Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: podílníci dluhopisových fondů vidí rudě

Fondy: podílníci dluhopisových fondů vidí rudě
Ztráty dluhopisových fondů minulý týden podílníky rozhodně nepotěšily a radovat se nemohou ani investiční společnosti, které přišly téměř o miliardu korun.

Zatímco červená čísla u akciových fondů byla za uplynulé dva roky pravidlem, ztráty u konzervativních kategorií fondů nikoho nepotěší (nemluvě o tom, že tyto fondy se prodávají s dovětkem o tom, že sice vynášejí málo, ale jistě). Zatímco u fondů peněžního trhu jde o ztrátu pouhé jedné setiny, dluhopisy minulý týden ztratily 0,1 procenta (a ztrátu 0,6 procenta vykazují také ve tříměsíčním horizontu). Do kategorie dluhopisových patří sedm z deseti nejztrátovějších fondů minulého týdne v čele se Sporobondem (profil, názory), ČP Invest fondem státních dluhopisů (profil, názory, koupit) a IKS Dluhopisovým (profil, názory).

Tabulce fondů s nejvyšší týdenní výkonností dominují fondy akciové, které v průměru přinesly 2,1 procenta. Nejlépe se minulý týden dařilo manažerům dynamických fondů v ISČS (profil, názory) a v IKS (profil, názory), jejichž fondy obsadily prvních pět příček v top ten nejvýnosnějších fondů. Přes čtyři procenta získal ISČS Eurotrend (profil, názory), přes tři procenta podílníkům připsaly IKS fond fondů (profil, názory) a IKS fond světových indexů (profil, názory).

V půlročním horizontu si akciové fondy připsaly již přes 14 procent, ale na masivnější příliv majetku to zatím nestačí. Sofistikovanější investoři nakupují spíše akciové fondy zahraničních správců (kteří podle nedávno zveřejněných výsledků rostou rychleji než správci čeští) a banky stále nabízejí v podstatě jen peněžní trh a dluhopisy. Jak je vidět na statistice čistých prodejů, nejvíce peněz i přes špatnou výkonnost a ještě horší vyhlídky stále přitahují dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu. Akciové fondy minulý týden přilákaly necelých 18 milionů a fondy fondů milionů sedm.

Z retailových fondů nejvíce peněz - přes 73 milionů - přilákal Sporobond (profil, názory), následovaný fondem IKS Peněžní trh (profil, názory), KBC Multi Cash CZK (profil, názory), ČSOB Světovým click+ 3, Trendbondem (profil, názory), KBC Multi Cash CZK Medium (profil, názory) a Sporoinvestem (profil, názory). Další fondy přitáhly již jen jednotky milionů, za zmínku z první desítky stojí především ŽB-akciový (profil, názory), který se v této tabulce příliš často neobjevuje.

Bezkonkurenčně nejvíce peněz minulý týden odteklo ze dvou postkupónových fondů ČP Investu (profil, názory): Českého (profil, názory) s mínus 427 miliony a Moravskoslezského (profil, názory) s mínus 202 miliony. O patnáct milionů je chudší 1.IN Restituční fond (profil, názory), o třináct milionů přišel ŽB-obligační (profil, názory) a o šest milionů ŽB-Sporokonto (profil, názory). Alespoň u ŽB-Trustu (profil, názory) se tak zdá, že podílníci začínají své peníze částečně přesouvat do dynamických fondů, uvidíme ale, jak táhnoucí se fúze ŽB Trustu a Pioneeru (profil, názory) ovlivní výši prodejů přes externí distribuční sítě. Nedávno sice obě společnosti ohlásily schválení fúze představenstvy mateřských firem, stále ještě ale chybí některá schválení dozorových úřadů, nemluvě o mnoha dalších nejasnostech. Dnes je fúze zpožděna již o půl roku a veřejnosti zatím ani nebyla představena nová jména fondů po sloučení. Tisková zpráva také opatrně praví, že manažerským řízením procesu fúze byl pověřen Roman Pospíšil, ředitel Pioneeru. I když se předpokládá, že se stane ředitelem nové investiční společnosti, v současné fázi příprav je neobvyklé, že to ještě nebylo řečeno nahlas. Připomeňte si, co jsme o fúzi Pioneeru a ŽB-Trustu psali před rokem!

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoliv z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v nejrozsáhlejší fondové sekci na českém internetu fondy.penize.cz!

Víte, jak se budou vyvíjet akciové trhy? Staňte se Vizionářem 2003!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jakou šanci na výdělek mají podle vás do konce roku dluhopisové fondy? Má cenu v nich v ročním horizontu držet peníze? Nebo by bylo lepší vsadit na akcie? Podělte se s námi o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+4
Ano
Ne

Diskuze

20. 8. 2003 | 23:16 | Honza

..úroky nízké... sorry. více

20. 8. 2003 | 23:09 | Honza

Protože úroky jsou již tak nízki, což je zohledněno i ve vysoké ceně dluhopisů. Pokud byCNB byly nucena dokonce úroky zvyšovat, ceny dluhopisů půjdou dolů a tak klesnou i dluhopisové podílové fondy. více

20. 8. 2003 | 9:38 | vzacek

Proc dluhopisy nebudou prinaset uz takove vynosy? Muze mi to nekdo laicky vysvetlit? Dekuji. více

18. 8. 2003 | 11:08 | TGP

Nedávno jsem dostal nabídku investovat do fondů ČP Investu. Dívám se na jejich výsledky a přijde mi to, že nejsou právě nejlepší? více

18. 8. 2003 | 8:51 | TGP

Naprosto souhlasím, dluhopisy zhruba v horizontu roku opravdu nepřinesou vůbec nic. Na druhou stranu pořád se raději budu držet dluhopisových fondů než dávat peníze do banky na termíňák, že... více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK