FREDY

Pavel Slavík | 23. 11. 2005

Analýza cílů a potřeb

Opět, jako již minule, měl klient trvat nekompromisně na svém zadání a požadovat takové řešení, které bude efektivní s co nejmenšími náklady. Poradcovi od samého začátku koukalo z očí (i když jsem je neviděl) uhnat co nejvyšší životní pojistky. Pojistit domovníka i psa. Podle toho je také konstruována předepsaná analýza cílů a potřeb od poradenské firmy.

Analýza majetku

Tentokrát se testovaný poradce zajímal o klientovo současné bydlení a celkem dobře odhadl i cenu bytu. Ostatní již bylo slabší.

Analýza rodinných poměrů

V tomto případě většinou nedělají poradci mnoho chyb. Tak ani tento poradce nezklamal. Trochu zapomněl na budoucí plánované rozšíření rodiny.

Analýza příjmů a výdajů

Postup u současných příjmů a výdajů bez připomínek.
Horší je to s budoucími příjmy a výdaji. Poradce zapomněl na snížení příjmů u manželky, v případě uvažované mateřské dovolené. Jak jsem psal při jiném testu, tak pokud by měla paní Bádrová rok před nástupem na mateřskou dovolenou příjem, který uvádí, tak by půl roku (28 týdnů) dostávala 69 % z denního vyměřovacího základu, maximálně 419 Kč/den. V jejím případě by se jednalo přibližně o 12 500 Kč. Pokud by byla s dítětem doma déle, tak rodičovská dovolená (od 29 týdne dále) je v současné době ve výši 3 635 Kč. Tím by se podstatně snížil příjem rodiny a na druhé straně by stouply náklady na další dítě. U vysokého kombíka (hypotéka a IŽP) a háfo další pojistek, by to mohlo být nepříjemné. Snaha tlačit klienta k úvaze o výši výdajů na VŠ dcery je evidentní až průhledná a není za tím nic jiného než opět prodat další pojistky.

Analýza stávajících smluv

Poradce je pouze všeobecně okomentoval, ale dále s nimi nepracoval. Kromě opětné snahy pokud možno všechny disponibilní prostředky použít na jeho záměr. Viz stavební spoření a revolvingový účet.

Analýza objektivních a subjektivních rizik u klienta a případně ostatních posuzovaných osob

Viz odpověď v bodě 4.

Ostatní

Poradce se příliš nedržel zadání od pana Bádra, ale snažil se mu od prvního počátku "prodat" své zadání, jako universální produkt firmy.

ŘEŠENÍ

Zajištění

Zajištění majetku a odpovědnosti se asi neměnilo. Zajištění příjmů a úvěru je nevhodné, drahé a neefektivní. Evidentní snaha uzavřít pokud možno co nejvíce životních spořících (investičních a flexibilních) pojistek. Které jsou provizně zajímavé jak pro poradenskou společnost, tak samozřejmě i poradce.

Správa a tvorba kapitálu

Nevšiml jsem si, že by poradce zpracovával rizikový profil klienta. Patrně jej společnost nepovažuje za nutný, vzhledem k tomu, že na vše nabízí akcie "nemovitostní firmy" dobře (pro firmu) naředěné s nějakou méně významnou životní pojistkou. Podle tohoto usuzuji, že se jedná o společnost AWD a jejich produkt. V žádném případě bych nedoporučoval akceptovat postup navržený poradcem. Leda že by pan Bádr chtěl podporovat tvorbu kapitálu společnosti AWD. To je snad lepší podporovat nějakou charitativní organizaci.
Naopak jsem nezaznamenal nic ohledně penzijního připojištění. Přesto, že tento produkt nepovažuji za všelék, tak jako konzervativní část investičního mixu není k zahození. Už i vzhledem k současným daňovým výhodám.
Poradce tlačil klienta vložit vše do jednoho koše a to je špatné.

Práce s dluhem

Musím opakovat to, co při jiných testech. Poradce sice dobře upozornil na cenu stávajícího bytu, ale dále s ní již neuvažoval. Nehodilo se mu to do záměru AWD.
Průměrná cena družstevního bytu 2+1 na Praze 10 se pohybuje v rozmezí 1 200 000 a 2 000 000 Kč podle vybavení. Průměrná cena bytu 3+1 v osobním vlastnictví na Praze 10 je v rozmezí 1 600 000 až 2 500 000 Kč podle vybavení (údaje z http://www.sreality.cz/). Rozdíl mezi byty 2+1 a 3+1 je 0 Kč až 500 000 Kč. Za určitých okolností a v dostatečném časovém prostoru, který zde je, by mohla být výměna provedena bez "ztráty kytičky". Je to práce pro dobrého realitního makléře. V tomto případě chápu tlak na hypotéku v kombinaci s IŽP jen jako snahu vyždímat z pana Bádra co nejvíce. K financování výměny (myšleno i jako prodej a nákup) by stačilo klientům to, co mají k dispozici, včetně SS a případného řádného úvěru.

Rozvržení mezi jednotlivými oblastmi

Jednostranný tlak prodat produkty namíchané u AWD na úkor racionality. O rozumném rozvržení není ani zmínka.
Vzhledem k věku klientů, mi chybí nějaká dlouhodobější investiční strategie. Poradce se viditelně zaměřil jen na vysokou IŽP, jako vstupenku pro vysokou hypotéku. A k tomu další fůru pojistek. Toto se nedá vůbec hodnotit, jako rozumné portfolio.

PREZENTACE

Vzhledem k tomu, že sleduji tento, ale i podobně zaměřené servery, tak mi nedalo velkou práci poznat, že oním poradcem je vlastně "prodavač" špatného zboží firmy AWD. Podle toho se vlastně odvíjel celý příběh.
Poradce se od začátku snažil vnutit panu Bádrovi svůj záměr, což se mu postupně dařilo. Podle popisu nevolil poradce dobré prostředí k pohovoru a patrně není ještě dost zaběhlý, že nedokáže řešit problém baterie v notebooku.
Snaha o přinesení dalších 5 až 10 kontaktů je přímo sprostá a zásadně ji odsuzuji. Takto postupují jen mlm bouchači, kterým jde jen o kvantitu a klient je pro ně jen vzduch. Což podtrhuje snaha o další ovečky do jejich mlm stáda. Že by získatelská odměna a nebo mezi provize?

CELKOVÉ HODNOCENÍ

V tomto případě nemohu hodnotit jinak, než naprostý propadák. Tedy nedostatečná.

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Můžeme kritizovat bitcoin? Jak to vidí Vávra, Stroukal a Pilař

2. 8. 2021 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Můžeme kritizovat bitcoin? Jak to vidí Vávra, Stroukal a Pilař

Jaká jsou největší úskalí investice do kryptoměn? Co by se stalo, kdyby bitcoin stál milion dolarů? Budeme s ním opravdu někdy platit? Poslechněte si záznam debaty.

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

27. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

Co v praxi znamená ESG investování, které se zaměřuje na společenskou odpovědnost? Petr Šimčák, ředitel investic v Amundi, v rozhovoru vysvětluje, proč to podle něj celé dává smysl.... celý článek

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

24. 7. 2021 | Daniel Tácha | 9 komentářů

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

Pandemie, rostoucí inflace a nejistota z budoucího vývoje ještě víc rozhýbala hypoteční i realitní trh. Nemovitosti zejména ve velkých městech, kde poptávka významně převyšuje nabídku,... celý článek

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

22. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

Dominik Stroukal je další z řady známých osobností, jejichž jméno podvodníci zneužívají, aby z lidí dostali peníze. A jsou úspěšní, jak ukazují příběhy mnoha podvedených, kteří se na... celý článek

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

21. 7. 2021 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

Investiční platforma Fondee dostala licenci obchodníka s cennými papíry od České národní banky. „Spolu s ní získáváme i právo takzvaného EU passportu, které hodláme využít pro expanzi... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.