Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kolik vydělají peníze

Kolik vydělají peníze
Jaký výnos dnes považujete za "solidní"? Jedno, dvě nebo dokonce tři procenta? Neohrnujte nos, protože o moc víc se čekat nedá. Najdou se ale i tací, kterým se prostředky zhodnocují o více než 8 % ročně...

"Počítá, co mu to… počítá, co mu to… počítá, co mu to vynese", zpívá ve slavné árii bytostně česká postava Kecala. Nepočítáme však jen tady v Česku, počítá celý západní svět. Na úroku je vlastně postavena naše civilizace (na rozdíl třeba od islámu, který úrok zakazuje). Je to taková tržní hra a tak to na světě chodí: někdo peníze má a půjčí je, jiný nemá a půjčí si. Mezi nimi leží odpověď na otázku: za kolik procent?

Peněz jako šlupek

I u nás mají lidé jen v bankách (počítáme-li v to i stavební spořitelny) 900 miliard Kč a včetně úspor uložených tak či onak v dluhopisech jde již o 1,25 bilionu. Trh je tedy doslova "napumpován" volnými penězi. Pro někoho možná paradoxně, ale je tomu tak na celém světě. Navíc jsou často spořivějšími ti střídmější – v národním i mezinárodním měřítku (například chudá Čína bohaté, leč marnotratné Americe již půjčila téměř 300 miliard dolarů). Jenomže ti půjčující z toho také chtějí něco mít. A to začíná být při výrazné nerovnováze problém: nabízející musí s požadavky dolů.
Jeden loňský výzkum společnosti TNS Factum zjistil, že kromě nevyhraněné středové většiny je u nás 23 % obyvatel, kteří chtějí šetřit a investovat a naopak jen 12 % z nás potřebuje peníze půjčit.

Nízká inflace - také špatně

Investice

Hledáte důležité informace? Navštivte naši sekci věnovanou investicím!

Když je inflace vysoká, většinou úspory znehodnocuje. Když je ale příliš nízká, jako například u nás nyní, klesají nominální hodnoty natolik, že to psychologicky od spoření odrazuje. Čím dál většímu počtu lidí to zkrátka nestojí za řeč, a tím pádem pak volí jen mezi slamníkem a běžným účtem. Jen málokdo si přitom uvědomí, že 5 i 6 % při 7% inflaci byla jen reálná ztráta, kdežto dnes jsou 2 % velmi solidní a reálný výnos.
O dluhopisech a dluhopisových fondech jsme psali nedávno: lidé si "zvykli" na 8 až 10% výnosy a teď jsou šokováni letním absolutním poklesem. Vyhlídky jsou zkrátka přímo úměrné očekávané inflaci. Té se evidentně nechce růst, a jedinou "šanci" tak analytici vidí ve skokovém zvýšení daní po novém roce. Co udělají ceny potravin po vstupu do EU, zůstává stále záhadou. Zatím se zdá, že některé sice stoupnou, ale jiné zase klesnou. Po vyčerpání novoročního zdražovacího efektu se inflace zřejmě opět zklidní.

Tumlovat se TÚM

Životní pojištění

Informace od A do Z o životním pojištění naleznete zde!

Toto starobylé sloveso příliš známé není, znamená jíst (hodně), cpát se, zkrátka "futrovat se". Zkratka TÚM je neméně záhadná. Jde o technickou úrokovou míru, což je pojišťovnami garantované zhodnocení tzv. technických rezerv, tedy spořících částí kapitálového životního pojištění. Ty byly ještě nedávno zhodnocovány minimálně 8 % ročně, ještě dnes se občas objeví (obvykle starší) tabulky či kalkulátory, které takovou sazbu používají. Jsou to však už jen vzpomínky na "zlaté časy".
Kdeže je technické úrokové míra dnes? Klesla na 3 % a od nového roku se předpokládá její další pokles na 2,5 až 2,25 % nebo dokonce ještě níže. Znamená to, že pojišťovny budou moci zaručovat zhodnocení peněz klientů maximálně o tuto sazbu. Technickou úrokovou míru totiž určuje ministerstvo financí jako "strop", aby se pojišťovny nemohly v nabídkách předhánět a přetahovat. Pro soulad s novou právní úpravou by měla být stanovena i lhůta její platnosti (současným zákonem je nastavena dvouletá).

Nevztahuje se zpětně

Garance TÚM platí po celou dobu trvání pojistné smlouvy a z toho vyplývá, že není pojistka jako pojistka. Prakticky to znamená, že ten, kdo uzavře kapitálové životní pojištění dnes, má ve smlouvě garanci výnosu 3 %, kdo příští rok, bude mít jen něco pod 2,5 %. Kdo však nelenil a uzavřel si pojistku před třemi čtyřmi lety (před pěti lety byla inflace přes 13 %!), má ve smlouvě i víc než 8 %. Jestliže se tedy skutečně ocitneme v dlouhodobě nízkoinflačním světě, mohou si "staří pojištěnci" mnout ruce, protože smlouva platí celou dobu trvání s TÚM stejnou, jako při sjednání. Jednoduše lze tedy říci: jakou si kdo TÚM podepsal, takovou ji má a mít bude.

Myslíte, že až stoupne inflace, zvýší banky úročení vkladů? A že se lidé vrátí k termínovaným vkladům až přestane vládnout stavební spoření? Anebo se vrhnou na investování? Podělte se s námi o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 9. 2003 10:23, Jan Kolda von Žampach

Ale já, a můj naostřený a hrdě vztyčený dřevec také, to s těmi ÚROKY ( terminus technicus ) za jakousi tzv. TRŽNÍ hru nepovažujeme vůbec ! Vždyť co je to dnes za tržní hru, kde jeden, se svým kamarádem a z podstaty síly, mohou VŠE a ten druhý naopak NIC, jen se snad nechat dobrovolně odírat z kůže a být za to ještě vděčný ?

Reagovat

 

+23
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 9. 2003 22:25, Jan Kolda von Žampach

4. Baworáka nechám jednomu známému z České spořitelny. Že s ním bude jeho dlouho nezaměstnaný a holoprrrdelní zeťák jezdit jako taksikář. Po sepsání 30 stránkové smlouvy se 4 svědky a ověřeno notářem odjíždím na služebku s vědomím, že za můj, dnes skoro dvoumilionový baworák, budu dostávat pevnou částku 0,8 % ročně, tedy asi 1.300,- Kč měsíčně.
Tak smluveno prý to je, dle toho známého z České spořitelny a naposledy volil do parlamentu manifestačně Špidlu, to občansky uvědomělé a demokratické zapojení se do ekonomického života po roce 1989. A přitom prý příliš neriskuji, neboť vozidlo bude navíc havarijně pojištěno. A ať se nestarám, akorát, že o pojistné za havarijní pojištění bude můj příjem z pronájmu auta dle smlouvy ponížen, ale to je prý jen taková drobnost a formalita.
No, co mám dále povídat : po mém návratu moje auto leží na boku a zhuntovaný v křoví, akorát tak do šrotu, peníze žádný, prý to padlo na tu havarijní pojistku. Zeťák za to ale nová vila, on, manželka a jeho tchán každý svůj baworák před domem. A ještě prý ať jim doplatím skladné a zrezné, to že tam prý tchán v té dlouhé, 30 stránkové smlouvě, zapomenul nějak připsat !

Reagovat

 

-24
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jan Kolda von Žampach 23. 09. 2003 22:17)

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

5. 10. 2003 | 16:10 | Daflik

Jenom pro upřesnění-křesťané také zakazovali úroky! Ta nenávist k židovstvu pramenila také z toho že židé úročili a bohatli.Zdánlivě bezpracně. Ateista. více

23. 9. 2003 | 22:29 | Jan Kolda von Žampach

A nakonec :
Žel, já dnes žádné tzv. islámské státy ve světě neznám, natož aby byly založeny na, dle Vašich slov, ekonomické a sociální doktrině islámu. Kde jste to vůbec vzal ? Případně od koho ? Vaše výhrady musíte...
více

23. 9. 2003 | 22:25 | Jan Kolda von Žampach

4. Baworáka nechám jednomu známému z České spořitelny. Že s ním bude jeho dlouho nezaměstnaný a holoprrrdelní zeťák jezdit jako taksikář. Po sepsání 30 stránkové smlouvy se 4 svědky a ověřeno notářem odjíždím na služebku...více

23. 9. 2003 | 22:20 | Jan Kolda von Žampach

1. Mám a rád BMW, a i v cíli cesty hodlám tuto značku dále používat. Přepravní náklady jsou však vysoké a cesta lodí po moři s autem v podpalubí je riziková. Auto tedy doma dám ( vrátím ) do specializované firmy a v cíli...více

23. 9. 2003 | 22:17 | Jan Kolda von Žampach

Ale, ale, ale, přízračný Anonyme, musím Vaší neznalosti rozhodně oponovat a svým naostřeným dřevcem jí šťouchancem pomoci !
Na inflaci jsem nezapomenul. Místo odložené spotřeby ( peněz) ale použiji, jako příklad, mé...
více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK