Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Čeští investoři nejsou příliš odvážní

| 15. 8. 2003 | 1 komentář
Čeští investoři nejsou příliš odvážní
Před několika dny byly představeny výsledky investování v České republice za první pololetí tohoto roku. A přinesly několik překvapení.

Že jsou naši investoři velmi opatrní, není žádná novinka. Přece jen se však běžně předpokládalo, že ti, kteří si najdou cestu k investování přes zahraniční fondy, jsou přece jen odvážnější. Jenže to příliš neplatí, což je první poznatek z úvah nad pololetními statistikami. Druhým je postupně vyprchávající převaha tuzemských fondů, zejména odečteme-li institucionální klienty. Třetím pak zdánlivě fantastický finiš zahraničních fondů - dokud si nevšimneme, kdo jej "táhne".

UNIS ztrácí převahu

Dokonce by se chtělo říci, že AKAT již náskok – alespoň v tempu růstu – vyrovnává. Faktem je, že toto standardní členění na tuzemské a zahraniční fondy stále více ztrácí vypovídací schopnost. Zanedlouho (po vstupu do EU) se nejspíše stane úplně zbytečným, a tak bychom postupně měli přejít na jiná členění: podle měnové denominace (korunové a cizoměnové), anebo podle investičního zaměření (peněžní trh, dluhopisy atd.).
Podívejme se na základní strukturu, jak je našich více než 150 miliard korun rozčleněno:


zdroj: AKAT

Do fondů za letošního půl roku přiteklo přes 21 miliard korun tuzemských investorů: do tuzemských (UNIS) 14,5 a do zahraničních (AKAT) 6,8 mld. Kč. Zohledníme-li však víc než 7 miliard korun, o které vzrostly fondy pro institucionální klienty, snižuje se skóre na 7,3 : 6,8 mld. Kč. V tempu růstu pak vinou nižší základny štafetu dokonce jasně převzal AKAT, jeho převaha je dvoj až trojnásobná.

Konzervativní vedou

Ve fondech peněžního trhu je téměř polovina všech našich investic: v tuzemských zaujímají víc než 50% podíl, v zahraničních je v nich 36 % majetku. V dluhopisových fondech je pořadí obrácené – 23% podíl v tuzemských a 35 % majetku v zahraničních. Sečteme-li obě konzervativní kategorie, vychází nám 73 % a 71 %. Do tohoto konzervativního segmentu by však ještě patřily zajištěné fondy, které se mezi tuzemskými nevyskytují a mezi zahraničními zaujímají přes 8 % investovaných peněz. V tu chvíli se dokonce jeví struktura investic v zahraničních fondech ještě konzervativněji než v tuzemských. Největší rozdíl je v kategorii smíšených fondů, kde v tuzemských je pětina všeho majetku, kdežto v zahraničních zaujímají necelá 3 %. A protože mnozí naši smíšení pozůstalí po kuponové privatizaci jsou vlastně dluhopisoví, neuděláme chybu tvrzením, že plných 80 % našich investic je jednoznačně konzervativních.


zdroj: AKAT

Akciový bonbónek

Přece jen určitý rozdíl najdeme i v akciových fondech, zatímco tuzemské (včetně fondů fondů) spravují jen málo přes dvě miliardy korun, zahraniční svým 17,7% podílem dosahují majetku 6,6 miliard korun.  V celku celého našeho investorského národa se přesto nedopočítáme ani 6% podílu, tedy ani zdaleka desíti miliard korun. A takhle vypadá celková struktura investic do fondů v ČR:


zdroj: AKAT

První housle: ČSOB

Z rozdělení investic v zahraničních fondech podle zprostředkovatelů vyplývá jasná převaha ČSOB (profil, názory) a její pobočkové sítě s prodejem za 17 mld. Kč (z celkových 34,5 mld. Kč zahraničních fondů). I další pořadí je dáno silou finanční skupiny nebo distribuční sítě – následují ING (profil, názory) (7 mld. Kč), HVB IZBVE) (3,93 mld. Kč) a Česká spořitelna (profil, názory) (2,51 mld. Kč).


zdroj: AKAT


Jsou pro vás statistiky investování v ČR za první pololetí překvapující, nebo jste něco podobného očekávali? A co vy? Je také vaše investice možno zahrnout mezi  oněch 80 procent konzervativních? Připojte svůj názor či zkušenost!

Informace o trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie či Podílové fondy!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-182
Ano
Ne

Diskuze

21. 2. 2005 | 9:51

Myslím si, v prvé řadě, že čeští investoři jsou především vytrvalí a najivní. Takové množství rozkradeného majetku se nevyskytovalo snad ani po Bílé hoře. Ať už jsou to krádeže ze státního rozpočtu, sanace rozkradených bank...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK