérií - takzvaných čtyř C, což je označení vycházející z anglických názvů těchto kritérií: cut - brus, carat - hmotnost, color - barva a clarity - čistota. Každé kritérium má určitou škálu, podle které je hodnocena kvalita diamantu.

4C
Cut - Brus
Existuje několik možných řezů diamantových kamenů: klasický briliantový brus, srdce, slza, ovál, bageta, markýza neboli ječmínek a tzv. roháček - čtvercový brus. Hodnotí se přesnost brusu.

Carat - Hmotnost
Tato veličina se udává v karátech, přičemž jeden karát zde představuje 0,2 gramu Briliant o váze 1 karát má průměr 6,5 mm.

Color - Barva
Diamanty vyskytující se nejčastěji v přírodě jsou po vybroušení v barvách od bílé po žlutou nebo hnědou. Na tyto základní barvy byla přijata mezinárodní stupnice barev, která se značí písmeny latinské abecedy D-Z. Čím je barva kamene bělejší, tím je její označení blíž k začátku abecedy.

Clarity - čistota
Celosvětově uznávaná stupnice čistoty je dána počtem nečistot viditelných uvnitř kamene a má následující stupně:
IF - absolutně čistý, VVS a VS - very very small inclusion a very small inclusion. To znamená, že nečistoty je schopen rozpoznat jen zkušený odborník pouze pod lupou s 10násobným zvětšením.
Si 1 - Si3 - small inclusion. Jedná se o nečistoty, které lze spatřit pod lupou s 10násobným zvětšením.
P1 - P3 (též I1 - I3) - jedná se o střední až velké inkluze, které lze spatřit pouhým okem.

Ne všechny broušené diamanty lze považovat za investiční. Jako investiční diamanty se používají pouze kameny, které mají klasický kulatý briliantový brus o váze od 0,3 karátu a více. Investiční kameny jsou bílé v horní škále barevné stupnice diamantu, které jsou absolutně čisté nebo mají jen velmi málo nečistot.


Výhody a rizika investice do diamantů

V porovnání s ostatními investicemi skýtají broušené diamanty určité výhody. Nepodléhají inflačním vlivům, představují naprosto koncentrované bohatství, lze je tudíž snadno ukrýt či transportovat. Ve světě je možné je bez problémů v případě potřeby prodat. Investice do diamantů však vedle zmíněných výhod má i další specifika, která je třeba znát a nese s sebou i určitá rizika. Růst ceny diamantů není raketový, je spíše pozvolný. Přemysl Synek k tomu říká: "Nejedná se o vhodnou investici pro spekulanty, kteří potřebují k investování vzrušení ze stoupajících a klesajících kursů cenných papírů."

Je třeba vzít v potaz také sníženou likviditu takto uložených prostředků. Největším rizikem však je nezkušenost investora, která může vést k prodělku. Především v českých podmínkách nemá diamant jako komodita vybudovanou tradici a zatím nebylo vytvořeno dostatečné zázemí pro investování do tohoto typu komodit. I tato situace se však podle Synka pozvolna mění a Češi začínají kouzlo blyštivých kamínků obrovské hodnoty objevovat.

Možnostem investování do diamantů, specifikům této investice a vývoji cen broušených diamantů bude věnován následující díl miniseriálu.

Vlastníte nějaké diamanty? Jako šperk, nebo máte investiční záměry? Pokládáte se za znalce diamantů?

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 32 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 2. 2007 17:15, zbyněk

http://www.diamant.estranky.cz/fotoalbum/Diamantove-doly/Diamantove-doly
Obrázky z diamantových dolů.
Je přesně spočitatelné, kolik prostředků stojí vytěžení 1g diamantové hmoty. Tím je dáno, že cena diamantů není libovůle kohokoli, ale tvrdá realita těžebních nákladů.
Až 90% hmoty jde do průmyslu, zbytek do šperkařství a investic. Díky vytěžitelnosti jako např. barevné kovy, ropa,... jde o velmi vzácnou přírodní surovinu. Již stovky let (tedy z dob, kdy fenomenem doby nebyly peníze) je přirozenou autoritou, symbolem prosperity a jistotou směnitelného bohatství.

+44
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 12. 2006 12:12

Pokud máte zájem výhodně koupit nebo prodat drahý kámen, doporučuji www.dubes.cz , bezplatně Vám poradí

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (32 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Komodity: s klesajícím dolarem roste cena zlata

22. 9. 2006 | Robert Šíbl

Komodity: s klesajícím dolarem roste cena zlata

Pokles geopolitických rizik spolu s koncem motoristické sezóny, to jsou hlavní důvody dalšího poklesu na trhu s ropou. Prodejní náladě na trhu přidalo také zpomalování růstu americké... celý článek

Od přání k mýdlu s rakem

22. 9. 2006 | Petr Vykoukal | 9 komentářů

Od přání k mýdlu s rakem

Jméno Otta dnes už mezi mladšími příliš známé není. Naše babičky si ale praní bez mýdla s rakem či Omýru neuměly představit. Právě to byly výrobky továrny Františka Otty, která po "zásahu"... celý článek

Petrof aneb piáno z hospody

20. 9. 2006 | Petr Vykoukal | 1 komentář

Petrof aneb piáno z hospody

Ti hudebnější z nás mají značku Petrof přímo vtisknutou do očí, neboť ji měli prakticky stále před sebou. Ti méně nadaní si ale i tak Petrof pamatují, protože pianino této značky bývalo... celý článek

Becherovka: likér z lékárny

7. 9. 2006 | Petr Vykoukal | 2 komentáře

Becherovka: likér z lékárny

Tradiční český likér vznikl jako výsledek experimentů anglického lékaře Frobriga a karlovarského lékárníka Josefa Vituse Bechera. Jak už lékárníkovo jméno napovídá, výsledkem jejich... celý článek

Baťa aneb boty pro každého

10. 8. 2006 | Petr Vykoukal | 24 komentářů

Baťa aneb boty pro každého

Značku Baťa není třeba představovat, znají ji i lidé v desítkách nejrůznějších zemí světa. O vznik úspěšné firmy se zasloužilo několik členů rodiny Baťů. Nebáli se dělat věci jinak,... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.