Fondy: únor bílý, burza sílí

| 28. 2. 2005
Fondy: únor bílý, burza sílí
Pravidelný investorský rytmus minulého týdne s více než miliardou a čtvrt rámují snad jen dvě výročí. Před 57 lety spadli sociální demokraté do pasti, kterou si sami nastražili, a před 10 lety do vlastní pasti spadl Nick Leason. "Socdemáci" spolu strhli celý národ, Leason jen úspěšnou banku.

Smutné výročí jsme oslavili dalšími historickými rekordy našich akcií, takže by místo okřídlené věty "Právě se vracím z hradu" mohlo dnes klidně znít "Právě se vracím z burzy". Rekordy láme i česká koruna, takže alespoň ten letošní únor můžeme také považovat za vítězný…
I v našich portfoliích stále vítězí peněžní trh: IKS Peněžní trh (profil, názory) se opět s 215 milióny hezky snažil, ale na téměř čtvrt miliardy ISČS Sporoinvestu (profil, názory) nedosáhl. Spolu s 240 ČSOB Multi Cash (z toho plných 163 mil. do slovenských korun) tak peněžáky uvítaly 600 miliónů korun.

Setrvalé trendy

Také jinak můžeme téměř opakovat report z minulého týdne: dluhopisové fondy 200 miliónů pod vedením 72 miliónů ISČS Sporobondu (profil, názory), ve výnosu ovšem vede s více než 14 % ISČS Trendbond (profil, názory). Smíšené fondy si připsaly přes 170 miliónů díky 83 miliónů ČSOB Středoevropského (profil, názory) a 56 miliónům IKS Balancovaného (profil, názory).
167 miliónů zajištěné fondy dosáhly zejména díky 100miliónové pomoci Poštovní spořitelny a zatím jen 10miliónové podpory prodejní sítě Lišky.
Akciové fondy si připsaly pěkných 160 miliónů, když v místní soutěži ING Českého akciového(profil, názory, koupit) s ISČS Sporotrendem (profil, názory) zvítězil tentokráte o dva milióny Sporotrend. Z ostatních stojí za řeč již jen KBC Equity Central Europe, který je sice dobře zaměřený, ale v euru.

Čekání na korekci

Pondělí i úterý byly impozantní: dva více než 1% růsty za sebou, navíc úterní druhý vůbec nejvyšší objem na pražské burze v objemu 4 miliardy. V půli týdne obvyklé vybírání zisků, ale pátek opět pesimistům vyráží dech. Očekávaná korekce nikde, někteří ji odsouvají na druhé čtvrtletí, snad i pololetí.
Další historické výšiny indexů, 15 % za letošní dva měsíce, 55 meziročně… Za poslední tři roky přes 290 %, od minima po teroristickém útoku na New York (17. 9. 2001) dokonce 370 %. A to jde "jen" o index, po započtení dividendového výnosu jsme na trojnásobku a čtyřnásobku investice. Jde o výtah do nebe, anebo vábení pekelného stroje? Názory se i v diskusi na tomto serveru různí…
Nepochybně se na akciových trzích nejednou neuvěřitelné stává skutečností – ať již nahoru, anebo dolů. Kdo na to není připraven, ať se od nich drží raději dále.
Nervozita nyní vrcholí v očekávání reportů hned čtyř Blue chips našeho SPADu: Komerční banka, ČEZ, Zentiva i Unipetrol budou dnes publikovat své hospodářské výsledky. To by trhem mohlo poněkud zacvičit, ale žádný puč se nečeká. Privatizační komise navíc povolila účast Tiscali při privatizaci ČTc v konsorciu s PPF/J&T. Jen akcie naší vlády stále klesají…

Asset management

Kolik peněz si nechají lidé spravovat od profesionálů? To byla dosud trochu záhada právě tak, jako odpověď na otázku, kolik si v investicích spravují sami. Maličko poodkryla karty Asociace pro kapitálový trh (AKAT), když zveřejnila přehled o spravovaném majetku ke konci minulého roku. Podle očekávání největší díl z celkem 207 miliard činí majetek právnických osob – plných 70 % náleží penzijním fondům, pojišťovnám a jiným podnikům. Dalších 23 % spadá do kolektivního investování, tedy podílovým fondům v objemu 47 miliard korun. Teprve malý "zbyteček" 7 % a tedy 14 miliard jsou zdroje fyzických osob – zájem o tyto služby však prý rychle roste.
Z hlediska správců je jasná velká čtyřka: ČSOB AM (68 mld. Kč) ING IM (51 mld. Kč), ČS (36 mld. Kč) a Credit Suisse AM (27 mld. Kč), z ostatních se 9 miliardám korun blíží již jen Conseq IM.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jsou vyšší přílivy do fondů výjimkou, začátek trvalé změny trendu, anebo jen důsledek jevu – až se léto (a dovolená) zeptá, co jsi dělal v zimě?

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.