Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie: trhům diktují ceny ropy

Akcie: trhům diktují ceny ropy
Obavy na burzy přináší pokračující růst cen ropy, která se dostala na rekordních 44,41 dolarů za barel, což může negativně ovlivnit výdaje spotřebitelů i celou americkou ekonomiku. Na druhou stranu tento růst pomáhá akciím ropných společností.

Spojené státy

V pondělí ceny akcií mírně vzrostly i přes počáteční pokles způsobený obavami z možných teroristických útoků na některé finanční instituce. Společnost Procter&Gamble (profil, názory), která je největším producentem výrobků pro domácnost, překonala svým čtvrtletním ziskem odhad analytiků a její akcie posílily o 2,3 %. Akcie softwarové firmy Novell (profil, názory) vystoupaly o 6,3 % výše po článku v jednom z amerických deníků, že Sun Microsystems (profil, názory) se zaobírá myšlenkou na koupi této společnosti.

Druhý den v týdnu se pod tlakem prodejců ocitly především technologické společnosti, kdy index Nasdaq Composite (profil, názory) ztratil 1,7 %. Důvodem pro to bylo, že zásoby klientů těchto společností se zvyšují a že akcie společnosti Intel (profil, názory) ztratily 3 %, a prohloubily tím svoji letošní ztrátu na 25 %. Rovněž ztrácely akcie společností provozujících maloobchodní sítě vlivem většího poklesu výdajů spotřebitelů. Ty poklesly o 0,7 % v červnu oproti předpokládanému snížení pouze o 0,1 %. Akcie telekomunikační společnosti Qwest (profil, názory) propadly o 20 %, když firma vykázala za druhé čtvrtletí ztrátu 16 centů na akcií a odhad analytiků se pohyboval na úrovni pouze 13 centů.

Středeční seance nepřinesla výraznější změny burzovních indexů. Před poklesem cen ochránilo trh zveřejnění indexu aktivity ve službách ISM-non-manufacturing, jehož hodnota stoupla na 64,8 z předešlé červnové hodnoty 59,9. Další podporu před negativním vývojem cen akcií našly burzy ve zvýšení podnikových zakázek o 0,7 %, jež byly taženy zvýšenou poptávkou po vojenské výzbroji a průmyslových strojích. Do hlubin, a to o 25 %, se propadly akcie společnosti Ciena (profil, názory), která vykázala čtvrtletní tržby ve výši jen 75 milionů dolarů oproti očekávaným 95,4 milionům.

Čtvrtek přinesl na Wall Streetu výraznější oslabení, když index S&P 500 (profil, názory) i Dow Jones Industrial Average (profil, názory) ztratily 1,6 % a technologický Nasdaq Composite přišel o 1,8 %. Obavy na burzy přináší pokračující růst cen ropy, která se dostala na rekordních 44,41 dolarů za barel, což může negativně ovlivnit výdaje spotřebitelů a i celou americkou ekonomiku. Akcie společnosti Gap (profil, názory), která je největším prodejní sítí oděvů v USA, klesly o 7,4 %, když společnost vykázala nižší než odhadovaný zisk. Naproti tomu potěšila akcionáře společnost Univision Communications, která v USA provozuje televizní a radiové vysílání ve španělštině. Její akcie vystoupaly o 14,4 %.

Během pátečního dopoledního obchodování s futures na americké akciové indexy byly jejich hodnoty mírně výše, když investoři vyčkávali na nové údaje z trhu práce.

Evropa

Nový týden zahájily evropské burzy poklesem. První den přicházely zprávy o výsledcích hospodaření některých významných bankovních domů. Akcie britské banky HSBC (profil, názory) zpevnily o 3,5 % po výrazně vyšším zisku, než se odhadovalo. Rovněž francouzská banka BNP Paribas (profil, názory) ve druhém čtvrtletí překonala odhad analytiků, když čistý zisk dosáhl úrovně 1,35 mld. euro proti odhadované výši 1,02 mld. euro. Její akcie však posílily pouze o 0,4 %. Nizozemská ABM Amro (profil, názory) ve stejném období vydělala 987 mil. euro, přičemž odhad analytiků se pohyboval na úrovni 812 milionů eur. Její akcie nicméně klesly o 0,8 %.

Druhý den v týdnu evropské trhy mírně povyrostly. Stoupající cena ropy pomohla akcií ropných společností, když akcie firmy Shell Transport (profil, názory) posílily o 2,4 % a další britské společnosti BP (profil, názory) o 1,7 % a francouzské Total (profil, názory) o 1,8 %. Pozitivní komentáře od některých investičních bank na výsledky ABN Amro a BNP Paribas posunuly ceny jejich akcií o 2 %, resp. o 1,8 %, výše.

Středeční obchodování zatlačilo ceny akcií dolů. Příliš dobře se nevedlo výrobcům automobilů, protože investory nepotěšilo zveřejnění počtu prodejů. Celkový počet prodaných vozů byl sice vyšší, ale podíl evropských výrobců se snížil a cena ropy nepřestávala růst. Akcie německého koncernu Volkswagen ztratily 2 % a výrobce luxusních automobilů Porsche ztratil 3,5 %. Stejný pokles ceny akci zaznamenal i další německý výrobce BMW.

Předposlední den v týdnu končily burzy mírně výše. Na burzy nemělo vliv to, že Evropská centrální banka nechala sazby beze změny a britská Bank of England zvedla sazby o 0,25 % na 4,75 %. Německá cestovní kancelář TUI zveřejnila výsledky hospodaření za druhý kvartál, které byly lepší než očekávání a akcie vylétly o 10 %, ale den zakončily se ziskem pouze 3,5 %.

V pátek v poledne se nacházely hodnoty evropských indexů v záporné oblasti kvůli čtvrtečnímu poklesu cen v USA a v očekávání údajů z trhu práce v zámoří.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-87
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 8. 2004 15:23, Kamehameha 10.

>> Trader !
Ceský národ by se mel privésti k inteligentnímu dlouhodobému investování do nejvetsích amerických podnikú za pomoci fundamentální analýzy = kdy je akcie levná a která akcie se múze vyplatit drzeti 10 let.
Protoze pak si múzeme vsichni koupiti byt nebo domek na dúchod ve Spanelsku u more a setkávat se.
Bylo by dobré , kdyby si sem psal také príspevky o dlouhodobých spolehlivých investicích do velkých akcií za pomocí analýzy jako Buffett , nebo si to dej na tvoji stránku traders.cz
Zatím dnes národ ceský slepe spekuluje s ceskýma akciema bez analýzy nebo si koupí Harvard fond a Pyramidu. Aby národ ale znal , jak to delal Buffett , mel by si sem psáti o tom príspevky a zádné futures ani daytrading ani opce.

Reagovat

 

+10
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (trader 09. 08. 2004 14:57)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 8. 2004 13:28, Jan von Lucemburg

>> Anonym
Myslís , ze tu bude vedena delsí diskuze na podklade nadávek a urázek tvým zpúsobem ?
Nebo , ze tu bude delsí diskuze o akciích na úrovni 1.trídy ZDS ?
Sem asi píse moc málo lidí z 1.trídy ZDS.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 09. 08. 2004 12:29)

Další příspěvky v diskuzi (24 komentářů)

11. 8. 2004 | 15:56 | logik

Fundament jde opravdu stranou. Technický pohled hlásí = žádný trend. Těžká to doba. Nerostné suroviny rovněž nepřináší žádný potřebný klid. Do začátku listopadu ...US voleb tak vidím vysoká rizika, která určitě přinesou "někomu"...více

11. 8. 2004 | 13:29 | Marie Kacírková

!!!!!!!! Díky pane Jan Kolda von Žampach , že se vyvenčil zase jednou u AKCIÍ a o akciích !!!!!!!!!!!! Polovina lidí tady není schopna napsati o akciích vúbec nic , tak proc sem vúbec písou ? a proc se zlobí , kdyz se tady...více

11. 8. 2004 | 13:13 | Vera Boucková

>>> Anonym Áhááá , pan Anonym opustil základní devítiletou skolu uz ve 2.tríde , protoze se mu delá z inteligence spatne. Lzes a krades a más computer na hnoji ! Slusní nebo inteligentní lidé , kdyz najdou nekde chybu...více

11. 8. 2004 | 12:52 | Michal

Přesně tak, pane Zajíčku, máte pravdu. více

11. 8. 2004 | 12:05 | Jan Kolda von Žampach ( řečený Pancíř )

Pro toho, kdo se chce zabývat českými akciemi, jsou dobré jednotlivé diskuse právě na serveru akcie.cz. A také nutno sledovat a číst oficiální výroční nebo pololetní zprávy firem, které jsou pohodlně stažitelné z webu. Jen...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK