Akcie: květen Praze nepřeje, PX klesl pod 1 300 bodů

Akcie: květen Praze nepřeje, PX klesl pod 1 300 bodů
Pražská burza zažila další dramatický týden. Index PX absolvoval výkyv o 10,8 % mezi týdenním minimem a maximem, nejníže se dostala v úterý, kdy se propadl až pod hranici 1 300 bodů. Dobrá makroekonomická data USA zapříčinila, že se americké akcie odpoutaly se ode dna. V pondělí většina evropských trhů ztratila 2-3 %, ale již v úterý se situace významně uklidnila a investoři se na trh vrátili.

Česká republika

Pražská burza zažila během týdne dramatických vývoj, který postihl většinu trhů označovaných jako rizikovější (můžeme spekulovat o tom, zda náš trh je z tohoto hlediska oprávněně jako rizikový vnímán). Opět po roce tak květen přinesl výrazný pokles trhu, který tentokrát nebyl doprovázen útokem na lokání měny, pokles se odehrál především na akciových trzích. Index PX se v pondělí propadl až pod úroveň 1 400 bodů, v úterý pak "pokořil" 1 300 bodů. V předchozích měsících atraktivní tituly krátkodobě neměly takřka žádnou cenu.

ČEZ (profil, názory) se obchodoval pod 670 Kč/a, Unipetrol (profil, názory) těsně nad 170 Kč, Zentiva (profil, názory) na 1 030 Kč/a, Philips Morris ČR (profil, názorypod 10 000 Kč/a, Český Telecom (profil, názory) na 430 Kč/a atd.

Přesto úterní vývoj, kdy index dosáhl týdenního minima, znamenal počátek obratu, kdy přeprodaná charakteristika trhu přivábila první kupce a index uzavíral na pondělních hodnotách. Středa pak přinesla další pokles, který ale nesáhl pod úterní dno a naopak připravil půdu pro růst ve druhé polovině týdne. Ten se mohl odehrát především díky stabilizaci zahraničních trhů, přesto nelze konstatovat, že v blízké budoucnosti bude vývoj opět jednoznačně růstový.

Vývoj indexů
index předminulý týden uplynulý týden změna (%) min. max.
PX
(profil, názory)
1 430 1 390 -2,8 1 288 1 426

Zdroj dat: Fio report

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

Index PX během týdne absolvoval výkyv o 10,8 % mezi týdenním minimem a maximem. 
 • ČNB ponechává nastavení klíčové sazby na úrovni 2 %.
 • Komerční banka (profil, názory) se od 23/5 obchoduje bez nároku na dividendu v čisté výši 212,5 Kč/a. Erste bank (profil, názory) od stejného data bez nároku na hrubou dividendu ve výši €0,55/a, došlo k opětovnému splynutí emisí.
 • Vývoj titulů na domácích trzích

  ČEZ (profil, názory)
  23/5: Akcionáři schválili navrženou dividendu ve výši 15 Kč hrubého.

  Český Telecom (profil, názory)
  25/5: Majoritní vlastník Telefonica oznámil, že do roku 2009 očekává plynulý růst tržeb o 2 % ročně, růst operativního zisku pak v rozmezí 1-3 %. 

  Philips Morris ČR (profil, názory)
  22/5: Akcie PMCR se obchodovaly pod úrovní 10 000 Kč/a, protože výprodejní tlak a nedůvěra investorů v odvětví podlomily ocenění. Titul v pátek uzavíral na 12 000 Kč/a. 

  Co se stane - očekávané události

  • 5/6: bude zveřejněna úroveň vývoje průměrných reálných mezd za 1Q 06.

  Spojené státy americké

  Tento týden docházelo na amerických trzích ke zvýšené volatilitě a trh se nacházel v určité nejistotě před zveřejněním ekonomických dat. Netrpělivě byla očekávána data především o HDP a jeho revizi vzhůru. Právě data o pokračujícím růstu americké ekonomiky a mírnému růstu inflace, která však zůstává i nadále pod kontrolou, zapříčinila, že se americké akcie v posledních dnech týdne posilovaly a odpoutaly se ode dna několikadenních propadů.

  Vývoj indexů
  index předminulý týden uplynulý týden změna (%) min. max.
  Dow Jones
  (profil, názory)
  11 143 11 280 1,2 11 030 11 460
  Nasdaq
  (profil, názory)
  2 193 2 209 0,7 2 136 2 210
  S&P 500
  (profil, názory)
  1 267 1 280 1,0 1 245 1 280

  Zdroj dat: Fio report

  Co se stalo - klíčové události minulého týdne

  • Revize HDP směrem vzhůru na 5,3 % z původních 4,8 %. Tržní očekávání však bylo na hranici 5,8 %.
  • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za duben poklesly o 4,8 %, což bylo prudce pod očekáváním trhu.
  • Ropa se i nadále držela svých maxim, a to mírně nad 70 dolary za barel.

  Vývoj titulů na amerických trzích

  • Dell (profil, názory)  posiloval především díky zprávě, že společnost začne používat procesory od Advanced Micro Devices (profil, názory), čímž sníží náklady až o 3 mld. USD. Tímto rozhodnutím skončila 22letá  exkluzivita dodávek společnosti Intel (profil, názory), došlo také ke změně doporučení analytiků Citigroup na "hold" ze "sell".
  • Společnost General Motors (profil, názory) posílila o 6 % po zvýšeném doporučení od Merrill Lynch na "buy" z předchozího "neutral".
  • Home Depot (profil, názory) během týdne ztrácel a dostal se až na cenu 37,80 USD/akcii.
  • Akcie společnosti MasterCard posílily ve svém prvním obchodovacím dnu z počáteční ceny 39 USD o 15 % na 45 USD/akcii.
  • Akcie společnosti Boeing (profil, názory) ztratily přes 3 % kvůli poklesu objednávek dlouhodobé spotřeby v USA.

  Co se stane - očekávané události:

  • 30/5: Bude zveřejněna hodnota spotřebitelské důvěry.
  • 1/6: Bude zveřejněn údaj ISM indexu popisujícího aktivitu průmyslového sektoru.
  • 2/6: Bude zveřejněna hodnota nezaměsnanosti za měsíc duben.

  Eurozóna

  Počátek týdne nezastihl akciové trhy v dobré kondici, špatná nálada na všech světových burzách měla počátkem týdne silný dopad i v eurozóně, z obav před růstem úrokových sazeb v USA se totiž projevila nedůvěra v akciové instrumenty. V pondělí většina evropských trhů ztratila 2-3 %, ale již v úterý se situace významně uklidnila a investoři se na trh vrátili poté, co začali považovat ceny po posledním propadu za velmi atraktivní.

  Stále sledovanou událostí ve světě akcií je snaha o nepřátelské převzetí lucemburské ocelářské společnosti Arcelor SA světovou jedničkou indickou společností Mittal Steel. Vedení společnosti Arcelor nyní přišlo s obranou na nepřátelské převzetí: souhlasí s nákupem kontrolního balíku ruské společnosti OAO Severstal, čímž by se firma vyhoupla na první místo ve výrobě oceli. Na tento krok firmy Arcelor se okamžitě začalo spekulovat, že Mittal Steel tak začne hledat jiné cíle převzetí, jako jsou firmy Corus Group nebo ThyssenKrupp. Akcie obou firem začaly výrazně posilovat o 4,2 % resp. 3,1 % v reakci na tyto spekulace.  

  Komentář o vývoji domácích a amerických trhů převzat ze serveru e-Broker společnosti Fio, komentář o trzích Eurozóny poskytla společnost ATLANTIK finanční trhy.

  Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

  Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones,
  • technologickému indexu Nashdaq,
  • německému indexu DAX,
  • českému indexu PX-50.

  Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

  Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

  Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

  Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

  Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

  Investujte do indexu S&P 500!

  Investujte do indexu S&P 500!

  Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

  Sdílejte článek, než ho smažem

  Líbil se vám článek?

  -2
  AnoNe
  Vstoupit do diskuze
  V diskuzi je celkem 1 komentářů

  A tohle už jste četli?

  Akcie: burzovní propadliště

  22. 5. 2006 | Pavel Slavík

  Akcie: burzovní propadliště

  České tituly výrazně ztrácely, pražská burza slabila o téměř 6 %. USA a eurozóně se nedařilo o nic lépe. Americká inflační data přinesla velké zklamání, indexy v USA tak zažily jedny... celý článek

  Komodity: zlato na rekordu čtvrtstoletí

  7. 4. 2006 | Robert Šíbl

  Komodity: zlato na rekordu čtvrtstoletí

  Drahé kovy jsou na historických maximech, zásoby centrálních bank dochází a ubývá nalezišť. Americká ropa výrazně poskočila k 68 dolarům za barel. Zemědělské plodiny se obchodují velmi... celý článek

  Jak investovat: několik doporučení od Joe Rosse

  6. 4. 2006 | Ludvík Turek | 1 komentář

  Jak investovat: několik doporučení od Joe Rosse

  Přijetí ztráty je součástí tradingu, proto je ztráta čas od času povolena a nesmí ovlivnit vaši sebeúctu. Identifikujte nenáhodné chování cen, ale mějte na paměti, že trhy se po většinu... celý článek

  Realitní trhy: nadále úspěšnější než akciové

  30. 3. 2006 | Robert Šíbl

  Realitní trhy: nadále úspěšnější než akciové

  Poslední data naznačují konec realitního boomu v USA. Oživení japonské ekonomiky a končící deflační období zapříčinily nevýrazný příliv investičních prostředků do realitních společností.... celý článek

  Ropná krize aneb příliš velká závislost na černém zlatu

  24. 3. 2006 | Petr Vykoukal | 1 komentář

  Ropná krize aneb příliš velká závislost na černém zlatu

  Tak jako krev je nezbytnou tekutinou pro člověka, tak je ropa nezbytná pro většinu vyspělých ekonomik. Optimistická 60. léta vystřídal v 70. letech do té doby neznámý jev, stagflace.... celý článek

  Partners Financial Services