Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: konečná prohra Vokrouhleckého a strach malých

Fondy: konečná prohra Vokrouhleckého a strach malých
Fondy První investiční opět postoupily ve své transformaci a po uzavření Citicorpu se na horší časy připravuje další investiční společnost. O investory hledající zajímavé příležitosti ale nouze není.

Ke konci září skončila nabídka třetí letošní tranše zajištěných fondů HSBC, do kterým mimo jiné můžete investovat i pohodlně online. Zatím poslední tranše přilákala v ČR zhruba 140 milionů a průměrná investice činila 480 tisíc korun. Při první letošní tranši byly Peníze.CZ nejúspěšnějším nebankovním distributorem. A jak se nám vedlo v této tranši? Našim prostřednictvím do zajištěných fondů HSBC přiteklo téměř dvakrát více než dokázal získat průměrný distributor a průměrná investice přes Peníze.CZ dosáhla 700 000 Kč, tedy o 220 000 Kč více než průměrná investice všech 53 distribučních partnerů.

V jednotě je (snad) síla

Kéž by se podobné objemy investic dařilo získávat třeba společnosti Akro (profil, názory). Jedna z nejmenších investičních společností u nás spravuje ve svých sedmi fondech necelých 190 milionů korun. Od příštího roku ovšem vstoupí v platnost novela zákona o investičních společnostech, předepisující minimální velikost vlastního jmění fondu na 50 milionů korun. Aby tak Akro předešlo nucenému zániku většiny svých fondů, připravilo projekt jejich sloučení. Podle Komisí schváleného projektu budou fondy Akro Obligace (profil, názory), Akro Eurotech (profil, názory), Akro mezinárodní akciový (profil, názory), Akro výnosový (profil, názory) a Akro český (profil, názory) sloučeny na konci roku s fondem Akro mezinárodní flexibilní (původně Akro mezinárodní balancovaný) (profil, názory). Mimo slučování zatím zůstává Akro Svět (profil, názory), který přišel o většinu svého portfolia při krachu společnosti Private Investors. Část peněz sice získal v rámci mimosoudního vyrovnání v USA zpět, ale vedení Akra se stále snaží získat náhradu také z Garančního fondu obchodníků s cennými papíry a případně z výtěžku konkursu. Které další fondy dnes nesplňují hranici 50 milionů korun vlastního jmění? Podívejte se na naše žebříčky!

Vokrouhlecký má opravdu smůlu

Dobrou zprávu akcionářům postprivatizačních investičních fondů přinesla ČSOB Investiční společnost (ISOBI). Městský soud v Praze totiž rozhodl o výmazu Křišťálového IF z obchodního rejstříku k 31. říjnu 2003, což je poslední nutný krok k otevření fondu. S akciemi Křišťálového IF se bude na RM-Systému naposled obchodovat 27. října 2003 a s podílovými listy nového 1.IN - Křišťálového fondu (profil, názory) se začne obchodovat 18. listopadu. Prapodivná a mnoha spekulacemi opředená snaha MUDr. Vokrouhleckého zastavit proces otevírání fondů tak pomalu končí. Dalším milníkem bude otevření Investičního fondu obchodu, cestovního ruchu a služeb, ke kterému by mělo dojít do konce roku.

Ach ty akcie…

Jediným fondem, který minulý týden podílníkům vydělal přes jedno procento, byl Sporotrend (profil, názory). Fond tak získal část ztráty z předchozích týdnů a se zhodnocením 39 procent vede tabulku fondů s nejvyšším ročním zhodnocením. Druhým fondem v této tabulce je ČP Invest Fond nové ekonomiky (profil, názory, koupit) s 33 procenty a ČP Invest (profil, názory) má v tabulce TOP 10 ještě tři další zástupce.

Akciovým fondům se ale minulý týden dařilo jen napůl. V průměru totiž akciové fondy mírně ztratily a za měsíc podílníkům ubraly již pět procent. I přesto ale zůstávají akciové fondy s ročním výdělkem 15 procent výrazně atraktivnější než fondy peněžního trhu s výnosem necelá dvě procenta či fondy dluhopisové, které dokázaly vydělat pouhá 1,4 procenta.

Například ISČS fond řízených výnosů (profil, názory), pokus ISČS (profil, názory) o jakoby garantovaný fond, podle tabulky fondů s nejnižší roční výkonností vydělal pouhých 0,7 procenta. ČP Invest Fond peněžního trhu (profil, názory, koupit) vydělal 1,4 procenta a o pouhou desetinku procenta lepší byly ŽB-Obligační (profil, názory) a ještě před dvěma lety hvězdné ŽB-Sporokonto (profil, názory). Po odchodu portfolio manažera Tomáše Lipového do Komerční banky výnos Sporokonta průběžně klesal a nyní zůstává výrazně pod průměrem.

Návrat ztracených synů?

V minulých týdnech statistiku prodejů výrazně rozhýbal útěk institucionálních investorů z největšího fondu pro korporace - ČSOB Výnosového (profil, názory). Důvodem prodejů byla novela zákona o DPH, která mohla přinést započtení DPH na vstupu investice. Minulý týden se ale část peněz (mírně přes miliardu) do ČSOB Výnosového vrátilo a uvidíme, zdali se další peníze vrátí v týdnu tomto.

Celková statistika prodejů a odkupů skončila v plusu 1,024 miliardy korun, ale pouze díky přílivu institucionálních peněz. Bez ČSOB Výnosového by byl výsledek mírně záporný. Akciové fondy a fondy fondů sice získaly 13 milionů a fondy dluhopisové o půl milionu méně, ale z fondů smíšených odešlo 32 milionů.

Fúze ŽB-Trustu a Pioneeru není populární

Nejvíce peněz sice minulý týden odešlo z 1.IN Výnosového (OFPISVYN), ale špatné zprávy přinesl především slučovaným ŽB-Trustu (profil, názory) a Pioneeru (profil, názory). Možná jde o náhodu, ale při pohledu na statistiku člověka napadá spíše úvaha o hlasování nohama. Ze ŽB-Obligačního (profil, názory) odešlo 14 milionů, ze Sporokonta (profil, názory) 13 milionů. ŽB-růstový (profil, názory) má o čtyři miliony méně a z Pioneer Trustu (profil, názory) si podílníci vybrali přes dva miliony. Budou-li tyto odkupy pokračovat i v dalších týdnech, stanou se pro slučovanou společnost nepříjemnou zprávou.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoliv z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v nejrozsáhlejší fondové sekci na českém internetu fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Vrátí se podle vás podílníci do institucionálních fondů? A budou pokračovat odkupy z fondů ŽB-Trustu a Pioneeru? Zjistí se někdy, o co šlo MUDr. Vokrouhleckému? Podělte se s námi o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-117
Ano
Ne

Diskuze

6. 10. 2003 | 14:25 | TGP

Toť otázka - zákon byl vytvořen k tomu, aby popohnal otevírání, ale co v případě, že fond učinil všechny potřebné kroky, podal návrh na výmaz a podobně, ale soud nerozhodne? více

6. 10. 2003 | 14:17

Tomu ale nerozumím. Podle zákona by se fondy měly otevřít do 31.12.2003, takže otevření až počátkem roku 2004 je jaksi "mimo zákon". Domnívám se, že fond, který nestihne otevření do 31.12.2003 bude muset vstoupit do likvidace....více

6. 10. 2003 | 13:36 | TGP

IF Obchodu by měl být podle předpokladu ČSOB otevřen ještě do konce roku, Kvanto zřejmě až počátkem roku příštího. více

6. 10. 2003 | 13:13

Tak to mne u našich soudů už vůbec nic nepřekvapí... A zvláště ne délka "projednávání" jednotlivých případů- žalob. Kdyby soudy chtěly otočit, tak to mohly udělat už po otevření největšího fondu- Restitučního IF v roce 2000....více

6. 10. 2003 | 9:24 | TGP

Docela mě překvapilo, jak dlouho to Vokrouhleckému soudy žraly - a jak najednou otočily... více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK