Fondy: outsiderem tentokrát peněžní trh

| 12. 9. 2005
Fondy: outsiderem tentokrát peněžní trh
Začátek školního roku, který obvykle značí i konec dovolených, sice z hlediska investic do fondů nezačal se třičtvrtěmiliardou nijak slavně, ale svým způsobem možná o to překvapivěji.

Peněžní trh již delší dobu ustupuje z výsluní. Aby ale neposbíral ani 80 miliónů, pamětníci nepamatují. Peněžáčky byly vždy bezpečným přístavem pro naše začínající finanční námořníky. Slávu jim však zřejmě již definitivně přebral konkurenční produkt, který sice jen jemně naznačuje, ale zajišťuje. Připomíná to téměř zlidovělé pravidlo Svěrákova hodného Smrťáka: "My nesmíme ani naznačovat", ale přece jen naznačí. Nuže, IKS Peněžního trhu (profil, názory, koupit) sice získal 51 miliónů, ale díru do rozpočtu kategorie udělal ISČS Sporoinvest (profil, názory), který 14 miliónů dokonce ztratil.
Tentokrát to nelze zcela vysvětlit ani bratrovražedným tažením tandemu ESPA-ČS zajištěných 8 a 9, které získaly sice pěkným, ale přece "jen" 90 miliónů. Opět mírně lépe se prodával dynamičtější ESPA-ČS zajištěný fond 9 se 100% participací na růstu průměru evropského indexu blue chips DJ Eurostoxx 50.
O několik miliónů víc pak prodal ČSOB Světového Růstu+ 4 a s více než 200miliónovými celkovými prodeji zajištěné fondy vládnou kolbišti.

Dluhopisy opět v klidu

V uplynulém týdnu si dluhopisové fondy opět připsaly přes 150 miliónů korun, zejména tentokrát za 50miliónové pomoci ČPI - Korporátních dluhopisů (profil, názory). Když si lídr ISČS Sporobond (profil, názory) udržel také 50 miliónů korun, stačilo to ke slušnému výsledku. A to zůstal ještě v tajuplné rezervě ING obligací, protože již druhý týden ING zapomíná publikovat objemy prodejů.
Slušných 150 miliónů pro smíšené fondy je už téměř solidní standard, i když kategorii vyloženě "táhne" 60miliónový výkon IKS Balancovaného (profil, názory).

Akcie konečně korigují

Po třítýdenním akciovém šílenství se konečně naše burza pustila do rovnání úrovní zejména těch nejpřehřátějších titulů. Do toho sice nezapadá nové pěkné doporučení pro Komerční banku, ale budiž. Akciové fondy se jistě na vlně slávy "svezly", ale nikoli přehnaně a v podobném rozumném tempu pokračovaly i minulý týden. Uvidíme, jak se dál poperou protichůdné tendence a zejména těžko překonatelné choutky vybírání zisků. Akciové fondy získaly asi opět něco přes 100 miliónů, protože sám ISČS Sporotrend (profil, názory) inkasoval celých 58 miliónů korun, ale nejistotu způsobuje chybějící statistika ING Českého akciového (profil, názory, koupit), který obvykle vykazuje také pěkné přílivy. Tak kam dnes zaostřit pohled a jakým směrem rebalancovat portfolio?

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledá nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.