Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

E-maily investičních společností - ISČS

| 30. 12. 2003
ISČS

Vážená paní, budu postupně odpovídat na Vaše dotazy, nejprve dotazy "technické":

1) A jake jsou poplatky, popr. dalsi naklady (kdyz budu prodavat nebo nakupovat)?
Jediný poplatek, který podílník našich fondů platí je prodejní poplatek, který je u každého fondu jiný.

2) Musim u Vas mit zalozeny nejaky specialni ucet? Stoji to neco?
Pokud jde o bankovní účet, nemusíte mít v ČS vedený žádný účet. Převod peněz do fondu může být z účtu v jiné bance, nebo také v hotovosti. Podílové listy potom jsou evidovány na Vašem majetkovém účtu ve Středisku cenných papírů. Náklady spojené s vedením MÚ v SCP platí investiční společnost.

3) Budete mi posilat vypisy? Každému podílníkovi se zašle při prvním investování Potvrzení o uzavření smlouvy na první nákup podílových listů. Výpis z majetkového účtu dostanete vždy k 31.12. každého roku. Další výpisy mohou být pravidelné (dojde-li v pohybu na MÚ), nebo při každé změně (po nákupu či odkupu podílových listů). Doporučuji zvolit možnost při každé změně.

4) A jeste bych se chtela zeptat, zda kdyz se uvadi "vynos" v procentech, jestli to zahrnuje uz i poplatky (myslim, ze se tomu říká spravcovsky poplatek) nebo je to zvlast a jeste si ten poplatek musim od toho vynosu odecist?
Výnos, který se uvádí v různých periodicitách (1 den, 1 týden, 1 měsíc, 3 měsíce, 6 měsíců, 12 měsíců, od začátku fondu), je "čistý" výnos. Spravcovsky poplatek platí fond průběžně celý rok a jeho vliv na "výnos" fondu spočívá v tom, že se o tento poplatek každý měsíc sníží majetek fondu. Výnos se počítá jako změna hodnoty podílového listu daného fondu za dané období. Hodnota podílového listu se vypočítá jako podíl "majetek fondu / počet podílových listu ve fondu".

A nyní k té nejdůležitější otázce: "ktere z Vasich fondu by pro me byly nejvhodnejsi?" Vzhledem k Vašemu investičnímu horizontu 4 až 5 let a vzhledem k Vašemu konzervativnějšímu profilu bych Vám doporučil následující portfolio:

- 100 až 125 tisíc do fondu Sporoinvest (fond peněžního trhu), tento fond by Vám sloužil jako stálá finanční rezerva, neboť jeho investiční horizont (tedy minimální doba, po kterou byste ve fondu měla zůstat) je 1 rok, takže v případě, že byste potřebovala urgentně peníze, není problém je získat zpět, aniž byste něco tratila. Výkonnost fondu v letošním roce se pohybuje kolem 2% až 2,5% za 12 měsíců. Prodejní poplatek je 0,3%.

- 125 až 150 tisíc do fondu Sporobond (dluhopisový fond), toto je fond, ve kterém by Vaše prostředky měly zůstat alespoň 3 roky, protože proměnlivost hodnoty podílových listů je vyšší a fond může zažít i delší období 3, 6 měsíců, kdy tato hodnota stagnuje, nebo klesá. V tomto fondu při dodržení doporučované délky investice lze dosáhnout vyššího výnosu než ve fondu Sporoinvest. Prodejní poplatek je 0,5%.
Rozhodnutí je pochopitelně na Vás, jak budete investovat. V každém případě, budete-li potřebovat další informace, můžete se na mne obrátit.

Vazeny pane,

moc Vam dekuji za Vasi rychlou a poucnou odpoved. Jak uz jsem rekla, mam 250 000 kc a chtela bych je investovat do fondu.

Jde o mimoradny prijem, ktery momentalne nepotrebuji a predpokladam, ze ani v nejblizsich 4-5 letech potrebovat nebudu. Nicmene, clovek nikdy nevi, muze se stat neco neocekavaneho a ja budu neco z toho potrebovat.

Nechci sve penize nechat lezet na obycejnem uctu, protoze jejich uroky jsou zanedbatelne. Proto jsem se rozhodla pro fondy. Podle toho, co jste psal, si myslim, ze jsem spis konzervativni investor, i kdyz nejakou neprilis vysokou miru rizika jsem ochotna podstoupit. Nebranim se castku rozdelit do vice fondu (klidne, jak vy rikate, do 2-3).

Mohl byste mi, prosim, poradit, ktere z Vasich fondu by pro me byly nejvhodnejsi? A jake jsou poplatky, popr. dalsi naklady (kdyz budu prodavat nebo nakupovat)? Musim u Vas mit zalozeny nejaky specialni ucet? Stoji to neco? Budete mi posilat vypisy? A jeste bych se chtela zeptat, zda kdyz se uvadi "vynos" v procentech, jestli to zahrnuje uz i poplatky (myslim, ze se tomu rila spravcovsky poplatek) nebo je to zvlast a jeste si ten poplatek musim od toho vynosu odecist.

Predem dekuji za odpoved. S pozdravem Ida Klopacova

Vážená paní,
při výběru investice jsou rozhodující čtyři věci:

1) charakter prostředků - jde-li o jediné prostředky, které investor vlastní, bude vhodnější investovat konzervativně, do nízko rizikového fondu,

2) délka investování - toto téma je ve Vašem případě jasné: peníze nebudete potřebovat 4 až 5 let, to je dostatečně dlouhá doba, aby byl výběr fondů širší,

3) rizikový profil investora - některé fondy jsou rizikovější (akciové, smíšené), některé jsou minimálně rizikové (fondy peněžního trhu); riziko v tomto případě spočívá v tom, že u rizikovějších fondů může docházet k velkému pohybu hodnoty podílových listů směrem nahoru i dolů, u akciových fondů až 5% ze dne na den, jinými slovy - jak vysokoou proměnlivost hodnoty podílového listu jste ochotná snášet, jste spíše úzkostlivější typ, nebo máte raději vyšší riziko, ale s možností vyššího výnosu?

4) očekávaný výnos - fondy peněžního trhu mají roční výnos cca 2 -2,5%, dluhopisové fondy cca 4%, dodrží-li se minimální doba investování alespoň 2 roky, ale většinou mají tyto fondy delší investiční horizont, akciové fondy mají průměrnou výkonnost za posledních 30 let cca 8%, ale při dodržení desetiletého držení podílových listů. Jaký výnos byste očekávala od Vaší investice?

Ve Vašem případě by bylo možné pro těchto 250 000 Kč zvolit buď jeden fond, nebo menší portfolio fondů (2 až 3 fondy, aby se riziko pohybu hodnoty podílových listů minimalizovalo). Platí jedna zásada: jestliže dodržíte investiční horizont doporučovaný pro daný fond (viz bod 2), je velká pravděpodobnost, že výnos bude odpovídat Vašemu očekávání.

Abych Vám mohl poskytnout další informace, potřebuji znát Vaše názory či odpovědi na body 1, 3 a 4.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK