Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Komunikační miliony

Komunikační miliony
Mezi finančními institucemi drží ve výdajích na reklamu jednoznačné prvenství banky – utrácejí za ni dokonce více než pojišťovny a stavební spořitelny dohromady. Zajímá vás, na kolik takové "bankovní zviditelnění se" přijde, kdo do reklamních ploch sype nejvíce a které komunikační kanály "frčí"?

Výdaje na reklamu v bankovnictví rok od roku rostou. Loni peněžní domy za získání naší přízně pomocí různých reklamních prostředků vydaly téměř miliardu korun a letošní rok nejspíš nebude o moc chudší, již za první pololetí totiž na reklamu padla téměř půlmiliarda.
S viditelným odstupem jsou banky následovány pojišťovnami. Ty nejvíce prostředů vkládají do propagace životního pojištění, na které v loňském roce připadlo přes 375 milionů Kč. Za zmínku stojí i reklamní náklady povinného ručení, ty v roce 2002 spolkly téměř 60 milionů.

Zdroj: TNA A-Connect

Nejsilnějším komunikátorem je mezi finančními institucemi již tradičně Komerční banka (profil, názory), která na svém "připomínání se" skutečně nešetří. Loni vydala za reklamu téměř 245 milionů korun. Mezi menšími bankami je jednoznačně nejviditelnější GE Capital Bank (profil, názory), která vkládá do propagace srovnatelně tolik prostředků jako banky z "vedoucí trojky". Výdaje na propagaci GE Capital Bank za první půlku letošního roku, téměř 80 milionů Kč, dokonce převýšily prostředky vydané ČSOB (profil, názory) a Českou spořitelnou (profil, názory). Komerční banka i GE Capital tak ve výdajích na reklamu za sebou nechaly jedničku a dvojku českého trhu (bráno podle bilanční sumy).

Zdroj: TNA A-Connect

Zatímco ČSOB svůj propagační rozpočet příliš neměnila a v roce 2001 a 2002 vydávala na reklamu necelých 150 milionů, Česká spořitelna o sobě dávala vědět nejvíce loni, kdy za reklamu utratila skoro třikrát tolik prostředků než v roce předchozím (zhruba 228 milionů Kč). "Rok 2002 byl klíčovým rokem změny korporátní image, výši mediálních investic významně ovlivnila také masivní kampaň na převod anonymních vkladních knížek," vysvětluje Václav Kubata, ředitel úseku marketingu.

Odkud na nás útočí?

Výběr komunikačních kanálů ukazuje na trend opouštění reklamních možností v kinosálech a na billboardech, protože pomocí těchto ploch je obtížné oslovit konkrétní cílovou skupinu. Roste naopak důvěra v prezentaci v tištěných médiích, do kterých pluje více peněz než do televize. Konkrétní částky jsou patrné z následujícího grafu.

Zdroj: TNA A-Connect

Klíčová strategie

Jednou z úspěšnějších reklamních kampaní letošního roku se stal tzv. Klíčová plán, se kterým v říjnu přišla ČSOB. Jako jiné finanční plány se i tento skládá z několika procesů - popsání a definování přání a potřeb klienta, analýzy aktuálního stavu jeho financí a ze sestavení vhodné kombinace produktů, díky které lze dosáhnout požadovaného cíle. Vše se děje zdarma na pobočce banky za pomoci tzv. Klíčového rádce.

"Cílem klíčového plánu je podpořit křížový prodej produktů a zdůraznit moderní a invenční image banky," říká jeden z jeho tvůrců, Miloš Růžička, ředitel marketingové agentury Bison & Rose. Produkt proto využívá jednoduchou symbolikou a trefné pojmenování. Využil i motivační prvek, který měl klienty k uzavření Klíčového plánu ještě více podnítit, byla jím hra o finanční výhru. "Klienti postupně dostávali klíče, jejichž pomocí poté výherci otevřeli milionovou výhru a 10 x 100 000 korun," vysvětluje Růžička.

Prodej produktu se zatím vyvíjí úspěšně, již měsíc po spuštění si lidé nechali zpracovat zhruba 30 000 Klíčových plánů. Nejčastěji se jejich součástí stalo stavební spoření, životní pojištění a fondy peněžního trhu. Penzijní připojištění si během této doby sjednalo téměř 4 500 klientů a v podílových fondech se nashromáždilo 3,2 miliardy Kč.

O Klíčovém plánu si můžete přečíst v článku  Banka finančním poradcem? a o tom, jak je to s tímto produktem v praxi zase v ČSOB Klíčový plán: splní vaše sny?

Informace o objemu finančních prostředků vyčleněných na reklamní kampaň banka neposkytuje, je ale zřejmé, že Klíčový plán vznikl s minimem prostředků. Podle dostupných údajů reklama v médiích (celoplošný deník, celoplošné rádio a finanční server) stála zhruba 10 miliónů korun, na dalších 7 miliónů přišly ostatní náklady. Pro srovnání, průměrná televizní kampaň velké banky spolkne 15 až 20 milionů jen za vysílací časy.

"Klíčový plán je důkazem toho, že si banky mohou relativně levně, metodami masového marketingu, pomoci k určité pozici na trhu," říká Růžička. "Očekávám, že díky poměru nákladů kampaně a jejích výsledků půjde o jednu z nejúspěšnějších bankovních kampaní tohoto roku," dodává.

Co si myslíte o výdajích bank za reklamu? Vyplatí se? Čím myslíte, že banky nové klienty nejlépa přilákají? Líbí se vám, že vaše banka vykládá na reklamu tolik peněz?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+203
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 12. 2003 12:06

A co kdyby takhle třeba v rámci zlepšení služeb snížily poplatky? To by taky nebylo marné.

Reagovat

 

+46
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (PlischkeS 19. 12. 2003 06:06)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 12. 2003 17:14, lodivod

Díky za ten článek. Řeknu Vám: to je mi ale podivná diskuse na téma, zdali média živí či neživí reklama. Ve svobodném světě živí sdělovací prostředky převážně reklama, případně pak i různé nadace. Jedinou alternativou je pak financování sdělovacíh prostředků ze strany státu... A to bych serveru penize.cz ani jinému médiu fakt nepřál! Více reklamy na naše servery, budou pak ještě lepší!

Reagovat

 

-12
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

29. 12. 2003 | 17:14 | lodivod

Díky za ten článek. Řeknu Vám: to je mi ale podivná diskuse na téma, zdali média živí či neživí reklama. Ve svobodném světě živí sdělovací prostředky převážně reklama, případně pak i různé nadace. Jedinou alternativou je...více

26. 12. 2003 | 22:21

Stamiliony do reklamy mnoho lidí přesvědčí, že si úvěr bere každý a že je to výhodné. Ovšem úvěry za 20% ..., co k tomu dodat? Ano, na takové "obchody" je třeba mít masívní reklamu.
Mnohem sympatičtější by mi byla banka,...
více

26. 12. 2003 | 16:55

SVIT a nedokáže dát dohromady dokument v příjemnějším formátu, než "doc"? Hrůza! více

23. 12. 2003 | 15:03 | klíčník

Klíčový plán - haha, dovolte mi zasmát se.... Přece na to nahnali především rodinné příslušníky zaměstnanců banky, a tomu říkaj úspěch ? více

20. 12. 2003 | 20:26

Pane řediteli, to ale tvrdíte Vy. Jenže každý může prohlásit, že jeho příjmy ze zdroje x tvoří y %. Můžete být konkrétnější? Co u Vás představuje pětinu příjmů mimo reklamy? A čím chcete dosáhnout zvýšení jejich podílu. Jenom...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK