Fondy: zdaleka není dobojováno

Fondy: zdaleka není dobojováno
Zkouška nervů stále probíhá a naši podílníci se drží zatím celkem dobře. Na rozdíl od některých akciových investorů nepanikaří, i když v uplynulém týdnu byla odvaha nedostatkovým zbožím. Nakonec z fondů celkem odešlo jen 130 miliónů korun.

Bezmála čtvrtmiliarda přitom opustila fondy peněžního trhu, to je ale jiný dlouhý příběh. Dalších 150 miliónů odešlo také z dluhopisových fondů. Je tedy jasné, že v situaci akciového zemětřesení pomohly od mnohem větší pohromy zajištěné fondy.

Dluhopisy stále nelákají

Většina dluhopisových fondů opět zvýšila ztráty, takže i ty roční jsou stále horší. Zcela děsivé jsou zejména u těch, které vsadily na konvergenční šanci a vidět například –9,5 % jako u ČSOB dluhopisových příležitostí, to je již příliš i na pesimisty.

V USA se spekuluje o sazbách nad 6 % na podzim a to už by byla pro akcie těžká konkurence. Do celé situace vnášejí snad ještě víc nejistoty úvahy o zpomalení ekonomického růstu. Ani jedno se nás přímo netýká, ale inflace také nadskočila a čím dál víc budeme ve vleku zahraničních nálad.

Doba přeje zajištěným

Pochopitelně v takové situaci těžko hledat důvěryhodná aktiva, takže voda se žene na mlýn zajištěných fondů. Ty celkem inkasovaly 355 miliónů a dosavadní tahouny ČSOB Krátkodobého růstu 2 a ČSOB Digitální reverzní 1 – oba s téměř 90 milióny – se tentokrát přidal a ČS-ESPA Zajištěný 15, který je se 107 milióny korun předběhl. Zato Max 6 zaostal na 36 miliónech.

Obliba zajištěných fondů je v současné situaci pochopitelná, ale každý investor by měl bedlivě vyhodnotit, na jaká podkladová aktiva a zejména k jakému datu jsou jejich konstrukce navázány. Obvykle to bývá až k datu konce upisovacího období (tedy již po akciovém pádu), což by mělo být výhodné. Ale nemusí být a ty konstrukce citlivé na volatilitu také nemusí být ideální.

Naopak velmi špatně je na tom většina těch, kdo do zajištěných fondů nastoupili v minulém roce či letech, protože obvykle dostanou jen nominálních 100 % svých vkladů. Výhodnější budou jen výnosy fondů typu click, které zamykaly výnosy růstových období.

Kdo sedí na hromadách peněz

Je jasné, že panický úprk z akciových trhů generuje relativně vysoký podíl hotovosti u investorů. Někam časem určitě zamíří, ale kam? Teoreticky by se silný růst mohl vrátit i na akciové trhy.

Citelný pokles cen akcií, který v posledních týdnech zasáhl světové trhy, změnil priority a očekávání investorů. Někteří z nich už nevěří v tak silný růst jako dříve a část jich uvažuje o uložení finančních prostředků v jiných aktivech, než jsou akcie. Po korekci se volné peníze zřejmě přesunou do USA a část se jich už nevrátí na rozvíjející se trhy.
Na druhé straně se do úvah opět dostává základní či fundamentální faktor – růst jak hospodářský, tak zisku firem. A že v Americe Fed za prioritu klade infaci, kterou chce bránit i za cenu nižšího růstu, je opět argument, který emerging markets favorizuje.

Dalším novějším pohledem na světové kapitálové trhy je postupný nárůst síly i objemu investic, které se generují přímo v emerging markets. Jako příklad vezměme třeba akcie ČEZ, jejichž podíl ve vlastnictví českých fyzických i institucionálních investorů již značně vzrostl. Můžeme tedy hovořit o snižování závislosti těchto trhů na zahraničních hráčích.

Zajímavý týden

Akciové trhy si v uplynulém týdnu zřejmě sáhly na krátkodobé dno, ačkoli ruku do ohně by za to nikdo nedal. Krásným příkladem byla i Pražská burza, kde začátkem týdne ještě "velký výplach" pokračoval, až ve středu zcela ztratila půdu pod nohama a kapitulovala před panickým globálním výprodejem: PX –6,5 %, ČEZ, Unipetrol či Zentiva až –11 %.
Objemy obchodů ve SPADu překonaly dosavadní rekord, když se zobchodovalo akcií za víc než 10,9 mld. Kč.

Po náznacích, že od poklesu se před čtvrtou odpolední k růstu obrátily futures v Americe, obrátily trend i české akcie, takže nakonec propad zmírnily na "pouhá" 3 %!
Že ani profesionál nemá křišťálovou kouli, dokazuje i vedoucí odboru Analýz trhů ČEZ Petr Štulc, když od 25. května do 7. června nakoupil na burze celkem 1010 kusů akcií ČEZ za ceny v rozmezí od 675 do 710 korun za kus. Ty ovšem klesly až na 523 korun!

Ve čtvrtek po mírně uklidňujících zprávách o americké inflaci Evropa otevřela pozitivně, takže Praha vyskočila jak čertík ze škatulky: PX vylétl o 7,3 %, tedy nejvíc od plenek podzimu 1993 (od té doby jen dvakrát vyskočil o víc než 4 %), ČEZ přidal 11 %, KB 10 % atd.

Týden skončil se 3,6% růstem a přes 16% ztrátu od začátku roku vykazuje meziročních skoro +5 %.

Kdo ztratil nervy

Naši investoři bojovali srdnatě nejen na burze (zejména proti přesile cizáků), ale celkem statečně se drželi i ve fondech.
Je zřejmé, že pohasla zejména sláva smíšených fondů, kde se ty nejoblíbenější topí hluboko v bažinách ztrát. Přesto se masový úprk z nich nekoná – jejich prodeje skončily na 20 miliónech korun tedy vlastně na červené nule.

Mnohem zajímavější je situace u akciových fondů: zatímco ING Český akciový (profil, názory, koupit) získal 47 miliónů korun, z ISČS Sporotrendu (profil, názory) se 164 miliónů korun odporoučelo. Zpátečku zařadila i rodina akciových fondů prodávaných v ČSOB, takže celková týdenní bilance se zastavila na odlivu 130 miliónů korun.

Možná nejzajímavější je pohled na to, jak dopadli naši dva velikáni v posledních třech týdnech (v miliónech Kč čistých prodejů):
ISČS Sporotrend: +69, +39, –164
ING Český akciový: –145, +33, +47
Podle toho se zdá, že investoři ING zareagovali rychleji a poté se pokoušejí "nakupovat levně", kdežto ti ze Sporotrendu se vyděsili až se zpožděním. Jak se budou našinci chovat teď?

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 6. 2006 21:37, Hatori Hanzo

Pane Hinku, že Vás nazývají soudruhem a zesměšňují jenom proto, že vyjádříte svůj názor, který zrovna nezapadá do toho skvělého modrého myšlení bych si nic nedělal. Přesně takhle si představuji onu modrou totalitu, která nemá šanci prosadit své názory jinak než nedemokraticky.

Zobrazit celé vlákno

+25
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 6. 2006 16:22

V tom máte naprostou pravdu. Ty peníze jsou kryté domem, který někdo musel postavit a hodnotu vytvořit. Dosud jsme tu diskutovali jen o růstech či poklesech akciových trhů a kdo tím utrpí či vydělá. Já tvrdím, že jedině fundamentální růst, který je krytý ziskem případně vyplacený v dividendách, má smysl. Stejně jako když užijete peníze k vytvoření hodnoty. Vše ostatní je jen přehazování peněz, navíc nákladné, ze kterého sice není vůbec nic, ale zato se pozitivně promítne do makroekonomických čísel. Že totiž musely být vyrobeny tisíce vidlí, spáleno moře petroleje v letadlech, vzděláno plno odborníků a živeno plno institucí, vybudovány stavby, letiště, dálnice, informační technologie, telekomunikace atd. jen za tím účelem, aby toho přehazování peněz fungovalo.

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Fondy: na obzoru velký výplach

12. 6. 2006 | Petr Fejtek

Fondy: na obzoru velký výplach

Všeobecná bída přišla nejen na Kozáky, vlny výprodejů obcházejí celou zeměkouli. Příčin nalézá každý dvanáct do tuctu, tu pravou však zatím nevidět. Vidět jsou ovšem odkupy fondů, za... celý článek

Fondy: bobřík odvahy vystrčil čumáček

5. 6. 2006 | Petr Fejtek

Fondy: bobřík odvahy vystrčil čumáček

Podle toho, jaký investiční mráz spálil letošní jaro, je dosažených 300 miliónů vlastně úspěch. Kupodivu se nijak nezměnilo ani rozložení investic: skoro 350 miliónů opustilo peněžní... celý článek

Fondy: investoři drží směr i v bouři

29. 5. 2006 | Petr Fejtek

Fondy: investoři drží směr i v bouři

Jedno z nejhrozivějších období prožil kapitálový trh v uplynulých dnech. Již předchozí týden spustil akciovou lavinu, která nejhůř dopadla na rozvíjející se trhy. Do fondů přesto stále... celý článek

Fondy: zajištěné přebírají žezlo

22. 5. 2006 | Petr Fejtek

Fondy: zajištěné přebírají žezlo

Skoro se není čemu divit, když trhy předvádějí strašidelné bludiště či spíše zámek hrůzy. Nakonec je tedy celkových 370 miliónů korun docela úspěch. Výkonnost většiny fondů však zamířila... celý článek

Fondy: stále jen čtvrt miliardy

15. 5. 2006 | Petr Fejtek

Fondy: stále jen čtvrt miliardy

Minulý týden přišla skutečná bída na Kozáky, dokud svou dvoutýdenní apanáž nevysypal ze své pokladničky zajištěný nováček Max 6 a situaci zachránil. Nastřádal totiž celých 330 miliónů... celý článek

Partners Financial Services