Fondy: jak na tobogánu
20. 3. 2006 | Petr Fejtek
V minulém týdnu se u nás fondy musely smířit s necelou půl miliardou. Kolísání na trzích mnohé investory určitě znejistilo, ale ne zas tolik, jak by se dalo očekávat. Základní otázka... celý článek
Kam odcházejí peníze z peněžáků, se můžeme jen domnívat. Částečně jistě dopují jiné fondy, ale u každé finanční skupiny trochu jiné a v poněkud různé míře. Možná nejzajímavější je náš lídr trhu, kde sice z ISČS Sporoinvestu (profil, názory) odešlo ke 150 miliónům, ale téměř právě tolik přišlo do akciového ISČS Sporotrendu (profil, názory). Navíc 160 miliónů do mixů, 65 do zajištěných a 22 do dluhopisových. Tedy čtvrt miliardy v plusu.
Fix income bez nálady
Fondy peněžního trhu svým ročním výnosem kolem 1,5 % těžko mohou soupeřit s dobou, když nezvládnou ani inflaci. Dluhopisy se také stébel chytají a dluhopisové fondy tak logicky získaly pouhých 40 miliónů. Přesto právě světový dluhopisový trh ovlivňuje vlastně všechny trhy: s blížícím se zasedáním amerického FOMC 28. března roste nervozita a Bernanke naznačuje růst sazeb až na 5 %. Výnos amerického desetiletého dluhopisu klesl o 0,09 % na 4,67 %, což je největší týdenní pokles od prosince 2005.
Výkonnost našich dluhopisových fondů má velký rozptyl od necelých 0,6 % IKS Plus bondového do téměř 5 % ISČS korporátního dluhopisového. Ten je však výjimečný, průměr se pohybuje mnohem níže. Např. ISČS Sporobond (profil, názory) vykazuje 3 % a IKS Dluhopisový (profil, názory) 2,5 %. Tedy horko těžko na inflaci…
Jarní koktaily bez konkurence
Mixy stále rozšiřují své království, když tentokrát do půl miliardy chyběl jen krůček. Tentokrát na 76 miliónů vykvetl nejvíc ISČS Vyvážený FF (profil, názory); IKS Fénix smíšený (profil, názory) dosáhl jen na 61 miliónů, ale musí se tradičně dělit se svými dalšími bratry z popela i s bratranci Balancovaným (profil, názory) a Global Konzervativním (profil, názory) – dohromady rodina také zvládla 150 miliónů korun.
Nu a abychom neopomněli ČSOB, která velí především 200miliónovému komandu zajištěných fondů, jen samotný ČSOB Krátkodobého růstu 1 ukořistil skoro 150 miliónů. Podpůrné družstvo mixů pak přidalo 130 miliónů korun. Celkový úlovek dokonce přes 300 miliónů korun. Jen z povinnosti uveďme i Pionnery s celkovým přínosem o řád jinde, jen 13 miliónů korun.
Akciové rašení
Jestli skutečně raší nebo jen haraší, teprve uvidíme. Světové trhy se radují ze svých 4 až 5letých maxim, ale do vrcholů z památného jara roku 2000 ještě hodně kopců schází. V Americe méně, v Evropě víc a ani na polovině ještě není technologický segment. Proti tomu je u nás hej. Alespoň zdánlivě, protože emerging markets jsou na chřipky velmi náchylné.
Že však zájem roste dokazuje i reorganizace v Morgan Stanley s redukcí svého analytického oddělení v americké a evropské části, naopak se bude soustředit na asijské a východoevropské trhy.
Na to, jaká nejistota vládne, naznačuje 170 miliónů korun, které za minulý týden přišly do akciových fondů u nás, stále odvážnější investory. Jistě zabodovalo už zmíněných víc než 130 miliónů do ISČS Sporotrendu (profil, názory), ovšem ty musely navíc nahrazovat 67miliónový výpadek z ING Českého akciového (profil, názory, koupit).
ISČS Sporotrend bude 31. slavit své osmé narozeniny a pochlubil se překonáním 5miliardové hranice objemu majetku (ještě k Silvestru roku 2004 neměl ani 1,9 mld. Kč)…
A ještě delší ohlédnutí: k Silvestru 2003 měl na výnosu od vzniku ztrátu –2,63 % p.a. a korunový podílový list měl hodnotu jen 86 haléřů – tedy kumulovaně tratil 14 %. Zato nyní má roční výkon 44 % a v uplynulých pěti letech vydělával průměrně 19,32 % p.a., tedy každoročně. Gratulujeme! – navíc dynamičtější strategií překonal již zmíněný ING Český akciový na roční výkonnosti o 10 procentních bodů. Že by tedy peníze z ING směřovaly do ISČS?
Zazvonil zvonec a 50% růstům je na pražské burze konec. Ukazuje na to nejen pokles kurzu Philip Morris po horších výsledcích, ale zejména hodnocení našeho favorita ČEZ. Přestože loni zvýšil konsolidovaný čistý zisk meziročně o 56 %, výhled zisku a tržeb pro rok 2006 tolik neoslnil. Ani úspěšný nákup elektrárny ve Varně nepomohl – ač je cena 339,2 mil. eur proti původní nabídce vyšší, je mnohem nižší, než původního a odstoupivšího ruského vítěze s nabídkou 587 mil. eur.
Citigroup sice potvrzuje doporučení pro ČEZ, navíc analytici Sal. Oppenheim očekávají letos lepší zisk než vedení firmy a cílovou cenu akcií ČEZ tak zvýšili na 980 korun s trvajícím doporučením "koupit". Jde však již jen o desetikoruny, např. Wood&Co zvyšuje cílovou cenu pro ČEZ na 1 035 Kč z 1020 Kč, CAIB na 1 006 korun z 995 Kč.
Celková stagnace naší burzy je v kontextu vlnobití na emerging markets (zejména Latinskoamerických trhů, ale zlobilo Maďarsko i Polsko) tedy relativní úspěch. Spekulativní kapitál má zkrátka nyní zajímavější objekt zájmu, a to dolar.
Řeč čísel
Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:
Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů
Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním
Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!
Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!
Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!
Spoření s úrokem 3,73 % p.a.
Spoř chytře a jednoduše s vysokým úrokem. Jak na to ti poradí v Partners Bance.
Sdílejte článek, než ho smažem