Akcie: pražská burza Vánoce nepřipomínala

Akcie: pražská burza Vánoce nepřipomínala
ČNB podle očekávání ponechala repo sazbu beze změny na 2 %. Aktivita na pražské burze se oproti předchozím týdnům zvýšila a ničím nepřipomínala blížící se svátky. Rallye na závěr roku se naopak nekonala v USA, hlavní akciové indexy eurozóny opět posilovaly. Co dalšího přinesl uplynulý týden?

Česká republika

Předposlední týden v roce pražská burza posilovala a dokázala se přiblížit k rekordním hodnotám z úvodu podzimu. Nejvíce posilovaly akcie Erste (+3,4 %), které tak reagovaly na akvizici v Rumunsku. Naopak se nedařilo Komerční bance, jež mírně ztratila (-0,4 %). Celková aktivita na burze se oproti předchozím týdnům zvětšila a ničím nepřipomínala blížící se svátky.

 

Vývoj indexů
index předminulý týden uplynulý týden změna (%) min. max.
PX50
(profil, názory)
1 441 1 458 +1,2 1 437 1 463
PX-D 3 638 3 688 +1,4 3 625 3 703

Zdroj dat: Fio repo

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

 • ČNB podle očekávání ponechala repo sazbu beze změny na 2 %.

Vývoj titulů na domácích trzích

Český Telecom (profil, názory)
23/12: Komerční banka zvýšila cíl pro cenu akcií Českého Telecomu na 602 Kč z 512 Kč. Investiční doporučení ponechala na "kupovat". Odhad ceny akcií zvedla také Raiffeisenbank, a sice na 560 Kč ze 490 Kč s investičním doporučením "držet".

ČEZ (profil, názory)
19/12: ČEZ převzal státní majoritu v Severočeských dolech.
20/12: Skupina RPG finančníka Bakaly potvrdila zájem o ČEZ, pokud se bude privatizovat.
21/12: UBS snížila své doporučení pro ČEZ z předchozího "buy" na nynější "neutral". Fundamentální výhled však podle analytiků UBS zůstává nadále pozitivní, což dokládá i mírné navýšení cílové ceny na 780 Kč z 762 Kč.
22/12: ČEZ předpokládá další růst zisku (na 16 miliard Kč v roce 2006 ze současných 12,4 miliard Kč), setrvání v plánu expanze na nové trhy a pokračování restrukturalizace skupiny.

Erste Bank (profil, názory)

20/12: Erste Bank zvítězila v privatizaci rumunské banky BCR, když za majoritní balík 61,88 % zaplatí 3,75 miliard eur. Podle předpokladů současně společnost oznámila plán emise nových akcií v objemu 2,4 miliard eur.
21/12: DrKW zvyšuje doporučení pro Erste Bank na "kupovat" z předešlého "držet" a  navyšuje cílovou cenu akcií Erste Bank na 50 eur z předešlých 41 eur.
22/12: Analytici Bear Stearns zvýšili investiční doporučení pro Erste Bank na "outperform" z předchozího "peerperform".

Unipetrol (profil, názory)
15/12: Unipetrol (PKN) se bude soudit s Agrofertem o podíly v Aliachemu a Agrobohemii.

Komerční banka (profil, názory)
19/12: Standard & Poor´s zvyšuje rating pro Komerční banku na "A" z "A-", výhled zůstává "stabilní".


Co se stane - očekávané události

 • 28/12 Spotřebitelská a podnikatelská důvěra.

Spojené státy americké

Americké indexy nakonec v mezitýdenním srovnání stagnovaly a dokázaly vyrovnat propad z úvodu týdne. Rallye na závěr roku se tak nekonala, i když makroekonomická data byla slušná. Ze sektorů se dařilo farmaceutickým společnostem - Pfizer může prodávat svůj "blockbuster" Lipitor pod patentovou ochranou až do roku 2011.   

Vývoj indexů
index předminulý týden uplynulý týden změna (%) min. max.
Dow Jones
(profil, názory)
10 879 10 885 +1,001 10 789 10 922
Nasdaq
(profil, názory)
2 252 2 249 -1,001 2 213 2 256
S&P 500
(profil, názory)
1 268 1 268 +1,000 1 257 1 270

Zdroj dat: Fio report

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

 • Index cen producentů poklesl o 0,7 % (oček. pokles o 0,5 %).
 • HDP za 3. čtvrtletí - konečný údaj +4,1 % (oček. 4,3 %).
 • HDP deflátor za 3. čtvrtletí - konečná hodnota +3,3 % (oček. 3 %).
 • Ukazatel "Leading Indikators" vzrostl v listopadu o očekávaných 0,5 %.
 • PCE deflátor za měsíc listopad dosáhl růstu o 0,1 %, čekal se růst o 0,2 %.

Vývoj titulů na amerických trzích

 • Akcie farmaceutické společnosti Pfizer (profil, názory) výrazně posílily (8 %). Důvodem raketového růstu bylo vítězství soudního sporu s indickou společnosti Ranbaxy Labs, která vyráběla generickou verzi léku Lipitor. Lék na snížení hladiny cholesterolu Lipitor tvoří zhruba 20 % (10,9 miliard dolarů) tržeb Pfizer, které dosahují asi 52,5 miliard dolarů. Lipitor by měl být podle rozhodnutí soudu patentován až do roku 2011. Tato zpráva pomohla k růstu i dalším farmaceutickým firmám. Například Merck (profil, názory) přidal 7 %, což bylo podpořeno i doporučením od Deutsche Bank na "buy" z "hold".
 • Druhý největší retailer s elektronikou v USA Circuit City Stores (profil, názory) posiloval. Společnost vydělala ve 3. čtvrtletí 10,1 miliónů dolarů (6c/a) a překonala tak očekávání trhu (4c/a). Tržby vzrostly nejvíce za 6 let a to 15 % na 2,91 miliard dolarů, firma tak zvyšuje výhled celoročního růstu na 10 % z předchozích 8 % a pro rok 2006 pak na 8 až 10 % z 5 až 8 %.
 • Analytici JMP Securities začínají pokrývat akcie Sandisk na úrovni "underperform" s cílovou cenou 38 dolarů. Argumentují cykličností sektoru a současnou nadhodnoceností akcií SNDK. CEO SNDK Harari navíc oznámil další očekávaný pokles cen flash-pamětí, protože SNDK bude muset hledat odbytiště na rozvojích trzích.
 • Morgan Stanley (profil, názory) reportovala nárůst zisku za 4. čtvrtletí o 49 %, a to díky zvýšeným příjmům z investičního bankovnictví a tradingu. Čistý zisk dosáhl 1,79 miliard dolarů. (1,68/a dolarů) při růstu tržeb na 6,96 miliard dolarů. Analytici očekávali zisk na úrovni 1,08/a dolarů a tržby 6,51miliard dolarů.
 • Miliardář Kirk Kerkorian snížil svůj podíl v automobilce General Motors (profil, názory) o 2,1 % na 7,8 %. Akcie GM se poprvé od roku 1982 obchodovaly pod úrovní 20 dolarů. Po oznámení o prodeji akcií dále akcie ztrácely s pohybem k hranici 19 dolarů.
 • Výrobce počítačů IBM kupuje společnost Micromuse za 865 miliónů dolarů. Micromuse vyrábí software pro internetový přenos filmů. IBM zaplatí za akcii Micromuse 10 dolarů, což představuje zhruba 40% prémii oproti tržní ceně.

Co se stane - očekávané události

 • 28/12: Spotřebitelská důvěra za prosinec (oček. 102). 
 • 29/12: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za uplynulý týden.
 • 30/12: Chicagský index nákupních manažerů za prosinec (oček. 60).

Eurozóna

V uplynulém týdnu hlavní akciové indexy eurozóny opět posilovaly. Index německé burzy DAX (INGDAX) v pátek zpevňuje o 3,9 % w/w, index francouzské burzy CAC 40 (profil, názory) posiluje o 1,7 % w/w. Příznivý sentiment na akciových trzích eurozóny vydržel i tento týden.

Uplynulý týden nebyly zveřejněny zásadní makroekonomické ani korporátní zprávy, předběžné výsledky německé spotřebitelské inflace za prosinec odpovídají očekávání a jsou příznivé pro akciový trh.
V prosinci index CPI vzrostl více kvůli sezónnímu zvýšení cen dovolených/zájezdů a potravin. Celkově na meziroční úrovni je inflace SRN mírně zvýšená, bez cen energií je nízká.
To stejné platí pro celou eurozónu. A je to signál pro akciové trhy, že pokud ECB zvýší úrokové sazby, jejich navýšení začátkem příštího roku nebude muset být výrazné, a to vzhledem k malému přenosu inflačních tlaků.

Technický výhled evropských akciových trhů je nadále příznivý, nedochází k výraznějšímu vybírání zisků, indexy německého a francouzského akciového trhu v posledních týdnech dosahují několikaletých maxim. Důvodem jsou zlepšené výsledky ekonomické aktivity eurozóny, nadále příznivé očekávání expanze zahraniční poptávky, což potvrzují poslední data americké ekonomiky (průmysl, služby, maloobchod) a místy signály posílení domácí poptávky. Ta však zůstává slabá, a proto je ekonomické oživení eurozóny stále křehké. Výsledky zisků firem eurozóny jsou příznivé, nízká inflace je také dobrý signál pro akciový trh.

Komentář o vývoji domácích a amerických trhů převzat ze serveru e-Broker společnosti Fio, komentář o trzích Eurozóny poskytla společnost ATLANTIK finanční trhy.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

 • americkému indexu Dow Jones,
 • technologickému indexu Nashdaq,
 • německému indexu DAX,
 • českému indexu PX-50.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 12. 2005 14:39, Turnaround

Turnaround akcie s sancí rustu stovky procent v letech 2006 az 2010 :
Sun Microsystems
Epcos
To jsou akcie poslední leta hluboko spadlé , od podniku dosahujících poslední leta ztráty , které od roku 2006 zase zacnou dosahovat positivní zisky a analytici a talmudisti se o ne zacnou zase 2006 zajímat a zmení jejich doporucení prodat SELL na koupit BUY.

Zobrazit celé vlákno

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 12. 2005 14:26, Santa Claus

Stastný nový rok !
Ta zlocinná ceská privatizace by se mela uz konecne prohlásit za neplatnou a majetek vsech miliardaru a majetek vsech fondu a majetek vsech tunelujících by se mel zabavit a rozdelit pomoci akcii zdarma mezi vsechny obyvatele Cech.
Vsichni to ví , ze to byl zlocin a podvod , at jsou to ty fondy , nebo to tunelování , nebo majetek za miliardy korun v kazdé z deseti ceských rodin. A presto se jim to nechává. A to neni fair , vykrásti banku , doly , chemii ( vytunelovat ) a zlodejum vsechny ty miliony nechat.
Dnesni fondy by se mely vsechny zrusit , jako základní pramen podvodu a zlodejiny.
Mely by se zalozit nové fondy , kde by pracovali jen lidé , kteri sami ani jejich rodice a prarodice nemeli nikdy nic spolecneho se stranou a vládou a StB a KGB a s Nazi a s tunelováním a podvádením posledních 100 let. Pritom kazdý fond by smel koupit maximálne 5% akcii jednoho podniku.
Namísto toho ale zlocinnné privatizování pokracuje dále a chce se i CEZ a cokoliv , cehoz je dnes polovina akcií ve vlastnictví zkorumpovaného Fondu nároního majetku dáti do vlastnictví jediné rodiny.
Jak k tomu prijdou poctiví Cesi , kdyz musí pracovat v podniku nebo v bance nejakého ceského , moravského nebo slovenského zlocince ?
Poctivý clovek muze býti dnes jen nezamestnaný , nebo samostatný , nebo hledat práci v ceském závode od západního koncernu ( Volkswagen atd. ) nebo hledat práci v Británii a Irsku a Australii.
Stastný nový rok !

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.