Fondy: kolaps možná jen z vedra

| 9. 8. 2004
Fondy: kolaps možná jen z vedra
Uplynulý týden se fondy asi téměř neprodávaly. Alespoň UNIS nezveřejnila (do nedělní půlnoci) ani statistiku, celá mocná ČSOB prodala fondů KBC za legračních 60 milionů a ING ani ne polovic.

Jakoby týden měl pouhé tak asi dva dny, možná den jediný. Alespoň objemy čistých prodejů by na to ukazovaly. Až tak hluboce se podepsaly vedřiny na našem fondbyznysu. Z dostupných čísel nemá tedy význam něco vyvozovat. Na body vítězí zajištěné fondy, na peněžním trhu je zajímavá slovenská koruna, 10 + 8 milionů korun do akciových fondů je tak relativní úspěch.

Alespoň pololetí

Můžeme se tedy ohlédnout za fondovou statistikou prvního pololetí, kterou v pátek zveřejnil AKAT. Ke konci 1. pololetí 2004 tvořil majetek obyvatelstva v zahraničních a domácích podílových fondech 161,7 miliardy korun, z čehož 53,3 miliard bylo svěřeno přímo do správy zahraničních fondů.
Majetek ve fondech celkem vzrostl o 10,6 miliardy korun, z toho o 6,2 mld. Kč v domácích a o 4,4 mld. Kč zahraničních.

Spasitel Sporoinvest

Pohled na tato čísla dostane ovšem hned jinou příchuť, když si uvědomíme, že sám ISČS Sporoinvest (profil, názory) za pololetí vzrostl z 29 na 36 miliard korun. Tedy vlastně víc než celý přírůstek tuzemských fondů jde na jeho konto. Pololetní přírůstek ve všech fondech peněžního trhu jen těsně nedosáhl 10 miliard korun, takže podobná optika platí vlastně zcela obecně.

Akciová úroda

Přesto však není vše zcela marné, protože přes veškerou vládu peněžního trhu se akciové fondy zmohly na víc než 3miliardový nárůst majetku. Jak ovšem již dávno víme, šlo zčásti o vnitřní zhodnocení jejich majetku, zčásti pak absorbovaly silný 2,5miliardový odliv z dluhopisových, 1,3miliardový ze smíšených a 1,1miliardový z fondů fondů.

Zbytek do součtu

O úspěchu zajištěných fondů u nás také netřeba hovořit. Získaly krásných 2,5 miliardy korun a jejich nabídka se rozrostla o 100 %. Nabízejí je již všechny společnosti: jako distributor má ČSOB podíl na trhu 55,6 %, následuje ING Bank s podílem 14,4 % a ČS s podílem 7,5 %.

Objem prostředků v zahraničních a domácích podílových fondech ke konci 1. pololetí 2004 podle jednotlivých typů aktiv znázorňuje následující tabulka (všechny údaje v mld. CZK)

Objem prostředků v zahraničních a domácích podílových fondech ke konci 1. pololetí 2004
objem aktiv změna za 1. pol. 2004
Fondy peněžního trhu 76,8 +9,9
Fondy dluhopisové 36,5 -2,5
Fondy akciové 13,9 +3,1
Fondy smíšené 25,9 -1,3
Fondy fondů 0,9 -1,1
Fondy zajištěné 7,8 +2,5
Celkem 161,7 +10,6

Za zmínku snad ještě stojí, že ze 162 miliard korun je převážná většina investována v korunových aktivech, jen 10 miliard je v denominaci EUR, 5,6 miliard korun v USD a 1,3 mld. Kč v ostatních měnách.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoliv z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Myslíte, že druhé pololetí bude úspěšnější než první? Kterým směrem se vydají investoři na podzim?

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.