Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Stavební spořitelny: bitva o klienta vrcholí!

Stavební spořitelny: bitva o klienta vrcholí!
Schválí-li Senát a prezident nová pravidla stavebního spoření, vzroste před koncem roku enormně počet těch, kdož budou chtít uzavřít smlouvu ještě za starých, výhodnějších, podmínek. Každá spořitelna se vynasnaží urvat pro sebe ten největší podíl, aby měla ještě na dalších pět let o klienty postaráno. Jaká lákadla spořitelny připravily? Která spořitelna pro koho nabízí nejvýhodnější podmínky?

Novelu zákona již schválila sněmovna, projedná ho Senát a v případě prezidentského podpisu ztratí stavební spoření část své výhodnosti. Toho se stavební spořitelny oprávněně obávají, protože celý systém potřebuje tzv. přátelské klienty, kteří chtějí pouze spořit. Ti stavební spoření používají jako zajímavý a bezpečný nástroj zhodnocení svých peněz, čímž se zároveň podílejí na tvorbě prostředků pro úvěruchtivé klienty. Pokud by se právě přátelští klienti od stavebního spoření odvrátili, nastaly by spořitelnám komplikace s možnostmi poskytovat výhodné úvěry. Takové obavy jsou ale pravděpodobně zbytečné, neboť zkušenosti ze sousedního Německa nic podobného neukazují. 

Jak získat co nejvíce?

Obecně platí, že optimální cílová částka pro čerpání plné výše státní podpory při co nejnižším poplatku za uzavření smlouvy je mezi 140 a 160 tisíci Kč. Konkrétní výše záleží na úročení a úrokovém zvýhodnění. Spořitelny však doporučují částku prakticky dvojnásobnou, aby zbyl prostor pro případný úvěr. Peníze.cz proto radí důkladně zvážit úvěrové potřeby. U které spořitelny smlouvu uzavřít?

Kdo by očekával, že hlavním triumfem budou výhodné sazby, bude zklamán, mezibankovní trh totiž dlouhodobě generuje relativně nízké sazby. Ani stavební spořitelny nemohou tuto skutečnost ignorovat, a tak snížily úrokové sazby vkladů až ke 2 %. Posledními stavebními spořitelnami nabízejícími vyšší než 2% úrok jsou Wüstenrot a Hypo stavební spořitelna

Pro klienty, kteří chtějí získat nejvyšší výnos ze svých úspor a současně vědí, že nebudou čerpat úvěr, je nejvýhodnější variantou tarif Nadstandard (NS) (profil, názory) od Hypo stavební spořitelny. Úročení dosahuje 2 % p.a. a 100 % úrokového bonusu v případě nečerpání úvěru. 
Pro toho, kdo chce uzavřít smlouvu s vysokou cílovou částkou je nejpřitažlivější nabídka spořitelny Wüstenrot. Ta nabízí do konce roku 2003 možnost uzavření smlouvy přes internet s 50% slevou a své aktivity do 31. října podporuje úrokovým bonusem. Ten zvyšuje výslednou úrokovou sazbu z úspor na 3,1 % po 5 letech, 3,25 % po 6 letech a  na 3,5 % po 7 letech spoření při nečerpání úvěru.
Čím bojují ostatní spořitelny na našem trhu? Českomoravská stavební spořitelna se spoléhá na svou sílu a dominantní postavení na trhu. Buřinka láká klienty na možnost vyhrát milión a každému účastníkovi své hry daruje "výhru" 500 Kč. Ostatní spořitelny se orientují spíše na mladé klienty.

Boj o mládí

Oproti původnímu návrhu zůstane nárok na přiznání státní podpory i dětem, kterým i dnes stavební spořitelny poskytují určitá zvýhodnění. Každý, kdo se nyní stane klientem Hypo stavební spořitelny, získá pro své dítě smlouvu v tarifu Nadstandard s cílovou částkou 250 000 Kč bez úhrady za uzavření smlouvy. Stačí, aby alespoň jeden z příbuzných uzavřel smlouvu o stavebním spoření a může využít této nabídky. Akce se vztahuje na děti a mladistvé do 18 let a platí do konce roku 2003.
Obdobný program s názvem Kamarád nabízí i spořitelna Wüstenrot. Děti, které dosáhnou 15 let nejdříve v roce 2004, mohou prostřednictvím svých rodičů uzavřít smlouvu s cílovou částkou 150 000 a nebudou hradit poplatek za její uzavření. Podmínkou poskytnutí výhody akce Kamarád je minimální vklad 10 000 Kč na účet stavebního spoření do 31.12. 2003. Spořitelna Raiffeisen nabízí pro klienty do 29 let tarif M-01 (profil, názory) s poplatkem 0,85 % cílové částky za uzavření smouvy. Obdobnou variantou je Junior tarif (profil, názory) od Všeobecné stavební spořitelny Komerční banky rovněž s poplatkem 0,75 % z cílové částky, ale jen pro klienty do 25 let.

 

Přehled nejdůležitějších sazeb a poplatků v jednotlivých stavebních spořitelnách
Název
ČMSS (profil, názory, koupit)
Hypo (profil, názory, koupit)
Raiffeisen (profil, názory, koupit)
SS ČS (profil, názory, koupit)
VSS KB(profil, názory, koupit)
Wüstenrot(profil, názory, koupit)

Uzavření smlouvy
v % z CČ

1 %

 1,2 NU 
1,8 NS

1 %
0,85 (M-01)

1 %
max. 10 000 Kč

1 %
0,75 (Junior)

1 %
přes www s 50% slevou

Roční úhrada za
vedení účtu

290 Kč

240 Kč

280 Kč

200 Kč

240 Kč

220 Kč

 Úrok z vkladů po 5 letech
 při nečerpání úvěru
(p.a.) 

2 %

2 % + 100% bonus (NS)
1 % (NU)

2 %

2 %

2 %

1,5 % nebo
2,5 %

Úrok z úvěru
(p.a.)

4,8 %

 4,9 % (NS)
3,9 % (NU)

4,9 %

4,75 %

3 - 5 %

 4,4 % (pro 1,5 %) 
5,3 % (pro 2,5 %)

Poskytnutí úvěru

 zdarma 

2 % z úvěru
(min 200 Kč)

zdarma

0,3 % z úvěru
 (300 - 3 000 Kč) 

 0,5 % z úvěru 

zdarma

 

V příštím roce pravděpodobně poklesne počet uzavřených smluv a stavební spořitelny čekají kroky tak trochu do neznáma. Zeptali jsme se, co nabídnou v boji o klienta ve chvíli, kdy začnou platit nové podmínky. Konec října, stále ještě neschválený zákon a nedobojovaná bitva za starých podmínek: nepříliš vhodná situace pro vyzrazení nových lákadel. Pravdou zůstává, že i současná podoba novely nadále ponechává stavebnímu spoření punc velmi výhodné a prakticky bezrizikové investice.

Plánujete také uzavřít smlouvu o stavebním spoření do konce roku 2003? Čekáte jenom na schválení zákona? Myslíte, že v případě schválení nových podmínek budou některé spořitelny řešit existenční potíže? Orientujete se bez problému v nabídkách a podmínkách stavebního spoření?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 10. 2003 1:32

Tak to se omlouvám. Nevím proč mají na stránkách 50%, když zrovna včera jsem otevíral obálku s návrhem a poplatek za uzavření byl 0%. Nerozumím tomu:)

Reagovat

 

+20
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (SedivyJ 25. 10. 2003 08:49)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 10. 2003 23:49, SideSlim

Jen chci upřesnit , že Wuestenrot uzavírá přes internet smluovy se 100% slevou....

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (18 komentářů)

27. 11. 2003 | 8:41

Děkuji za reakci. Stále tomu ovšem nerozumím. Když uzavřu pro své dítě smlouvu v akci Kamarád a vložím do konce roku např. 2000 Kč, bude z tohoto účtu stržen poplatek za uzavření smlouvy nebo nebude? Pokud bude, tak se podle...více

25. 11. 2003 | 13:42 | Katerinka

Dobrý den, možná není věta o výhodě dostatečně jasně napsána. Výhodou se v tomto případě nerozumí uzavření smlouvy, ale sleva na poplatku. Pokud Vaše dítě letos oslaví (oslavilo) 14. narozeniny pak mu tuto smlouvu můžete...více

25. 11. 2003 | 12:54 | George

Nevím kde jste vzali , že podmínkou poskytnutí výhody akce Kamarád je minimální vklad 10 000 Kč na účet stavebního spoření do 31.12. 2003. Na oficiálních stránkách tato informace není. více

5. 11. 2003 | 9:12 | Petr

Já jsem návrh s nulovým poplatkem odeslal zpět 14.10., a do teď mi nepřišlo potvrzení dle VOP. Přes email mi sdělili, že to chodí cca do měsíce. Teď by mě ale zajímalo, jestli takový návrh vůbec akceptují, když najednou vytasili...více

29. 10. 2003 | 9:13

souhlasim, jen pridavam upozorneni, ze cisty vynos musi prevysit poplatek za uzavreni smlouvy, pak vami nastinena rovnice plati. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK