Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: zdaleka není dobojováno

Fondy: zdaleka není dobojováno
Zkouška nervů stále probíhá a naši podílníci se drží zatím celkem dobře. Na rozdíl od některých akciových investorů nepanikaří, i když v uplynulém týdnu byla odvaha nedostatkovým zbožím. Nakonec z fondů celkem odešlo jen 130 miliónů korun.

Bezmála čtvrtmiliarda přitom opustila fondy peněžního trhu, to je ale jiný dlouhý příběh. Dalších 150 miliónů odešlo také z dluhopisových fondů. Je tedy jasné, že v situaci akciového zemětřesení pomohly od mnohem větší pohromy zajištěné fondy.

Dluhopisy stále nelákají

Většina dluhopisových fondů opět zvýšila ztráty, takže i ty roční jsou stále horší. Zcela děsivé jsou zejména u těch, které vsadily na konvergenční šanci a vidět například –9,5 % jako u ČSOB dluhopisových příležitostí, to je již příliš i na pesimisty.

V USA se spekuluje o sazbách nad 6 % na podzim a to už by byla pro akcie těžká konkurence. Do celé situace vnášejí snad ještě víc nejistoty úvahy o zpomalení ekonomického růstu. Ani jedno se nás přímo netýká, ale inflace také nadskočila a čím dál víc budeme ve vleku zahraničních nálad.

Doba přeje zajištěným

Pochopitelně v takové situaci těžko hledat důvěryhodná aktiva, takže voda se žene na mlýn zajištěných fondů. Ty celkem inkasovaly 355 miliónů a dosavadní tahouny ČSOB Krátkodobého růstu 2 a ČSOB Digitální reverzní 1 – oba s téměř 90 milióny – se tentokrát přidal a ČS-ESPA Zajištěný 15, který je se 107 milióny korun předběhl. Zato Max 6 zaostal na 36 miliónech.

Obliba zajištěných fondů je v současné situaci pochopitelná, ale každý investor by měl bedlivě vyhodnotit, na jaká podkladová aktiva a zejména k jakému datu jsou jejich konstrukce navázány. Obvykle to bývá až k datu konce upisovacího období (tedy již po akciovém pádu), což by mělo být výhodné. Ale nemusí být a ty konstrukce citlivé na volatilitu také nemusí být ideální.

Naopak velmi špatně je na tom většina těch, kdo do zajištěných fondů nastoupili v minulém roce či letech, protože obvykle dostanou jen nominálních 100 % svých vkladů. Výhodnější budou jen výnosy fondů typu click, které zamykaly výnosy růstových období.

Kdo sedí na hromadách peněz

Je jasné, že panický úprk z akciových trhů generuje relativně vysoký podíl hotovosti u investorů. Někam časem určitě zamíří, ale kam? Teoreticky by se silný růst mohl vrátit i na akciové trhy.

Citelný pokles cen akcií, který v posledních týdnech zasáhl světové trhy, změnil priority a očekávání investorů. Někteří z nich už nevěří v tak silný růst jako dříve a část jich uvažuje o uložení finančních prostředků v jiných aktivech, než jsou akcie. Po korekci se volné peníze zřejmě přesunou do USA a část se jich už nevrátí na rozvíjející se trhy.
Na druhé straně se do úvah opět dostává základní či fundamentální faktor – růst jak hospodářský, tak zisku firem. A že v Americe Fed za prioritu klade infaci, kterou chce bránit i za cenu nižšího růstu, je opět argument, který emerging markets favorizuje.

Dalším novějším pohledem na světové kapitálové trhy je postupný nárůst síly i objemu investic, které se generují přímo v emerging markets. Jako příklad vezměme třeba akcie ČEZ, jejichž podíl ve vlastnictví českých fyzických i institucionálních investorů již značně vzrostl. Můžeme tedy hovořit o snižování závislosti těchto trhů na zahraničních hráčích.

Zajímavý týden

Akciové trhy si v uplynulém týdnu zřejmě sáhly na krátkodobé dno, ačkoli ruku do ohně by za to nikdo nedal. Krásným příkladem byla i Pražská burza, kde začátkem týdne ještě "velký výplach" pokračoval, až ve středu zcela ztratila půdu pod nohama a kapitulovala před panickým globálním výprodejem: PX –6,5 %, ČEZ, Unipetrol či Zentiva až –11 %.
Objemy obchodů ve SPADu překonaly dosavadní rekord, když se zobchodovalo akcií za víc než 10,9 mld. Kč.

Po náznacích, že od poklesu se před čtvrtou odpolední k růstu obrátily futures v Americe, obrátily trend i české akcie, takže nakonec propad zmírnily na "pouhá" 3 %!
Že ani profesionál nemá křišťálovou kouli, dokazuje i vedoucí odboru Analýz trhů ČEZ Petr Štulc, když od 25. května do 7. června nakoupil na burze celkem 1010 kusů akcií ČEZ za ceny v rozmezí od 675 do 710 korun za kus. Ty ovšem klesly až na 523 korun!

Ve čtvrtek po mírně uklidňujících zprávách o americké inflaci Evropa otevřela pozitivně, takže Praha vyskočila jak čertík ze škatulky: PX vylétl o 7,3 %, tedy nejvíc od plenek podzimu 1993 (od té doby jen dvakrát vyskočil o víc než 4 %), ČEZ přidal 11 %, KB 10 % atd.

Týden skončil se 3,6% růstem a přes 16% ztrátu od začátku roku vykazuje meziročních skoro +5 %.

Kdo ztratil nervy

Naši investoři bojovali srdnatě nejen na burze (zejména proti přesile cizáků), ale celkem statečně se drželi i ve fondech.
Je zřejmé, že pohasla zejména sláva smíšených fondů, kde se ty nejoblíbenější topí hluboko v bažinách ztrát. Přesto se masový úprk z nich nekoná – jejich prodeje skončily na 20 miliónech korun tedy vlastně na červené nule.

Mnohem zajímavější je situace u akciových fondů: zatímco ING Český akciový (profil, názory, koupit) získal 47 miliónů korun, z ISČS Sporotrendu (profil, názory) se 164 miliónů korun odporoučelo. Zpátečku zařadila i rodina akciových fondů prodávaných v ČSOB, takže celková týdenní bilance se zastavila na odlivu 130 miliónů korun.

Možná nejzajímavější je pohled na to, jak dopadli naši dva velikáni v posledních třech týdnech (v miliónech Kč čistých prodejů):
ISČS Sporotrend: +69, +39, –164
ING Český akciový: –145, +33, +47
Podle toho se zdá, že investoři ING zareagovali rychleji a poté se pokoušejí "nakupovat levně", kdežto ti ze Sporotrendu se vyděsili až se zpožděním. Jak se budou našinci chovat teď?

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+11
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 6. 2006 21:37, Hatori Hanzo

Pane Hinku, že Vás nazývají soudruhem a zesměšňují jenom proto, že vyjádříte svůj názor, který zrovna nezapadá do toho skvělého modrého myšlení bych si nic nedělal. Přesně takhle si představuji onu modrou totalitu, která nemá šanci prosadit své názory jinak než nedemokraticky.

Reagovat

 

+25
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 19. 06. 2006 13:10)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 6. 2006 16:22

V tom máte naprostou pravdu. Ty peníze jsou kryté domem, který někdo musel postavit a hodnotu vytvořit. Dosud jsme tu diskutovali jen o růstech či poklesech akciových trhů a kdo tím utrpí či vydělá. Já tvrdím, že jedině fundamentální růst, který je krytý ziskem případně vyplacený v dividendách, má smysl. Stejně jako když užijete peníze k vytvoření hodnoty. Vše ostatní je jen přehazování peněz, navíc nákladné, ze kterého sice není vůbec nic, ale zato se pozitivně promítne do makroekonomických čísel. Že totiž musely být vyrobeny tisíce vidlí, spáleno moře petroleje v letadlech, vzděláno plno odborníků a živeno plno institucí, vybudovány stavby, letiště, dálnice, informační technologie, telekomunikace atd. jen za tím účelem, aby toho přehazování peněz fungovalo.

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (HammerLang 19. 06. 2006 15:19)

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

19. 6. 2006 | 21:37 | Hatori Hanzo

Pane Hinku, že Vás nazývají soudruhem a zesměšňují jenom proto, že vyjádříte svůj názor, který zrovna nezapadá do toho skvělého modrého myšlení bych si nic nedělal. Přesně takhle si představuji onu modrou totalitu, která...více

19. 6. 2006 | 17:10 | TaF

Jenže právě to přehazování peněz je fundamentálně důležité pro to, aby se onen fiktivní dům postavil ve správném místě, v pravý čas a s co nejnižšími náklady investičními i provozními, aby mohl produkovat maximální zisk....více

19. 6. 2006 | 16:22

V tom máte naprostou pravdu. Ty peníze jsou kryté domem, který někdo musel postavit a hodnotu vytvořit. Dosud jsme tu diskutovali jen o růstech či poklesech akciových trhů a kdo tím utrpí či vydělá. Já tvrdím, že jedině fundamentální...více

19. 6. 2006 | 15:19 | HammerLang

Když mám milion a za ten si nechám postavit dům, mám dům za milion a zároveň jsem nechal lidem kteří ho postavili vydělat milion. Nemusím si tisknout nekryté peníze, abych zvýšil jejich množství v ekonomice. Za pomocí kapitálu,...více

19. 6. 2006 | 13:52 | TaF

Jo, osvícenci, to už tady bylo. A pak lítala gillotina. více

Oblíbená témata

Akcie, Akciové fondy, akciové trhy, akciový fond, Akciový trh, Aktiva, Aktivum, Amerika, analýza, analýze, bilance, bilanci, burza, cena, ceny, ČEZ, ČSOB, ČSOB DIGITÁLNÍ REVERZNÍ 1, ČSOB dluhopisových příležitostí, ČSOB KRÁTKODOBÉHO RŮSTU 2 , data, datum, digitální, dluhopis, dluhopisové fondy, dluhopisový fond, Dluhopisy, ekonomický růst, emerging markets, Evropa, faktor, faktory, FED, finanční, finanční prostředky, firma, Fond, fondy, Fondy peněžního trhu, Fundamentální, futures, generovat, horizont, hotovost, hráč, inflace, informace, ING, ING český akciový, institucionální, Investice, investiční, Investiční společnosti, investor, investoři, ISČS Sporotrend, kapitálové, Kapitálový trh, karta, karty, kategorie, konkurence, konkurent, konstrukce, kontrola, kontroly, korekce, koruna, koupě, krátkodobé, Maxi, nárůst, Obchod, objem, očekávání, odbory, odkup, oheň, Peněžní trh, peněžního trhu, peníze, Podílové fondy, Podílový fond, Podkladové aktivum, pokles, poplatek, Poplatek při prodeji, poplatky, porovnání, Portfolio, Praha, pravidelné, pražské burzy, priorita, prodej, prodeje, propad, prostředky, průměr, příběh, příklad, PX, rekord, rekordy, rodina, rodiny, rozmezí, růst, růstový, sazba, sazby, situace, Smíšené fondy, Smíšený fond, snižování, SPAD, stát, svět, tabulka, tabulky, trend, trendy, trh, trhy, tržní podíl, tržní podíly, údaje, UNIPETROL, USA, velké, vklad, vklady, vlastnictví, voda, Volatilita, volno, výhodné, výhodný, výkonnost, výnos, vzrůst, zajištěné fondy, Zajištění, zajištěný, zajištěný fond, Zentiva, zisk, zpoždění, ztráta, ztráty, žebříček, žebříčky, ženy

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK