Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poslance nezajímají ani zákony ani voliči

Poslance nezajímají ani zákony ani voliči
Léto bylo na našich stránkách částečně ve znamení exekutorů a jejich takřka neomezených práv. Reagovali jste vy, naši čtenáři, i exekutorská komora. Jen naše poslance, kteří mohou problémová místa zákona napravit, nechaly žhavé debaty chladnými. Tázali jsme se a urgovali je, se zájmem jsme se však neshledali. Jak a zda vůbec nám odpověděli, se dočtete dále.

Připomeňme si nejprve, čemu jsme se v rámci problematiky exekucí věnovali. V článku Jiřího Šedivého Exekuce bez legrace jsme upozornili na to, že exekutor si o vašem majetku může zjistit téměř vše a zabrat majetek nejen váš, ale i třetích nezúčastněných osob.
Rozvedli jste se s partnerem a on spadl do velkých dluhů? Můžete přijít o vše, co máte. Pomáháte kamarádovi, který je zrovna v nesnázích? Exekutor může i u vás hledat, co by mohlo patřit dlužníkovi a při té příležitosti zabavit i něco vašeho.

O skutečnosti, že činnost exekutora kontroluje Exekutorská komora ČR, a tak nelze hovořit o objektivitě či nezávislosti, se dočtete v článku Exekutorské hrátky s neviňátky.

Co nás tedy zajímalo? Názor našich poslanců na současnou legislativní úpravu exekucí, zda ji považují za vyhovující, či nikoliv, z jakého důvodu, případně jaké kroky dělají k nápravě. Plnou verzi našich dotazů najdete ve sloupku.
Obrátili jsme se na tyto členy Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky: Kott Petr (US-DEU), Rusová Marie (KSČM), Šedivá Hana (ČSSD), Parkanová Vlasta (KDU-ČSL), Dundáčková Eva (ODS).

Exekuční řád - Zákon č.120/2001 Sb., je základním pramenem exekutorského práva.
Na první e-mail a telefonát nám neopověděl nikdo. Po několika urgencích jsme se dočkali e-mailu od paní poslankyně Evy Dudáčkové. Pak opět dlouho nic. Jaké bylo naše překvapení, když se minulý týden telefonicky ozvala asistentka paní poslankyně Marie Rusové a žádala nás ještě o týdenní strpení s odůvodněním, že poslankyně je neustále na cestách. V pondělí jsme tedy získali i její stanovisko. Déle už jsme čekat nechtěli, z 5 politických stran jsme uspěli jen u dvou. Svědčí to snad o nezájmu politiků o své voliče?

Dopis, který obdrželi poslanci:
Vážený pane/paní,

obracíme se na Vás jako na člena/ku Ústavně právního výboru PSP ČR. Prosíme o odpověď, zaujmutí stanoviska k následující otázce:

Považujete současnou legislativní úpravu problematiky exekucí za odpovídající, a to přesto, že umožňuje exekutorům zabavit majetek třetích osob (nepovinných), jen proto, že se domnívají, že by takový majetek mohl patřit pravomocně odsouzenému dlužníkovi? Nepovinní se pak musejí složitě soudně domáhat neoprávněnosti exekuce a o danou věc obvykle na několik let přijdou. Navíc důkazní břemeno pak spočívá na poškozených a jde o jistý druh presumpce viny.

Pakliže odpovídáte "ANO, úprava je nutná", prosím o krátké odůvodnění.

Pokud si myslíte, že takový přístup je špatný, prosím o nastínění možností nápravy. Co proto případně uděláte (nebo jste se již snažil/a udělat) osobně Vy, případně kdy předložíte novelu zákona?

Eva Dundáčková odpověděla:

"Vámi kritizovaná úprava pravomocí exekutora byla přijata jako obrana oprávněných věřitelů, tedy lidí, poškozených chováním dlužníka, který i přes pravomocné soudní rozhodnutí není ochoten dostát svých závazků.
Nejčastějším způsobem jak "vyzrát" na hloupé věřitele je tvrdit, že žádný majetek nemám ani v bytě, ve kterém žiji. Všechno je takzvaně třetích osob, jak popisujete.

Zkuste se prosím na chvíli vžít do pozice věřitele a představte si, že je navíc důkazní břemeno svěřeno Vám a Vy máte prokazovat, že televizor, sedací souprava a podobně patří právě jen dlužníkovi, člověku, jenž Vás poškodil a odmítá to napravit.

Vím, že problém má více rovin, ale položili jste mi zjednodušený dotaz, proto zjednodušeně odpovídám "ano". O úpravě či změně můžeme společně přemýšlet nad konkrétním případem a zvažovat, zda exekutor pochybil, či jednal opravdu v souladu se zákonem a je třeba legislativní úpravu změnit."

Marie Rusová odpověděla:

Paní poslankyně odmítla poslat vyjádření e-mailem z důvodu nedostatku času. Uvádíme proto zkrácenou verzi telefonického rozhovoru, kterou jsme převedli do 3. osoby, aby nevznikly nepřesnosti v citaci.

Rusová nepovažuje zákon za ideální, ale slovo špatný odmítá. Exekutoři jsou u nás novum, vždyť zákon je z roku 2001, a proto by jej neodsuzovala. Nicméně kontrolní mechanismy, kdy exekutora kontroluje "jeho" vlastní komora, selhávají.
Podle ní bylo potřeba zákona nového. Zatím se pouze přilepují jednotlivé novely ke sněmovním tiskům. V tomto volebním období však další kroky, které by podporovaly změnu, následovat nebudou.
Až se bude chystat nový zákon, bude nejprve potřeba provést celkovou analýzu, a to pomocí nově vytvořeného týmu expertů. Rusová už se několikrát sešla kvůli problematice exekucí s prezidentem Exekutorské komory ČR Jurajem Podkonickým a hodlá v tom pokračovat.

Očekávali byste, že nám poslanci odpoví jinak nebo ve větším počtu? Nebo je to naprosto dostačující a naopak si myslíte, že se nemuseli vyjadřovat vůbec? Vyjádřete se vy, voliči, kteří možná příští rok budete přemýšlet, komu dát

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-5
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 11. 2005 12:01, Docent

Před časem jsem se obrátil na předsedu a místopředsedy rozpočtového výboru s tím, jak stavební spořitelny v podobně neustále zvyšujících se poplatků v podstatě tunelují státní podporu... Jediný, kdo mně odpověděl, byl Kalousek, od Tlustého dorazilo potvrzení o přečetení, od Krause, Kocourka, Recmana a Václavka ani písmenko.

Reagovat

 

+32
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 11. 2005 22:57, jezevec

Ono by stačilo, aby exekutor který pochybí, byl trestně i osobně zodpovědný za nesprávné úkony, které vykoná.
Takže zatímco nyní se může "domnívat", že zrovna zařízení vašeho bytu patří panu Krejčířovi, a jako takové ho zfendovat a odvézt - zdravá právní úprava by byla, že pakliže se prokáže opak, exekutor bude muset všechno nahradit s 1% úrokem denně, a ještě půjde bručet do basy sám.
To je jednoduché a správné řešení.

Reagovat

 

-12
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (svb 23. 11. 2005 14:14)

Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

22. 3. 2006 | 9:18

Zapomněla jste na osoby (dlužníky), které reálně v bytě nebydlí, ale mají tam trvalý pobyt (ten se dva roky nedaří úřední cestou zrušit). Pak zabaví majetek úplně nevinnému. více

26. 11. 2005 | 12:01 | Docent

Před časem jsem se obrátil na předsedu a místopředsedy rozpočtového výboru s tím, jak stavební spořitelny v podobně neustále zvyšujících se poplatků v podstatě tunelují státní podporu... Jediný, kdo mně odpověděl, byl Kalousek,...více

25. 11. 2005 | 15:47

Plně s Vámi souhlasím a věřím tomu, že se jedná o jedinou cestu jak vychovat lidi v této oblasti. Na chytráky a nepoctivce,stejně tak jako na tuneláře, platí pouze kriminál. více

24. 11. 2005 | 20:19 | jezevec

Ale já si přece nekladu za cíl zajišťovat sociální jistoty exekutorů. Já si kladu za cíl aby se jedna křivda nevytloukala jinou křivdou. Ostatně zodpovědnost za to co dělám není nijak exotická - když se elektrikář splete,...více

24. 11. 2005 | 15:07 | Kateřina

Tak tohle bych ráda podepsala. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK