Na blížící se prázdniny a nedávné akciové šílenství není fondová bilance
mínus 90 miliónů korun vůbec špatná. Navíc z dlouhodobého pohledu jsou fondy stále v plusu – za uplynulé čtvrtletí do nich přiteklo téměř 1,9 miliardy korun.
Hurá do akcií
Vítězem loňského týdne jsou akciové fondy, které přibraly 72 miliónů korun. Většina z nich přitekla do Sporotrendu (profil, názory), otázkou ale je, jak dlouho zájem investorů vydrží. Fond totiž dostal v uplynulých týdnech pořádně "za uši" především díky velké alokaci portfolia do Ruska a Turecka, kdy ztratil během šesti týdnů více než 30 % své hodnoty a v podstatě odevzdal celý zisk za uplynulý rok. Pokud by tyto dva velmi volatilní trhy opět potkal podobný objem výprodejů, pak by to už fond ustát nemusel.
Celkově se akciovým fondům minulý týden z pohledu výnosnosti dařilo dobře, v průměru skončily v kladném teritoriu se ziskem 1,3 %. Největšími "klaďasy" byly ČSOB Akciový mix (profil, názory) a Akro fond nových ekonomik (profil, názory).
Stříbrnou medaili v přítoku nových peněz získaly fondy fondů, kde však 30 z plus 52 miliónů jde na vrub zajištěného fondu IKS Max 6 (profil, názory). Nejvíce peněz odteklo z ISČS Globalstocks FF (profil, názory), který ztratil 3 milióny. Právě on ale patřil v minulém týdnu k nejvýkonnějším, přidal více než 2 %. O něco lepší byl IKS Fond fondů (profil, názory) se ziskem 3 procent.
Pryč s dluhopisy
Současné výkyvy akciových trhů by sice teoreticky měly zvyšovat zájem o dluhopisy, opak je však pravdou. Z dluhopisových fondů odteklo minulý týden nejvíce – 105 miliónů korun. Pozitivní není ani jejich čtvrtletní bilance, kdy z těchto fondů odešlo 1,2 miliardy korun. V uplynulém týdnu nejvíce krvácel Sporobond (profil, názory), z kterého "střádalové" vybrali 56 miliónů korun, za ním následoval IKS Dluhopisový (profil, názory) s mínus 32 milióny.
Jednou z příčin odchodu investorů je jejich pokračující špatná výkonnost, všechny bez výjimky ztrácely, jen za minulý týden v průměru půl procenta. Druhou příčinou jsou především rostoucí zahraniční úrokové sazby a obavy z pokračování tohoto růstu, které sráží kurzy dluhopisů. Českým dluhopisům nevěstily v uplynulém týdnu nic dobrého ani mírně rostoucí mezibankovní sazby.
K celkové špatné výkonnosti dluhopisových fondů přispěl nejvíce s mínus 2,2 procenty ČSOB Dluhopisových příležitostí, který s roční ztrátou 11 procent představuje černou můru dluhopisových investorů.
Peníze na investice nebo dovolenou?
Celkově horší dlouhodobou bilance než dluhopisy mají fondy peněžního trhu, mínus 1,7 miliardy za čtvrtletí a mínus 69 miliónů za uplynulý týden. Především v uplynulých týdnech mohly být motivem výběrů blížící se dovolené. Nicméně to, že peníze odtékaly hlavně z IKS Peněžní trh (profil, názory) by svědčilo o tom, že na dovolenou jedou jen jeho klienti, naopak do Sporoinvestu (profil, názory) peníze přitekly a klienti České spořitelny tak asi dovolenou odkládají.
Z dlouhodobého pohledu odchází peníze ze všech fondů peněžního trhu a byly to s největší pravděpodobností akciové a fondy fondů, které z těchto přesunů profitovaly nejvíce. Dlouhodobou příčinou ztrácení fondů peněžního trhu je tak spíše přesun peněz do výnosnějších a rizikovějších aktiv.
Nemastno neslano, zkrátka smíšeně
Poslední zbývající kategorií jsou fondy smíšené. Ty se moc nepředvedly v přílivu peněz (-39 miliónů), s výkonností už to bylo lepší (v průměru + 0,5%). Třetina ztracených peněz odešla z IKS Balancovaného (profil, názory), situaci zachraňoval Pioneer růstový (profil, názory, koupit) s přítokem 4 miliónů korun. O relativně dobrou výkonnost se postaralo pár fondů s excelentními výsledky – ČSOB Bohatství (profil, názory) přidal 3,48 %, J&T Opportunity (profil, názory) vydělal 3,30 % a ČSOB Středoevropský (profil, názory) se zhodnotil o 2,88 %.
Klid před možnou bouří
Akciové trhy si v minulém týdnu už nezopakovaly "psí kusy", které prováděly v tom předchozím. Růsty či poklesy dosahovaly většinou spíše nízkých jednotek procent a zdaleka nedosahovaly předchozích úrovní. Za primární příčinu nejistoty na trzích je označována obava z dalšího vývoje amerických úrokových sazeb. První změna se očekává příští čtvrtek, mnohem důležitější ale budou související prohlášení, která by mohla naznačit další vývoj, pokud jen trochu pohrozí dalším růstem, nebude to pro akciové trhy znamenat nic dobrého.
V uplynulém týdnu se nejvíce dařilo burze v Kalkatě, která přidala více než 7 %, o něco méně – přes 5 % přidaly burzy v Latinské Americe (měřeno indexem Latibex), špatně si nevedla ani Budapešť (+3 %) či Varšava (+2,9 %). I Praha skončila týden v plus jedno procento. Trhům západní Evropy se vedlo smíšeně, kdy nejvíce posílil Madrid o necelá tři procenta. Americké burzy uzavřely týden mírnou ztrátou nepřesahující jedno procento.
Řeč čísel
Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:
Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů
Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově
Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním
Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních
Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!
Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!
Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!