Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie: pátek smazal všechny pražské úspěchy

Akcie: pátek smazal všechny pražské úspěchy
Česko by si mělo ponechat svůj 67% podíl v ČEZu, uvedl premiér Paroubek. Šéf FEDu Bernanke zvýšil americké úroky na 5 % a dále uvedl, že bude zapotřebí další zvyšování sazeb a utahování měnové politiky. V USA skončilo období "reportování", od příštího týdne bude trh opět citlivější k přicházejícím ekonomických informacím. Komentář o vývoji v eurozóně tentokrát bohužel chybí, do uzávěrky jsme jej od autorů nezískali.

Česká republika

Pražská burza během minulého týdne zpevňovala, příznivější sentiment na zahraničních trzích spolu s návratem kapitálu po korekci ze začátku měsíce přispěly k zájmu o domácí tituly. Růst se týkal prakticky všech titulů mimo Philips Morris ČR  a vrcholil během čtvrtečního obchodování. Unipetrol atakoval klíčovou úroveň současného vývoje 260 Kč/a, avšak nad touto hodnotou před výsledky 15/5 během týdne neuzavíral. Telecom pak podobně atakoval "svou" úroveň v podobě 510 Kč/a. Titul převzal po Philips Morris ČR žezlo dividendového krále. KB pak stále udržuje svůj růstový trend z konce března, titul útočil na 3 650 Kč/a. Index PX pak také překonal klíčovou hodnotu 1 550 bodů.

Páteční vývoj ale změnil veškeré původní úrovně. PX oslabil přes 1,6 % a uzavíral bodově na 1 513 bodů, když testoval 1 500bodovou podporu. Trh byl především ovlivněn poklesem ČEZu, který reagoval na pokles cen emisních objednávek a cen futures kontraktů elektrické energie.

Vývoj indexů
index předminulý týden uplynulý týden změna (%) min. max.
PX
(profil, názory)
1 514 1 513,5 -0,03 1 502 1 542

Zdroj dat: Fio report

Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ (profil, názory)
11/5: Představenstvo navrhlo vyplatit dividendu ve výši 15 Kč/a (hrubá dividenda), což představuje objem 8,85 mld. Kč. Dividenda by měla být potvrzena na VH 23/5. Pro další léta pak společnost plánuje výplatní poměr 40-50 % z konsolidovaného zisku. Letošní dividenda pak stále nepředstavuje výplatní poměr obvyklý např. u německých energetických titulů, který dosahuje 4 % (ČEZ 1,9 %).
12/5: Český stát by si měl ponechat svůj 67% podíl v elektrárenské společnosti ČEZ, uvedl premiér Paroubek pro agenturu Bloomberg. Důvodem je strategický význam v případě potřeby dalších jaderných zdrojů.

CME (profil, názory)
9/5: Lehman Brothers nově pokrývá akcie CETV s doporučením "rovnovážně oceněný" (equalweight).

Philips Morris ČR (profil, názory)
10/5: Philip Morris obdržel snížené doporučení od skupiny ING s cílovou cenou 12 076 Kč z původních 16 000 Kč/a. Titul během týdne oslabil z úrovní 14 200 Kč/a k 12 950 Kč/a. 
12/5: Podle PMCR trh cigaretových výrobků zažil v ČR za poslední 2 roky růst o 15 %, především díky poptávce zahraničních turistů. Pozitivní dopad mělo zrušení dutyfree shopů. Díky růstu daní klesá poptávka po dražších značkách PMCR, kdy dochází k poklesu jeho tržeb.

Co se stane - očekávané události

 • 15/5: Unipetrol (profil, názory) zveřejňuje výsledky hospodaření za 1. čtvrtletí roku 2006.
 • 23/5: ČEZ pořádá valnou hromadu.
 • Komerční banka (profil, názory) se bude obchodovat bez nároku na dividendu 250 Kč/a od 23/5 (nákup s dividendou v T+3 nejpozději 17/5).
 • Erste bank (profil, názory) se bude obchodovat bez nároku na dividendu ve výši €0,55/a od 24/5 (nákup s dividendou v T+3 nejpozději 18/5).
 • Zentiva (profil, názory) se bude obchodovat bez nároku na dividendu ve výši 9,5 Kč/a od 14/6 (nákup s dividendou v T+3 nejpozději 8/6)

        Pozn.: Informace o dividendách jsou bez záruky!

Spojené státy americké

Americký trh se nesl až do středy v duchu snížené likvidity a v očekávání dalšího výhledu úrokových sazeb. Trh se dočkal ve středu před koncem obchodování - guvernér FEDu na následné tiskové konferenci (následovala po zvýšení sazeb na 5 %) uvedl, že další zvýšení sazeb je zapotřebí, nicméně ponechal trh v nejistotě tvrzením, že zvýšení sazeb bude záviset pouze na přicházejících ekonomických datech. Od čtvrtečního obchodování americké indexy utrpěly značnou ztrátu, jelikož tvrzení guvernéra FEDu bylo více "hawkish" tudíž negativní pro akciové trhy. Během středy a čtvrtka Nasdaq ztratil přes 2 %, S&P 1 % a DJ 1%.

Vývoj indexů
index předminulý týden uplynulý týden změna (%) min. max.
Dow Jones
(profil, názory)
11 579 11 380 -1,7 11 374 11 670
Nasdaq
(profil, názory)
2 343 2 244 -4,23 2 244 2 347
S&P 500
(profil, názory)
1 326 1 291 -2,6 1 290 1 326

Zdroj dat: Fio report

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

 • Došlo ke zvýšení sazeb o ¼ bodu na 5 %. Předseda FEDu  Bernanke uvedl, že další zvyšování sazeb a utahování měnové politiky bude zapotřebí, nicméně vše bude záviset na přicházejících datech z trhu.
 • V počátku týdne se ropa dostala až pod 70 USD/barel. To byl signál pro americké akcie, které hledaly nějaký impuls před očekávaným zvýšením sazeb.
 • Maloobchodní prodeje vzrostly o 0,5 %, což je pod očekáváním trhu.
 • Nezaměstnanost za uplynulý týden vzrostla  na 324 tis., což je o 9 tis. více, než trh očekával. I tak se současné hladiny nezaměstnanosti pohybují na nejnižších úrovních

Vývoj titulů na amerických trzích

 • Dell (profil, názory) stlačoval dolů technologické akcie poté, co společnost nenaplnila ziskové očekávání - tržby rostly nejnižším tempem za poslední 4 roky. Zisk za první čtvrtletí byl horší, než trh očekával. a následně došlo ke snížení cílové ceny pro titul na 30 USD společností Morgan Stanley. Akcie Dell ztratily přes 4 %.
 • GM (profil, názory) dosáhl největšího zisku v indexu DJIA - posiloval o téměř 10 %. Deutsche Bank zvýšila doporučení z "sell" na "hold".
 • Apple Computer (profil, názory) vyhrál spor ohledně značky iTunes, jež používá pro obchod na stahování hudby. Akcie vzápětí rostly.
 • Výrobce medicínských pomůcek Hermo Elektron Corp. kupuje firmu Fischer Scientific Intern. Corp. Akcionáři Fischeru dostanou 78,90 USD za akcii, a Hermo se tak stane největším výrobcem medicínsko-laboratorních pomůcek.
 • Intel (profil, názory) oddělil výrobu paměťových čipů od výroby procesorů. Tento krok může být předzvěstí, že se Intel chce jednotky, která vyrábí polovodiče do mobilních telefonů a DVD přehrávačů, zbavit úplně.
 • Akcie společnosti Movie Gallery (profil, názory) přinesly výsledky za 1Q, titul výrazně zpevnil až nad úroveň $5,50/a během předobchodní fáze. K růstu titulu dopomohly především zveřejněné tržby v 1Q, které dosáhly $694 mil., čekalo se $644 mil., zisk na akcii pak dosáhl $1,27/a, což je však výsledek výrazně zkreslený kvůli daňovými úsporám (v loňském roce zisk 58c/a). Vedení společnosti pak potvrdilo, že má dostatek hotovosti na pokrytí činnosti včetně dluhových závazků. Přesto další vývoj bude pro společnosti složitý, jelikož management se potýká s vysokým zadlužením a stagnujícím odvětvím (v 1Q same store sales - tržby v provozovnách operujících minimálně 1 rok - klesly o 6,5%). Aktuální výsledky sice podpořily současný kurz, přesto pro další růst bude potřeba opakovaných příznivých výsledků. Management pak realizuje v tomto roce snížení počtu provozoven s cílem dosáhnout maximálních úspor.

Co se stane - očekávané události:

 • 15/5: Empire Manufacturing index
 • 15/5: PPI
 • 16/5: Housing starts
 • Tento týden skončilo období "reportování". Od příštího týdne bude trh opět citlivější k přicházejícím ekonomických informacím.

Komentář o vývoji domácích a amerických trhů převzat ze serveru e-Broker společnosti Fio, komentář o trzích Eurozóny poskytla společnost ATLANTIK finanční trhy.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

18. 5. 2006 | 15:15 | Kim Kramer

V USA znamej "taky expert" JIM CRAMER ma dnes v knihkupectvi novou knihu o akciich = REAL MONEY za 29 euro , anglicky nebo nemecky a chce v knize poradit , jak na akcie. Pise v knize : ja vim , ja znam , ja vas naucim ,...více

16. 5. 2006 | 15:22 | Alfons Karásek

Buffett by asi SOLON nekoupil , protoze vetsinou nekupuje techno akcie. Na www.comdirect.de jsou ty P/E = KGVe dnesni a asi ne ocekavane na 31.12.2006 a zda se ze dnes maji nemecke solarni akcie : SOLON KGV 25,5 Solarworld...více

16. 5. 2006 | 14:50 | TikTak

Á Pepek Vyskoč opět na scéně! více

15. 5. 2006 | 16:56 | petr

"chefum" z Enronu nic nehrozi, nepochybne uz vari v jine restauraci více

15. 5. 2006 | 14:03 | Josef Prochazka

"Sell in May and go away , come back again on St. Leger day !" St. Leger je nekde v prvni polovine zari , kazdy rok jindy. Nejprolhanejsi akciovy magazin sveta Der Aktionär z Nemecka , se proslavil uz 1999 a 2000 verbovanim...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK