České akcie trochu jinak

Petra Postlova | 14. 10. 2004
České akcie mají za sebou dva velmi úspěšné roky. Kromě toho, že „zainvestovaní“ investoři pravděpodobně počítají tučné zisky, získali investice do českých akcií na popularitě a stále více lidí hledá možnosti, jak investovat. Požadavky současných investorů jsou ale různé – pro někoho jsou akcie rizikové, někdo naopak hledá agresivnější metody investování. Svůj prostor pro investice do českých akcií však najde téměř kdokoliv – s využitím derivátů nebo certifikátů emitovaných a české akcie.

Indexový certifikát na index PX-D

Určitě znáte tu situaci. České akcie rostou a já bych na tom chtěl vydělat. Ale do jaké akcie investovat? Jak si sestavit své portfolio? Odpověď může být jednoduchá. Zkuste si koupit celý index akcií! Že to nejde? Společnost brokerjet České spořitelny nabízí obchodování s indexovými certifikáty a jedním z nich je i certifikát, jehož podkladovým aktivem je index 7 nejvýznamnějších českých akcií obchodovaných na pražské burze v segmentu SPAD - index PX-D. Nákupem tohoto certifikátu získáváte v okamžiku portfolio akcií složené ze všech SPADových titulů. Hodnota tohoto certifikátu pak přímo kopíruje hodnotu indexu PX - D - jediný rozdíl je v tom, že se obchoduje na burze EUWAX ve Stuttgartu a je tedy kotován v EUR. Aktuální cena tohoto certifikátu se pohybuje v současnosti kolem 71 EUR a tento certifikát je možné najít na www.brokerjet.cz pod isinem DE0003937520.

Deriváty na české akcie

Zdá se Vám investice do indexu příliš konzervativní ? Jste agresivní investor, který chce vydělat více a zároveň je ochoten akceptovat riziko? I pro Vás je tu alternativa - deriváty na české akcie. V rámci nabídky brokerjet můžete obchodovat s warranty, jejichž podkladovými aktivy jsou i české akcie. Warranty jsou deriváty velmi podobné opcím. Majitel warrantu tedy získává právo (nikoliv povinnost) koupit (call warrant) nebo prodat (put warrant) podkladové aktivum za předem stanovenou cenu během platnosti warrantu. Ukažme si příklad warrantu na v současnosti populární akcie Čezu - tento warrant nám dává právo koupit akcie Čezu za cenu 250 Kč a toto právo můžeme uplatnit kdykoliv do 15.6.2005. Cena tohoto warrantu (práva) je v současnosti přibližně 1,42 EUR - stejně jako u certifikátů se warranty obchodují v EUR. A proč je tento warrant tak zajímavý a vhodný pro agresivnější investory? Při jeho nákupu se plně projevuje pákový efekt - tedy skutečnost, že pohyb warrantu je větší než pohyb podkladového aktiva - a to jak v pozitivním, tak negativním případě. Ukažme si opět příklad: Dejme tomu, že "páka" výše uvedeného warrantu na akcie Čezu je aktuálně 6,24. Interpretovat tento indikátor můžeme asi takto - pokud akcie Čezu vyrostou o 1 %, warrant na tyto akcie vzroste o 6,24. Samozřejmě to platí i obráceně při poklesu - pokud akcie Čezu poklesnou o 1 %, pak i warrant poklesne o 6,24 %!
Warranty tedy mohou být zajímavou alternativou pro investory, kteří v současné době využívají úvěry na cenné papíry. I zde totiž dochází k využívání pákového efektu.

V současné době je možné s brokerjet obchodovat warranty na tyto české akcie:

Čez
Unipetrol
Erste Bank
Komerční banka

Více informací o certifikátech nebo warrantech je možné získat na www.brokerjet.cz.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 5 komentářů

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.