Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pořádný krok k poradenské samoregulaci

Pořádný krok k poradenské samoregulaci
Koncem listopadu byl završen finančně poradenský integrační proces a vznikla Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců. Svými stanovami vysílá jasný signál: skupina profesionálů si dobrovolně ukládá povinnosti v oboru doposud neobvyklé, a to ve prospěch svých klientů. Co se mění pro ně a jak z toho vytěží jejich klienti?

Valná hromada Asociace registrovaných investičních zprostředkovatelů ČR (ARIZ ČR) završila 25. a 26. listopadu integrační proces s bývalými členy Asociace finančních poradců a zprostředkovatelů (AFPZ). Působnost ARIZ ČR byla rozšířena na zprostředkovatelskou a poradenskou činnost na celém finančním trhu. V této souvislosti byl schválen i upravený název – Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky (nová zkratka AFIZ). Stejně jako dříve ARIZ ČR, sdružuje AFIZ jak firmy (právnické osoby) tak i jednotlivé fyzické osoby působící v oboru. Tím se výrazně odlišuje od obdobných profesních organizací, které zpravidla sdružují pouze právnické osoby, nebo naopak pouze osoby fyzické.

Co a jakým směrem se změní?

Za významný krok k reálné samoregulaci lze označit úpravu stanov Asociace, v rámci které byla definována disciplinární odpovědnost členů. To umožňuje dodržování vnitřních norem v praxi, které jsou v případě potřeby vymáhány pomocí sankcí – napomenutí (včetně možnosti jeho zveřejnění) či udělení pokuty. Podle navrženého disciplinárního řádu, který ještě musí v lednu 2005 schválit dozorčí rada AFPZ, je možné za disciplinární provinění udělit pokutu až 1 milión Kč. Nejtvrdší sankcí je pak vyloučení z Asociace.

Touto změnou stanov vyslala Asociace jasný signál vůči státu, že to se samoregulací myslí opravdu vážně. Ostatně to je podmínkou toho, aby Asociace mohla v budoucnosti převzít některé funkce státního dozoru. Mělo by jít zejména o provádění odborných zkoušek, vedení registrů a možná i jistou formu dohledu nad odbornými činnostmi.

Asociace se v roce 2005 ještě významněji zapojí do legislativního procesu tak, aby právní normy upravující činnost zprostředkovatelů a poradců na finančním trhu vycházely co nejvíce z praxe a byly jednotné pro všechny segmenty trhu. Předpokládá se posílení sekretariátu Asociace o zaměstnance na vysoké odborné úrovni, bude tak po odborné stránce rovnocenným partnerem státní správy. Spolupráci s doposud oddělenými orgány dozoru (KCP a MF) lze bez nadsázky označit jako velmi dobrou. Jistě ji výrazně ulehčí i připravované sloučení dozoru pod Komisi pro finanční trh.

Dalším cílem Asociace je poskytovat svým členům potřebný servis. Příkladem "první vlaštovky" může být elektronický deník investičního zprostředkovatele, který ARIZ ČR vytvořila a po jeho konzultaci s KCP zdarma poskytla všem svým členům.

Výhody i pro klienty a širokou veřejnost

Asociace se bude věnovat i problematice vzdělávání, a to nejenom svých členů. Již dnes pořádá velmi úspěšné semináře pro odbornou veřejnost.

Přijatá změna má zásadní význam pro širokou veřejnost – klienty členů Asociace. Pokud totiž kdokoli z klientů některého člena Asociace nebude spokojen s poskytnutými službami, nemusí se hned obracet na orgány státního dozoru, ale má možnost svoji stížnost uplatnit nejprve v rámci Asociace. Praxe ukáže zda tento postup bude pro klienta rychlejší a účinnější než ochrana ze strany státního dozoru. Samozřejmě pokud nebude klient s postupem Asociace spokojen, může se i tak obrátit na příslušný státní orgán. Sankce udělená Asociací nezbavuje člena jeho případné odpovědnosti za způsobenou škodu a nevylučuje jeho postih ze strany státního dozoru.
Člen Asociace může na druhou stranu očekávat plnou podporu Asociace, pokud bude jeho jednání v souladu s příslušnými právními normami a etickými principy finančního trhu.

Co si myslíte o nově vzniklé asociaci? V čem bude lepší, v čem bude horší? Dotkne se tato integrace vás osobně?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-35
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 12. 2004 8:13, Zachrdla - TriMan

Myslím, že poradenská firma od své profesní organizace očekává mnohem více, než jen kvalitní vzdělávací systém. Rozhodující bude etika. Jak se vypořádá s prohřešky svých členů. V tomto nás zklamala AFPZ, takže uvidíme. Bylo by dobré, aby AFIZ tyto kauzy zveřejňovala. Aby si veřejnost mohla o jejím postoji udělat názor nejen podle proklamací, ale i podle činů. Věřím, že se to podaří a přeji hodně úspěchů.

Reagovat

 

+11
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (PSafranek 15. 12. 2004 12:07)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 12. 2004 9:26, PSafranek

Nemyslíte si, že stačí sdružovat v takové asociaci pouze firmy, když většina z fyzických osob stejně pro některou z nich pracuje?

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (21 komentářů)

21. 12. 2004 | 8:30

Paní Marcelo, odpovím Vám slovy pana Koldy ze Žampachu: Musíte být především schopen(a) vlastního úsudku: tedy nutné jsou investice do vlastního vzdělání a postupné praktické zkušenosti. Potom se sám(a) můžete rozhodovat...více

17. 12. 2004 | 16:42 | Finanční poradce

Tak proč nejde nastavit totéž i v pojišťovnictví?
Jinak viz diskuse na: http://www.europortal.cz/?sid=480 , kde se diskutuje o tomtéž v bleděmodrém. Já nic, to on, my nic, to oni. My, nezkušení poradci, jsme to jen...
více

17. 12. 2004 | 15:13 | Martin Gardavský, AFIZ ČR

Rád Vás potěším, u investičních zprostředkovatelů (§ 29 z.č. 256/2004) je systém dozoru nastaven přesně tak jak po tom voláte. Firma (zprostředkovatel 1.úrovně) má o mnoho více povinností než jednotlivec (zprostředkovatel...více

17. 12. 2004 | 14:10 | Jan Kolda von Žampach (řečený Pancíř)

V širších souvislostech této diskuse a nejen zde mě také napadá příhodný pojem MIMIKRY. Když bude samoregulace (a samokontrola) fungovat tak jak má a z jejího podhoubí vyrostou další renomovaná a uznávaná jména poradenských...více

17. 12. 2004 | 12:03 | Finanční poradce

Víto, ono mi to velice připomíná náš současný stát. To v televizi ministr něco prohlásí a druhý den to dementuje se slovy, že to řekl ne jako ministr a představitel vlády, ale jako soukromá osoba. Pak řekne něco tisku představitel...více

Oblíbená témata

firma, Pojišťovny, služby

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK