Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie: cena ropy a trh práce v hlavní roli

Akcie: cena ropy a trh práce v hlavní roli
Minulý týden se na amerických burzách, tak jako na některých evropských, začalo obchodovat až v úterý. První dva dny byly pro investory vesměs úspěšné. Ve čtvrtek došlo k oslabení, ovšem v pátek opět převládl optimismus, kromě jiného díky klesající ceně ropy.

Spojené státy

V pondělí byly americké burzy uzavřené z důvodu státního svátku - "Memorial Day".

V úterý ceny amerických akcií mírně stouply, především zásluhou ropných společností, jejichž akcie posilovaly. Ceny ropy totiž vylétly k novým výšinám po teroristických útocích v Saudské Arábii. Technologický index Nasdaq Composite (profil, názory) rostl sedmý den v řadě, což byl nejdelší vzestup od září minulého roku. Trhy byly mezi dvěma protichůdnými silami. Vyšší než očekávaná hodnota indexu ISM ve zpracovatelském průmyslu dala trhům dočasnou podporu, ale obavy z dalšího růstu ceny ropy vedly k prodejnímu tlaku. Posledních třicet minut obchodování ovšem stačilo k tomu, aby trhy smazaly svoje ztráty o zakončily den v plusu.

Uprostřed týdne prodloužily akcie růst, pomohl jim totiž pokles ceny ropy. Index Dow Jones Industrial Average (profil, názory) si připsal 0,6 % a S&P 500 (profil, názory) 0,3 %. Technologický Nasdaq Composite ztratil pouze 0,1 %. Akcie aerolinií podpořila klesající cena ropy, proto zaznamenaly první růstový den za pět dní. Cena akcií Delta Airlines (profil, názory) vylétla o 6,9 % a cena akcií AMR Corp. (profil, názory), která je mateřskou společností American Airlines, poskočila o 6,8 %.

Předposlední den v týdnu převládly na Wall Street rozdílné obavy a burzovní indexy zaznamenaly ztráty. První byla obava z pátečních publikovaných údajů z trhu práce (včetně míry nezaměstnanosti), neboť pozitivní údaje by mohly přiblížit rychlejší a výraznější zvýšení úrokových sazeb. Především u technologických společnosti společností investoři snižovali svoje pozice před vydáním výhledu hospodaření od firmy Intel (profil, názory). Její akcie během seance ztratily přes 2 %, protože společnost své očekávání zveřejnila až po závěru obchodování. Index Nasdaq Composite přišel skoro o 1,5 %. Zveřejnění očekávané výše tržeb bylo na horní hranici odhadů, což překonalo průměr odhadů analytiků.

Během pátečního dopoledního obchodování s futures na americké akciové indexy jejich hodnoty stoupaly výše v reakci na pozitivní výhled společnosti Intel, očekávaných pozitivních zpráv z trhu práce a klesající cenu ropy.

Evropa

První den v týdnu byl ve znamení nízkých objemů obchodů, což způsobilo uzavření některých významných burz z důvodu státních svátků např. ve Velké Británii či Švýcarsku. Ceny mírně vzrostly např. v Německu či ve Francii, ale likvidita byla výrazně nízká.

V úterý již byla na evropských trzích znát přítomnost investorů z USA a Velké Británie. Burzy však byly pod tlakem prodejních příkazů a oslabily kvůli stoupající ceně ropy. Proti proudu šly akcie italské automobilky Fiat (profil, názory), které zpevnily o 4,6 % po jmenování nového CEO, kterým se stal Sergio Manchionne. Akcie společnost Vivendi (profil, názory) ztratily 1,8 % poté, co britská telekomunikační společnost Vodafone (profil, názory) popřela, že by se zajímala o podání nabídky na převzetí této firmy.

Středeční seance přinesla investorům radost, protože burzy zakončily den o více než 0,5 % výše. Jejich pozornost se zaměřila na Deutsche Bank, protože se konala její valná hromada, na které nicméně nezazněly nové zásadnější informace. Zástupci banky uvedli, že bude velmi pečlivě zvažována další akvizice. Cena akcií byla více něž o 1 % silnější. Další společností, která pořádala valnou hromadu, byla pátá největší zajišťovna na světě, německá Hannover Re. Její akcie se po skončení valné hromady zvedly o 1,2 %.

Čtvrtek byl opět ve znamení vzestupu cen, ale růst byl mírnější. V centru dění byla největší světová zajišťovna na světě německá Munich Re, která uvedla, že potvrzuje výhled zisku na letošní rok ve výši 2 mld. eur, cena jejích akcií pak povyrostla o 1,5 %. Naopak klesaly ceny akcií britských bank, které mají expozice v Asii vzhledem k obavám, že Čína zvýší úrokové sazby. Pozdě odpoledne se obchodovaly akcie bank Standard Chartered a HSBC (profil, názory) o 0,8 % resp. o 0,9 % níže.

V pátek dopoledne byly ceny akcií v pozitivním teritoriu, protože investoři předpokládali růst cen akcií v zámoří.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-120
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 6. 2004 9:41

člověče, proč se snažíš pořád poučovat, vždyť v tom máš naprostý hokej!! Už je to únavné, číst ty tvoje výplody, pokaždé schované pod jiný nick.

Reagovat

 

+18
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (S.C. 07. 06. 2004 13:26)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 6. 2004 9:58, Alfons

Nemluvís tady moudre !
Tady by melo být pokazdé minimálne 10 príspevkú o akciích !
Dnes i minule je tady máme , tak múzeme být spokojeni !
Podruhé bud tak laskav a napis sem neco o akciích nebo o Buffettovi ,
pak budeme mít z tvého príspevku radost , ale zdá se ,
ze chces aby tady bylo prázdno a zádný príspevek !

Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 08. 06. 2004 09:41)

Další příspěvky v diskuzi (24 komentářů)

9. 6. 2004 | 16:24

To ho možná trochu podceňuješ, když uvážim že 7.6. jsi tady (pod nickem A.K.) naříkal že nemáš pár tisíc Euro aby sis koupil H&P. více

9. 6. 2004 | 14:03 | Matka Tereza

V pondelí ráno za východu slunce se zde zacneme bavit , já a moje babicka z Vinaric , kterých 100 akcií je nebo bylo v Berkshire Hathaway holdingu. Jestli to sem chce napsat nekdo jiný , tak já budu zticha. Mnohého dlouhodobého...více

9. 6. 2004 | 13:35 | Matka Tereza

To mne velice tesí , anonyme , ze jsi prestal nadávat a urázet a zacal jsi se konecne zde bavit jenom o akciích a Buffettovi ! A tak to má být ! Je videt , kdyz si nechás zálezet , prece jenom dokázes na peníze.cz mluvit...více

9. 6. 2004 | 10:26

Přečíst spoustu knih o akciích moc pomůže každému dítěti, to je jasná věc. Jenom hlupák by strávil dětství četbou něčeho jiného než o akciích. Dnešní děti mají navíc tu kliku, že kromě knih a časopisů mají k dispozici též...více

9. 6. 2004 | 5:37 | Matka Tereza

Tady jsme tázáni na názory na akcie , ale ne na názory na korespondenty , urázky , nebo nadávky. A proto sem budeme psát jenom názory na akcie a nic jiného. Kdybych já sem nepsal , tak tady pod mnohým clánkem o akciích...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK