Akcie: Praha opět chytá dech

Pavel Slavík | 27. 6. 2006
Akcie: Praha opět chytá dech
Pražská burza se po předchozích výrazně volatilních týdnech stabilizovala a o procento vzrostla, také evropský index Eurostoxx 50 v uplynulém týdnu posílil, a to o 1,8 %. Americké akciové indexy naopak prožívají dny nejistoty. Obavy z rychlejšího zvyšování sazeb v USA mají nepříznivý dopad na akcie celosvětově.

Česká republika

Pražská burza se po předchozích výrazně volatilních týdnech stabilizovala a měřeno indexem PX se pohybovala okolo 1 300 bodů. Zdá se, že nové obchodní rozpětí burzy se v současné době pohybuje v mantinelech 1 280 bodů až 1 325 bodů. V aktuálním týdnu budou trhy ovlivněny zasedáním FEDu a jeho rozhodování o sazbách. Dále může mít na burzu vliv domácí politická situace.
 

Vývoj indexů
index předminulý týden uplynulý týden změna (%) min. max.
PX
(profil, názory)
1 278 1 291,4 +1,0 1 287 1 432

Zdroj dat: Fio report

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

Koruna v reakci na vývoj okolních rozvíjejících se trhu ztratila, kurz klesl k 28,50 CZK/EUR.

Vývoj titulů na domácích trzích

Unipetrol (profil, názory)
19/6: Ze Spolany unikl do Labe síran amonný. Závadou nebyl ohrožen život či zdraví zaměstnanců ani obyvatel v okolí podniku.
19/6: Ředitel Benziny Emich odstoupil, nahradí ho Martin Durčák. 
22/6: Na valné hromadě společnosti Unipetrol byl přijat návrh představenstva nevyplácet dividendy pro tento rok, takže velká část čistého zisku 1 025 mld. CZK zůstane uvnitř společnosti, 5 % zisku bude převedeno do rezervního fondu.

Co se stane - očekávané události

 • 27/6: Spotřebitelská a podnikatelská důvěra za červen
 • 29/6: Zasedání ČNB, změna v nastavení úrokových sazeb ve výši 2 % se nečeká.

Spojené státy americké

Americké akciové indexy prožívají momentálně dny nejistoty, pramenící i nadále ze spekulací týkajících se dalšího vývoje v USA, konkrétně vývoje sazeb a budoucího růstu. Na trhu panovala zvýšená volatilita, avšak v úzkém pásmu. Středeční korekční růst smazal předchozí ztráty z prvních dvou dnů. Ve čtvrtek a pátek naopak byl korigován středeční nárůst. Všechny pohyby byly v rámci úzkého pásma. Takovéto výkyvy očekáváme až do zítřka, kdy již může docházet ke spekulativním pohybům před čtvrtečním zasedání FED.

Vývoj indexů
index předminulý týden uplynulý týden změna (%) min. max.
Dow Jones
(profil, názory)
11 010 10 989 -0,2 10 907 11 131
Nasdaq
(profil, názory)
2 144 2 121 -1,1 2 103 2 152
S&P 500
(profil, názory)
1 256 1 251 -0,4 1 237 1 257

Zdroj dat: Fio report

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

 • Zpráva nově podaných žádostí o dávky v nezaměstnanosti, odhad činil 306 tisíc žádostí, hodnota však dosáhla 308 tisíc, minulý týden činilo toto číslo 295 tisíc.
 • Objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby poklesly nečekaně o 0,3 % a to především díky volatilní složce – dopravě . Data očištěná o tuto složku naopak vykázala růst o 0,7 %.

Vývoj titulů na amerických trzích

 • Univision Communications Inc. (profil, názory), největší ve španělštině vysílaná televize v USA, pravděpodobně obdrží nejméně dvě nabídky na převzetí. Analytici se domnívají, že cena nabídky dosáhne $13 mld. Mezi zájemce o převzetí patří skupina v čele s Grupo Televisa SA (profil, názory) a dále pak Providence Equity Partners Inc. s investorem Haim Sabanem, kteří jsou v samostatné skupině a asi přijdou s nabídkou. CEO společnosti Univision Communications Inc. Jerrold Perenchio ji nabídl k prodeji v únoru 2006. Univision přitahuje kolem 80 % španělsky hovořících diváků, a právě trh s těmito diváky patří k nejrychleji rostoucím. Akcie Univision se v poobchodní fázi obchodovaly za $35,98/a (+0,28 %).
 • Target Corp. (profil, názory), druhý největší americký maloobchodní řetězec, oznámil, že srovnatelné tržby v červnu se mohou vyšplhat na horní hranici odhadů. Dříve v tomto měsíci Target odhadl, že tržby v obchodech otevřených nejméně jeden rok porostou mezi 3-5 %. Na základě aktuálních výsledků za první 3 týdny se tržby pohybují směrem k horní hranici odhadů. Výsledky tržeb za červen budou oznámeny 6. července.
 • Společnost Prudential Equity Group zvýšila hodnocení pro sektor polovodičů na "příznivý" z původních "nepříznivý" a zvýšila hodnocení společnosti Applied Materials Inc. (profil, názory) na "overweight" z původních "neutral". Prudential oznámil, že očekává zvýšení kapacity tohoto odvětví o více než 10 % v druhé polovině roku 2006.
 • UBS zvýšila doporučení pro akcie výrobce čipů Intel Corp. (profil, názory) z "neutral" na "buy" a cílovou cenu zvýšila na $23/a, z předchozích $21.
 • Tribune (profil, názory), mediální společnost, oznámila, že celkové tržby v květnu vzrostly o 2,1 % na $467 mil. - vydavatelské tržby vzrostly o 2 % na $330 mil. a tržby za vysílání se zvýšily o 2,3 % na $138 mil.
 • Společnost Nike Inc (profil, názory). oznámila, že její představenstvo schválilo čtyřletý odkup vlastních akcií za 3 mld. USD. Během několika týdnů očekává dokončení předchozího odkupu akcií za 1,5 mld. USD, který byl schválen v červnu 2004.
 • Byly zveřejněny odhady zisků společností jako Fedex (růst zisku ve 2. Q o 27 %) a Morgan Stanley - ta vidí růst zisku na dvojnásobek.

Co se stane - očekávané události:

 • 25/6: nové prodeje domů,
 • 27/6: spotřebitelská důvěra,
 • 29/6: HDP,
 • 29/6: nové dávky v nezaměstnanosti,
 • 29/6: zasedání FED – změna sazeb.

Eurozóna

Evropský index Eurostoxx 50 (profil, názory) posílil v uplynulém týdnu o 1,8 %,  již od počátku týdne měl tendence k mírnému růstu. Růst byl podpořen vlnou akvizic napříč evropskými trhy (Siemens a Nokia, Suez a Gaz de France, Vinci a Veolia).

Sice ceny komodit dále klesaly, ale to se již na akciových trzích příliš neprojevovalo. Čekání na další komentáře týkající se úrokových sazeb ovlivňovalo trhy, jejich zvýšení o 0,25 % je již v cenách akcií zahrnuto, důležitý však bude komentář představitelů FEDu o dalším vývoji americké ekonomiky s ohledem na inflaci.

Komentář o vývoji domácích a amerických trhů převzat ze serveru e-Broker společnosti Fio, komentář o trzích Eurozóny poskytla společnost ATLANTIK finanční trhy.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

 • americkému indexu Dow Jones,
 • technologickému indexu Nashdaq,
 • německému indexu DAX,
 • českému indexu PX-50.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Akcie: investoři kupují levné české tituly

20. 6. 2006 | Pavel Slavík

Akcie: investoři kupují levné české tituly

Sedm českých ztrátových týdnů je snad u konce, ve středu nastal obrat a pražská burza zaznamenala rekordní objemy. Obrat nastal po 5týdenním poklesu i na amerických trzích, stejně tak... celý článek

Akcie: pátek smazal všechny pražské úspěchy

15. 5. 2006 | Pavel Slavík

Akcie: pátek smazal všechny pražské úspěchy

Česko by si mělo ponechat svůj 67% podíl v ČEZu, uvedl premiér Paroubek. Šéf FEDu Bernanke zvýšil americké úroky na 5 % a dále uvedl, že bude zapotřebí další zvyšování sazeb a utahování... celý článek

Akcie: dobré zprávy z Evropy

9. 5. 2006 | Pavel Slavík

Akcie: dobré zprávy z Evropy

Pražská burza zažila dramatický vývoj, PX index klesl pod 1 500 bodů. Šéf FEDu se nechal slyšet, že krátkodobá pauza v utahování měnové politiky neznamená konec zvyšování sazeb. Americké... celý článek

Akcie: blíží se volby, český trh výrazně zaostává

24. 4. 2006 | Pavel Slavík

Akcie: blíží se volby, český trh výrazně zaostává

Cena zlata dosáhla 25letého maxima, ropa se vyšplhala k úrovni 75 dolarů za barel. I přesto zažily americké indexy vynikající týden, např. Dow Jones se dostal na své 6leté maximum.... celý článek

Akcie: ČNB letos úroky možná vůbec nezvýší

18. 4. 2006 | Pavel Slavík

Akcie: ČNB letos úroky možná vůbec nezvýší

Pražská burza tento týden oslabovala, byla tažena poklesem hlavních akciových titulů. Také americké a evropské burzy mírně oslabily. Evropské trhy negativně ovlivňují rostoucí úrokové... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.