Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak zvládnout péči o příbuzné

Jak zvládnout péči o příbuzné
Jak naše společnost pečuje o své zdravotně postižené a handicapované členy? V domácím prostředí se zejména starší občané cítí nejlépe a před ústavní by dali přednost péči svých blízkých. Jak si těchto pečujících osob náš stát váží a jaké jim poskytuje podmínky?

Pro tyto osoby je určena dávka, která se správně nazývá příspěvek při péči o blízkou a jinou osobu. Tuto dávku vyplácejí sociální odbory pověřených městských úřadů.
Dávka je určena osobám pečujícím o své příbuzné – děti, rodiče, prarodiče, manžela, sourozence, zetě, snachu, tchána, tchýni. Příspěvek může dostat i člověk, který pečuje o osobu, která s ním není ve vyjmenovaném příbuzenském vztahu, musí však mít společnou domácnost.

Dávky sociální podpory
Podrobné informace o dalších dávkách státní sociální podpory naleznete v článcích Jak přežít na mateřské, Jak zvládnout porod, vojnu a pohřeb, Jak zvládnout bydlení, Jak zvládnout péči o nechtěné děti, Jak uživit potomky, Jak stát pomáhá nemajetným a Systém sociální podpory přináší změny.
Základní podmínkou je splnění určitých zdravotních kritérií:
  • v případě péče o nezletilé dítě starší 1 roku musí zdravotní stav dítěte posoudit posudkový lékař Okresní správy sociálního zabezpečení a vydat posudek, že dítě splňuje podmínky nároku na tento příspěvek (přesně řečeno, že jde o dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě vyžadující mimořádnou péči)
  • pečovat lze i o dospělou osobu, musí jí být přiznána převážná nebo úplná bezmocnost (zvýšení důchodu z důvodu špatného zdravotního stavu, které se přiznává také na základě posudku posudkového lékaře)
  • v případě péče o osobu starší 80 let postačí i jen částečná bezmocnost (také na základě posudku posudkového lékaře Okresní správy sociálního zabezpečení)

Pokud tedy chce člověk o svého zdravotně postiženého příbuzného pečovat a pobírat za to od státu příspěvek, musí mu zajistit celodenní, osobní a řádnou péči.
Podmínka celodenní péče neznamená, že zdravotně postižený a osoba, která o něj pečuje, musí bezpodmínečně strávit celý den společně. Je možno se krátkodobě vzdálit za účelem vyřízení důležitých osobních záležitostí. A také osoba, o kterou se pečuje, může na omezenou dobu (zpravidla 4 hodiny denně) navštěvovat školu či jiné speciální zařízení.

Příspěvek, nebo almužna?

Formuláře pro dávky

Formuláře pro dávky sociální podpory, které jsme vám přiblížili v našich článcích, najdete na portálu veřejné správy ČR

Tento příspěvek má nahradit příjem ze zaměstnání. Zároveň je umožněn i jakýsi přivýdělek s omezením příjmu, který nesmí překročit částku 3 480 Kč čistého měsíčně. V případě podnikání je příspěvek vyplácen zálohově a po podání daňového přiznání je nárok na příspěvek zpětně přehodnocen.
A samotná výše příspěvku? V případě péče o jednu osobu dosahuje 3 712 Kč měsíčně a v případě péče o dvě či více osob pak 6 380 Kč měsíčně. Tyto nikterak závratné sumy jsou odvozeny z částek životního minima (které je platné již od října 2001).
Přitom ještě platí, že se tento příspěvek vyplácí namísto rodičovského příspěvku (kdo tedy pobírá tento příspěvek, nemá již nárok na rodičovský příspěvek – mateřská). Pokud má žadatel vlastní příjem – důchod, je příspěvek poskytován ve výši rozdílu mezi touto částkou a částkou důchodu.
Protože tento příspěvek nelze poskytnout zpětně, neotálejte s žádostí o tuto dávku, pokud se domníváte, že byste na ni mohli mít nárok.

Pečující osoby mají další výhody

Po dobu péče o blízkou osobu stát platí za pečujícího občana zdravotní pojištění. Také se tato doba započítává jako doba pojištění (odpracovaná) pro nárok na důchod. Do 2 let od ukončení péče je však nutno podat na Okresní správu sociálního zabezpečení žádost o zápočet této doby.

Je podle vás finanční ohodnocení osob, které se často i vzdají zaměstnání, aby se postarali o své staré či zdravotně handicapované blízké, dostatečné? Nebo zde má stát rezervy a měl by tuto záslužnou činnost podporovat více a lépe? 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-111
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 3. 2005 21:34

Pečuji o svého 87 letého dědu.Má problémy s pohybovým ústrojím. Velice špatně chodí - s oporou ujde velmi krátkou vzdálenost. Musím mu být na blízku neustále. Abych o něj mohla pečovat, musela jsem se úplně vzdát svého soukromého života, protože mé trvalé bydliště je ve meště a on žije na vesnici, takže jsem skoro celý týden u něj. Domů se dostanu 1x týdně na 24 hodin dle hlídání. Vzdálenost mezi těmito dvěmi místy je 60 km. Mám syna, který studuje 1.rokem VŠ. Almužna, která je za pečovatelství vyplácena nepokryje ani zdaleka mé výdaje, které mám. Roční starání se o dědečka mne uvrhlo do velkých finančních problémů a
já mám pochybnosti o jakékoli dobré činnosti v našem státě, protože mi opravdu už nebaví při tak psychicky vyčerpávajícím zaměstnání se ještě strachovat jak a z čeho zaplatím všechny poplatky, které zaplatit musím. Jsem velice rozzlobena, protože pánové ve vyšších sférách si myslí,že jsou tyto peníze dostatečné. Místo aby se věnovali závažným problémům mají jiné starosti - třeba jak věrohodně zdůvodnit nějaký ten miliónek, který se k nim záhadnou cestou zatoulal.
Jeden starý člověk umístěný do pečovatelského ústavu náš stát prý stojí kolem 50 000,-Kč/měsíc. Ale nám pečovatelům dávají slabou desetinu z uvedené sumy. Jak je to možné? Přitom se o ně v ústavech stará tým pracovníků a my povětšinou musíme zvládat tuto práci sami, pokud nejsou další příbuzní na blízku.Ještě že jsou pánové tak hodní a dovolí nám si přividělat. Opravdu chválihodné! Ale oni si asi neuvědomují, že tato práce je tak vyčerpávající a namahavá, že spousta lidí prostě do další práce nemůže. Já osobně určitě ne. Jediná možnost přivýdělku pro mne je práce na internetu. Po půl roce intenzivního hledání jsem to vzdala, protože nemůžu žádnou slušnou sehnat.Umím sice pracovat s PC, ale neumím anglicky ani programovat.
Myslím si, že pánové moc dobře vědí, že své blízké, kteří nás potřebují, budeme klidně opečovávat třeba i zadarmo, protože k nim máme citový vztah a je nám líto je umísťovat do cizího prostředí. Zneužívají lidského dobra, lásky a soucítění ve svůj prospěch, protože my, domácí pečovatelé, státu ušetříme nemalé peníze. A to je od pánů hodně sprosté, nemyslíte!? S pozdravem Ivana.

Reagovat

 

+58
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 4. 2004 22:27, Ludmi

Především zajděte na Kontaktní místo pro výplatu dávek státní sociální podpory a informujte se na možnost zvýšení sociálního příplatku z důvodu zdravotního postižení dítěte.
Na sociálním odboru Městského úřadu si požádejte o příspěvek při péči o osobu blízkou, jak o něm hovoří tento článek.
V případě obou dávek můžete očekávat předvolání do posudkové komise Okresní správy sociálního zabezpečení, kde přezkoumají zdravotní stav vašeho dítěte. Na základě jejich posudku vám pak mohou být tyto dávky přiznány.

Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Karolína 03. 04. 2004 08:41)

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

8. 3. 2016 | 20:27 | Laušer Petr

Pečuji dlohodobě o svého rodiče. Již je natom tak, že jest dlouhodobě imobilní. Musek jsem nedávno kuli tomu ukončit i své zaměstnání. Byl jsem na socialním zdravotnim odboru. Přišly viďěli že jest nemohoucí. Uznali že jest...více

27. 11. 2013 | 15:09 | marie

oj plaču ja jsem sama mam dceru 2 vnuky dve male pravnoučatka nevim co se stalo dcera tady byla nosila mi klepy od rodiny a ja jsem řekla z klepama mi tady nemusiš a uz3 roky nepřišla vnuci ji potřebovali penize babička pujčku...více

7. 12. 2011 | 15:48 | Jari

dobrý de.Měsiční příspěvek na péči o blízkou ať už hendikepovanou nebo starším věku není absolutně dostačující jestliže se mají postarat ať už celodenně nebo jen částečně o nemocné lidi kteří pomoc potřebuji!Já sama jsem...více

14. 5. 2005 | 19:01

Paní Ivano, jsem v podobné situaci jako Vy. Pečuji o babičku (97), vzala jsem si ji k sobě do domu i s mojí matkou. Nemám možnost chodit do práce ani si přivydělávat, je mi 53 let a ráda bych věděla (určitě jste si to již...více

4. 3. 2005 | 21:34

Pečuji o svého 87 letého dědu.Má problémy s pohybovým ústrojím. Velice špatně chodí - s oporou ujde velmi krátkou vzdálenost. Musím mu být na blízku neustále. Abych o něj mohla pečovat, musela jsem se úplně vzdát svého soukromého...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK