Kam se svými uspořenými penězi, zůstává stále žhavým tématem, přestože zima již ukazuje drápky. Přijde mráz i na akciové trhy, anebo se paní Volatilita spokojí s korekcí mírného ochlazení? Vždyť na dluhopisových trzích začala doslova doba ledová již v parném létě…
Akcie nám předvádějí rallye jako z Monte Carla v mámivé peepshow "Čas prošvihnutých šancí" za doprovodu dvouciferných swingů měnového rizika. Růst o 30 % během tří měsíců je hoden známé Guinessovy knihy. Tolik posílil ne snad nějaký sexy titul, ale celý široký S&P 500. Na graf tuzemského trhu již dokonce téměř nestačí papír – roční růst PX 50 přes 50 % – jak se to rýmuje (i když padesátku slušných titulů již dávno nemáme). Přesto "hrát na index" drobný investor ani nemůže.
To se, doufejme, brzy změní, protože Česká spořitelna (profil, názory) chystá něco jako investiční ofenzívu. Již jsme prozradili, že v listopadu spustí internetový obchodní portál. Je koncipován podle rakouského, který se jmenuje Brokerjet a lze předpokládat, že se tak bude jmenovat i ten český. Uvidíme, zda se skutečně stane tryskáčem mezi obchodníky a kdo všechno jej bude moci užívat.
Moderní produkty na scénu
To také není vše, ve spolupráci s brněnskou informační a poradenskou agenturou Zertifikate Journal specializující se na strukturované produkty, připravuje uvedení některých u nás nových produktů, zejména indexových certifikátů. Certifikáty obecně dnes již v rozvinutých zemích patří k investičním produktům s největšími objemy obchodů. Nejde přitom jen o indexové, ale také garantované, diskontované či kombinované (basket) certifikáty. Mezi těmi lze pak nalézt i snadný přístup k alternativním investicím, zejména hedgeovým fondům.
Člen představenstva a náměstek ČS Daniel Heler na otázku, zda to naše banky s investičními službami pro své klienty myslí vážně, odpověděl zcela trefně: "Nic jiného jim nezbývá".
Je ovšem zřejmé, jak velmi důležité bude proškolit bankovní poradce, aby tyto moderní investiční produkty uměli vysvětlovat a… prodávat. Nikdo ani nezastírá, že jde o využití zkušeností ze zahraničí a všichni již chápou nezbytnost boje o přízeň drobných investorů. S tím souvisí zejména schopnost zpřístupnit širokému okruhu investorů moderní investiční trendy. Například v Rakousku zájem právě o strukturované investiční produkty prudce vzrostl již v roce 2002. Je pochopitelné, že šlo o racionální reakci na burzovní vývoj posledních let.
Ne náhodou se stal mottem výrok nositele Nobelovy ceny za ekonomii Harryho S. Markowitze z roku 1969: "Dobré investiční portfolio je vyváženou jednotou, která investorům nabízí jak šanci na výnos, tak i zajištění proti možným rizikům."
Důležité v naší situaci bude jistě srozumitelnost produktů či nástrojů strukturovaných investic. Samo slovo certifikát má u nás bezesporu "dobrý zvuk", druhou podstatnou okolností budou jejich referenční měny, anebo přímo denominace. Některé certifikáty prý však budou v našich korunách a podle jistých náznaků již jsou schváleny Komisí pro cenné papíry.
Fondy v podzimním útlumu
A jak žijí naše fondy? Žádné překvapení – pokračuje útěk z dluhopisového mainstreamu na obě strany: na peněžní trh i do akcií. Samotné ISČS Sporobond (profil, názory) a IKS Dluhopisový (profil, názory) přišly o 140 milionů a další dva, ČSOB Bond Mix (profil, názory) a ŽB-obligační (profil, názory), zhubly o 50 milionů. Nad vodou se neudržel o 8 milionů ani KBC Renta Czechrenta (profil, názory). Započítáme-li navíc tradiční odliv ze smíšených fondů, je celková týdenní statistika fondů jen nepatrně nad nulovou hladinou, i když odkup 150 milionů z 1.IN-Fondu bohatství (profil, názory) jistě nemají na svědomí drazí pozůstalí z kupónovky.
Mezi retailovými fondy peněžního trhu ukázal 160 miliony korun záda všem rodina KBC MultiCash ČSOB CZK (profil, názory) a s pěknými 113 miliony tentokrát IKS Peněžní trh (profil, názory) předvedl víc než dvojnásobek svému staršímu bratříčkovi ISČS Sporoinvest (profil, názory).
Do akciových fondů včetně fondů fondů přibylo přes 40 milionů korun. Není překvapením, že dominuje ISČS Sporotrend (profil, názory) 22 miliony a roční výkonností 34 %, ale započítat bychom měli i 24 milionů IKS Balancovaného (profil, názory) s roční výkonností 25 %, a tak se dostáváme k pěkné akciové sumě 70 milionů korun.
Nenechme se však oslnit, celkově se do fondů žádné miliardy nehrnou. Co tedy lidé s těmi svými penězi dělají? Navíc jsme o 8 % bohatší, než jsme si ještě minulý týden mysleli. I když to spíš jen potvrzuje staré varování: každá statistika je jako sekaná – musíte vědět, kdo ji vařil a co všechno do ní dal.
Řeč čísel
Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:
Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů
Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově
Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním
Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních
Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!
Vše důležité o podílových fondech najdete v nejrozsáhlejší fondové sekci na českém internetu fondy.penize.cz!
Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!
Co myslíte, pomůže nabídka moderních produktů našim spořilům vykročit z bludného kruhu "pojištěných" vkladů? Nakolik zabere třeba jen tajemné, ale důvěryhodné slovo certifikát?