Fondy: příliš nepotěšily, ale...

| 9. 5. 2005
Fondy: příliš nepotěšily, ale...
Ani uplynulý týden nepřinesl žádné překvapení. Situaci mezi klienty zachraňují fondy peněžního trhu, i když – alespoň ta naše koruna potěšila.

Pouhých 660 miliónů korun přinesli do fondů malí investoři, ti velcí si zase ale čtvrt miliardy odnesli. Tedy formálně jen něco přes 400 miliónů korun, což je suma, kterou si připsaly samotné fondy peněžního trhu. Jako nova zazářil IKS Peněžního trhu (profil, názory) 300 milióny, zatímco ISČS Sporoinvest (profil, názory) se tentokrát musel spokojit s almužnou 35 miliónů korun.

Dluhopisy stále lákají

Retailové dluhopisové fondy získaly téměř 160 miliónů, ale právě institucionální investor si "vyzvedl" zmíněnou čtvrtmiliardu u ISČS Dluhopisového korporátního.
I zde tentokrát zvítězila IKS nad ISČS, protože IKS Dluhopisový (profil, názory) prodal za 54 milióny a ISČS Sporobond (profil, názory) za 46 miliónů korun. Situace jasně naznačuje, že zatímco Max 3 už není v nabídce Komerční banky, Česká spořitelna stále ještě úspěšně prodává své dva zajištěné fondy ESPA-ČS 4 a 5 na pobočkách a upisovací období bude do konce května. Do Maxe 3 klienti vložili zřejmě 661 miliónů korun, podle neoficiálních informací jsou téměř upsány i ESPA-ČS (původní tranše byly plánovány na 700 miliónů, ale možná by šlo ještě objem zvýšit). Minulý týden prodávala zajišťáky i ČSOB za 77 miliónů korun, z toho polovinu stihl ČSOB Světový Click+ 18.

Statuty jsou většinou v pořádku

O rozvoji českého investování se nehovoří v žádných superlativech. Důvodů a příčin bychom jistě nalezli víc, ale o žádnou tragédii nejde. Komise pro cenné papíry stihla schválit všechny nové statuty standardních i speciálních fondů (kromě jednoho, který žádost podal na poslední týden). Investiční společnosti navíc začaly publikovat i zjednodušené statuty, které sice KCP neschvaluje, ale musí podle vyhlášky obsahovat TER, tedy vyčíslení celkové nákladovosti fondu…
Jistě bude zajímavé srovnání fondů na trhu, podívejme se na to, jaká je nákladovost jednotlivých druhů fondů – jako příklad ISČS: u Sporoinvestu vychází celkové náklady na 0,77 %, u Sporobondu 1,17 %, u Tredbondu již 1,73 % a u akciového Sporotrendu celých 2,15 %.

Akcie stále ještě váhají

Žádnou slávou investory netěší nejen velké trhy, ale ani doma nám není do zpěvu. Ve středu naše indexy pokořily i lokální dno z prvního jarního dne, když klesly na úroveň 7. února, tedy na téměř 4měsíční minimum.
Z akciového ISČS Sporotrendu (profil, názory) tak uprchlo 20 miliónů korun, ještě že situaci zachránil ING Český akciový (profil, názory, koupit), který přes nepřízeň trhu získal 31 miliónů korun.
Ani lepší než očekávané reporty čtvrtletních výsledků zatím nepomohly – nezbývá tedy, než čekat na změnu nálady. Uvidíme, zda "zaberou" výborné výsledky našeho zahraničního obchodu, které pomohlo měně. Koruna si vysloužila dokonce název "neúnavný kulturista", kdy začala posilovat a neví, kdy přestat. Zpevnění o více něž 60 haléřů za týden je prý už slušný sportovní výkon. Uvidíme, v jaké formě vyjede z nedělní šatny náš akciový tým.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.