Fondy: hubený krátký týden

Petr Fejtek | 24. 4. 2006
Fondy: hubený krátký týden
Pondělí sice chybělo, ale necelá čtvrtmiliarda je přesto jen chudičkým čistým výsledkem. Opět se nejdřív muselo nahradit 160 miliónů, které opustily peněžní trh a dluhopisy. Jinak vše při starém, ve volbách by stále zvítězily smíšené fondy.

Nepřízeň fondům peněžního trhu je dlouhodobá, ale zřejmě jen zdánlivá, protože z těch více než 100 miliard, které tam dlouhodobě zahálejí, část odchází do vhodnějších aktiv. A jde tedy o chvályhodný jev postupného růstu kvalifikace investorů i poradců. Roční výnos 1,3 až 1,6 % jistě není to pravé ořechové. Jde skutečně jen o krátkodobou "peněženku".

Dluhopisy – větší problém

Dlouhodobý odliv z dluhopisových fondů může mít sice podobné důvody, ale bez dluhopisové složky standardní portfolio postavit zkrátka nejde. Konzervativní složku lze sice zčásti nahradit třeba stavebním spořením, strukturovanými produkty, snad i zajištěnými fondy, ale…
Na druhou stranu bychom měli výkonnost hodnotit až na dvouletém horizontu, kde stále ještě není tak zle: vidíme tam 3 až 5 % p.a., což není k zahození.

Opatrnější rady doporučovaly část z dluhopisové složky přesunout na peněžní trh, naopak nyní bouchla do stolu HSBC: investoři by měli dát přednost akciím před dluhopisy! Co vy na to?

Zajištěné fondy jakoby se nyní hledaly – celkem přibraly jen 120 miliónů korun, když více než třetinu z toho zvládla dvojice ČS 13+14. Kombajn ČSOB-KBC prodal jen za 13 miliónů novinky Evropského nemovitostního růstu 1, dokonce trojnásobný úspěch zaznamenal kratší (3 roky a 1 měsíc) ČSOB Reverzní Click 6.

Mixovaná stálice, akciový výskok

Smíšené fondy si opět připsaly víc než 200 miliónů korun a po delší době zase zabodovaly ty konvergenční – IKS Balancovaný (profil, názory) za týden vydělal 2,3 %, ČSOB Středoevropský (profil, názory) 1,4 %. Globální akcie sice také rostly, ale výnosy spolkl dolar, takže zbyly jen setinky, nejvýš desetinky procenta.
To takový ISČS Sporotrend (profil, názory) opět potěšil skoro 3,7% skokem a kdo by se divil, že do něj zamířilo 30 miliónů korun. Ostatní si také polepšily a celkem pod svá křídla přivedly spolu s FF dalších 50 miliónů korun.

Tajenku letošní křížovky mate dolar, když padl na 7měsíční minimum, ropa zase stoupla na historická maxima. Dolar jen letos ztratil skoro 2,5 % a Goldman Sachs vidí možnost i 1,26 dolarů za euro. Dlouhodobě má ale americká měna prostor k posílení, i když ji střednědobě může tížit potenciální konflikt v Íránu. Ovšem zápis z posledního jednání Fedu vzbudil důvěru, že další zvyšování úrokových sazeb je již u konce.
Americké akcie tak zaznamenaly největší rally za poslední rok, což povzbudilo nejen celou Evropu, ale i latinsko-americké trhy si vedly velmi dobře: emerging markets jsou opět v kurzu, takže… Praha další růsty, jen Polsko i Maďarsko si polepšilo ještě víc.

Nokia si zatelefonovala pro lepší než očekávané výsledky – růst zisku o 21 % dopomohl Evropě k nejlepšímu týdnu od února.

Dow Jones má již jen týden k maximu – ve čtvrtek totiž dosáhl šestileté laťky (hodnoty z 20. ledna roku 2000), k překonání historického maxima z 14. ledna mu schází již jen krůček.

Nu a u nás Orco vydělalo přes 10 %, ČEZu zvedla rating agentura Fitch, těšit se můžeme na valnou hromadu 23. května a plánuje vstup na varšavskou burzu ještě do konce června. Má zájem také investovat až 49% podíl do výstavby nové jaderné elektrárny v bulharském Belene.
PX zvládl 2,7 % za týden, ovšem stále jen maličko přes 5 % od začátku letošního roku (jsme jakoby na 17. únoru).

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Fondy: na pomlázku teprve čekáme

18. 4. 2006 | Petr Fejtek

Fondy: na pomlázku teprve čekáme

Bezmála třičtvrtě miliardy není k zahození, ale protože závodní pole prořídlo, museli tahouni opět pracovat za outsidery. Zatímco mixy si celý peloton díky nové realitní posile hlídají,... celý článek

Fondy: zatím stále pod průměrem

10. 4. 2006 | Petr Fejtek

Fondy: zatím stále pod průměrem

Něco přes 600 miliónů korun ovšem není k zahození, zejména když z peněžních fondů stále teče jak z děravé konve – spolu s dluhopisovými z nich opět odešla čtvrtmiliarda. Ostatní tak... celý článek

Fondy: přešlapování na místě

3. 4. 2006 | Petr Fejtek

Fondy: přešlapování na místě

Nejistota roste nejen na trzích, ale zejména v informačních médiích, takže není překvapivé, že se investoři nechtějí bezhlavě vrhat do povodňových vln. A kudy dál se neshodnou ani odborníci.... celý článek

Fondy: jaro klíčí jen pomalu

27. 3. 2006 | Petr Fejtek

Fondy: jaro klíčí jen pomalu

Jen 700 miliónů přišlo do fondů první jarní týden. Podepsal se na tom ovšem zejména čtvrtmiliardový odliv z fondů peněžního trhu.

Fondy: jak na tobogánu

20. 3. 2006 | Petr Fejtek

Fondy: jak na tobogánu

V minulém týdnu se u nás fondy musely smířit s necelou půl miliardou. Kolísání na trzích mnohé investory určitě znejistilo, ale ne zas tolik, jak by se dalo očekávat. Základní otázka... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.