Akcie: evropské burzy na 18měsíčním maximu

Akcie: evropské burzy na 18měsíčním maximu
V uplynulém týdnu potěšila investory na amerických akciových trzích například společnost AT & T Wireless, radost naopak neměli z Medco Solutions. Dařilo se evropským burzám, především díky výborným výsledkům telekomunikační firmy Vodafone.

Spojené státy

V pondělí byly americké burzy zavřené z důvodu oslav státního svátku "President´s Day".

Prvním obchodním dnem v novém týdnu tedy bylo úterý, kdy na burzách převládl optimismus a ceny akcií vzrostly. Investoři se nadále domnívají, že ceny akcií nejsou stále ještě nadhodnocené a zisky podniků si udržují růstový trend. Průmyslová produkce stoupla v lednu o 0,8 % zásluhou vyšší výroby aut a počítačů. A zvýšilo se i využití kapacit na 76,2 %, což je nejvyšší úroveň od června 2002. Cena akcií AT&T Wireless (profil, názory), třetího největšího mobilního operátora v USA, vylétla o 17 % na základě zprávy, že Cingular Wireless koupí jeho akcie za 41 mld. USD.

Středeční seanci zakončily akcie v mírném poklesu. Na průběh obchodování mělo zveřejnění počtu započatých staveb domů. Jejich počet na roční bázi klesl v lednu na 1,903 mil. vlivem chladnějšího počasí a bouří, které zpomalily výstavbu oproti očekávaným 2,0 mil. a předchozím 2,067 mil. v prosinci. Akcie Medco Solutions propadly o 9,5 %, poté, co byl snížen odhad jejich zisku na rok 2004 po ztrátě vládní zakázky. Telekomunikační firma Qwest Communications (profil, názory) ztratila 5,3 %, když její ředitel oznámil, že dále plánuje snižování zadlužení společnosti prostřednictvím prodeje akcií nebo konvertibilních dluhopisů.

Příznivé makroekonomické zprávy především z trhu práce pomohly ve čtvrtek pozitivnímu počátečnímu vývoji obchodování na Wall Street, ale postupně si investoři začali vybírat zisky a burzovní indexy zakončily den v minusu. Propad cen akcií o 10,3 % společnosti ADC Telecommunication (profil, názory) způsobil předpoklad, že by se firma měla dostat do zisku až ve čtvrtletí končící 30. dubnem. Původně se totiž předpokládalo, že firma vytvoří zisk již v předcházejícím čtvrtletí. Odhady přesáhla skutečná výše zisku největšího světového maloobchodního řetězce Wal-Mart Stores (profil, názory), a proto cena jeho akcií stoupla. Vývoj zisku byl ovlivněn vysokými výdaji spotřebitelů, kterým pomáhá zlepšující se vývoj na trhu práce, a tím roste i jejich ochota utrácet.

Během pátečního obchodování s futures na americké akciové indexy byly jejich hodnoty výše, protože se očekávalo, že po předchozích dvou poklesech by mohl přijít růst. Tedy že investoři využijí nižší ceny akcií k nákupům.

Evropa

Začátek týdne byl na evropských trzích ve znamení růstu cen. Francouzský výrobce stavebních materiálů společnost Lafarge (profil, názory) oznámil, že nyní neočekává provádění žádné vetší akvizice a cena jeho akcií zareagovala růstem o 2,3 %. Obdobně si vedly i akcie Heidelberg Cement, které vzrostly o 2,3 %. Německá společnost BASF (profil, názory) plánuje, že zpětně vykoupí svoje akcie za 500 mil. euro s tím, že začne okamžitě. Společnost tím chce dosáhnout zvýšení zisku na jednu akcii. Cena akcie se pak během dne zvýšila o 1,8 %. Minulý rok firma zpětně vykoupila 2,4 % svých akcií.

Během úterního obchodování se evropské burzy vyšplhaly na nové 18měsíční maximum ovlivněné růstem ceny akcií britského telekomunikačního giganta Vodafone (profil, názory). A sice po zprávě, že nekoupí akcie amerického mobilního operátora AT&T Wireless a oznámení lepších než očekávaných výsledků hospodaření několika evropských podniků. Cena akcií německé pojišťovny Allianz (profil, názory) stoupla o 1,5 % po oznámení, že pojišťovna snížila svůj podíl v německé energetické společnosti E.ON (profil, názory) na 3,6 % z 4,2 % a chemické společnosti BASF na 2,7 % z 4 %.

Ve středu zakončily burzy obchodování bez větších změn. Velký růst o 5 % zaznamenaly akcie telekomunikační společnosti KPN po oznámení, že došlo k dohodě s holandským daňovým úřadem. Zisk 2,6 % si připsaly akcie italské automobilky Fiat (profil, názory) po představení nového strategického plánu. Pozitivní zprávou pro akcie německé zajišťovny Munich Re bylo zvýšení investičního doporučení na "koupit" z "držet" od Deutsche Bank.

Při čtvrteční seanci udržely evropské trhy svoje zisky a zakončily obchodní den v pozitivním teritoriu. Výborné výsledky za rok 2003 vykázala Royal Bank of Scotland a cena jejích akcií vyskočila o 5,8 %. Naproti tomu zveřejněné výsledky hospodaření nizozemské ING (profil, názory) investory zklamalo, a cena jejích akcií klesla o 1 %.

V pátek při dopoledním obchodování navázaly evropské burzy na negativní vývoj v závěru obchodování v USA, ale okolo poledne se podařilo ranní ztráty vymazat. Pod tlakem se především ocitly technologické společnosti. Investory k výprodejům vedlo oznámení výsledků amerického výrobce počítačů a tiskáren společnosti Hewlett Packard (profil, názory), které bylo sice v souladu s odhady, ale investoři čekali přesto o něco lepší výsledek. Společnost zveřejnila tyto údaje až po obchodních hodinách na amerických burzách. Proto klesaly především akcie evropských výrobců polovodičů firem ASML (profil, názory) o 3,4 % a STM (profil, názory) o 1,6 % za nízkých objemů obchodů.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones
  • technologickému indexu Nasdaq
  • německému indexu DAX
  • českému indexu PX-50

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 2. 2004 11:19, Arthur Stanley Jefferson

Zase spí akcioví investori v Cechách a já abych tady vedl sám diskuzi s computerem o akciích.
....................
P/E indexu Dow Jones bylo r.2000 23,5 a dnesní 18,5 najdeme na 1.str Datenbank uprostred Börse Online , nebo vypocítáme prúmer z tech P/E od 30 akcií. Ale nelze se domnívat , ze pri kazdorocním stoupání kurzú stoupe i P/E = kurz/zisk. Ale nekterým akciím klesá kazdorocne P/E za stoupání kurzú. Tedy asi jim stoupá kazdorocne více zisk nez kurz. Ale vykasleme se na P/E a koupíme akcie , dokud jsou jeste levné ! VZDYT AKCIE NESOU 3x VÍCE NEZ POJISTENÍ.
....... Akcie do kazdé rodiny : ................
Anheuser Busch , Colgate , Danone , Diaego , Heineken , L´Oreal , Procter & Gamble , Sysco , Tesco , Walgreen , Federal National Mortage , Fifth Third Bancorp , Freddie Mac , Washington Mutual , Cardinal Health , HCA , Sanofi Synthelabo , Air Liquide , Automatic Data Procesing , General Dynamics , General Electric , Home Depot , Kohls , Lowes Companies , Target Corp. , Wal Mart Stores , FPL Group , Wellpoint Health , Harley Davidson , Citigroup.

Zobrazit celé vlákno

+60
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 3. 2004 14:04, Whisky Scotch

Hausse nebude zacínat a koncit pri stejne nízkém P/E jako pred 75 lety ! Nech si to uz vysvetlit ! Dnes je mnohem vetsí zájem o akcie nez pred 75 lety ( mimo bývalé socialistické státy - tam dali své akcie pryc = panu Kozenému ). A tak múze víceletá hausse startovat pri 2x vyssím P/E nez pred 75 lety. Jestli tedy roku 1932 spadly akcie Dow Jonesu ASI az na prúmerné P/E 7 , v RÍJNU roku 2002 stacil nejhlubsí pád akcií Dow Jonesu na ASI prúmerné P/E 15 , aby mohla nestartovat desetiletá Hausse. Pred 75 lety se jeste v USA dokázaly lidé zamilovat do lidí a zenit se z lásky k lidem. Dnes uz se v USA zamilují jen do penez a zenejí se jen s penezi a neznají zádný jiný smysl zivota nez delat peníze a nemají jiné záliby nez delat peníze. A pro tento velký zájem o peníze a o akcie jsou vsechny akcie v USA predrazené , s vysokým P/E a P/B. Vyjímkou jsou z Dow Jonesu jenom Altria = Phil.Morris , General Motors , J.P.Morgan Chase , ty dosáhly nejvyssího P/E v lednu 2000 7,46 a 9,25 a 7,1.

Zobrazit celé vlákno

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Akcie: Greenspan ceny vytáhl, ale pak přišel pokles

16. 2. 2004 | Jiří Pospíšil

Akcie: Greenspan ceny vytáhl, ale pak přišel pokles

Šéf FEDu minulou středu významně přispěl svým pozitivním projevem k růstu cen akcií. Pak ovšem přišly špatné zprávy o vývoji na americkém trhu práce a v maloobchodních službách.

Akcie: obchodování ve znamení zisků i ztrát

9. 2. 2004 | Jiří Pospíšil

Akcie: obchodování ve znamení zisků i ztrát

Nasdaq poklesl poprvé od srpna 2002 popáté v řadě, špatné zprávy oznámila společnost Cisco, dařilo se naopak Ericssonu. Co dalšího se minulý týden stalo na akciových trzích?

Akcie: uplynulý týden lámal rekordy

2. 2. 2004 | Jiří Pospíšil

Akcie: uplynulý týden lámal rekordy

Dow Jones dosáhl svojí nejvyšší hodnoty od června 2001 a index S&P 500 překročil nejvyšší hodnotu od března 2002. Také hodnota Ifo, měřící podnikatelskou náladu v Německu, byla překvapivě... celý článek

Ptejte se Borise Vostrého!

28. 1. 2004 | Petr Vykoukal | 1 komentář

Ptejte se Borise Vostrého!

Bývalý blízký spolupracovník Viktora Koženého, někdejší člen vedení a likvidátor Harvardského průmyslového holdingu Boris Vostrý, nyní žijící na Belize, nám slíbil emailový rozhovor.... celý článek

Obchodujeme s akciemi na amerických trzích I.

26. 11. 2003 | Patrick Zandl

Obchodujeme s akciemi na amerických trzích I.

Proč obchodovat s akciemi na amerických trzích a na jakých? Podle čeho vybrat brokera a co by měl vlastně umět? Jaké jsou ceny brokerských služeb? Přinášíme vám 1. díl nového seriálu.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.