Riziko pod dozorem
14. 8. 2003 | Petr Fejtek
Rizika se většinou bojíme jako čert kříže. Jen málokdo si však uvědomuje, že investiční riziko je právě ten dar, díky kterému můžeme vydělávat.
Že jsou naši investoři velmi opatrní, není žádná novinka. Přece jen se však běžně předpokládalo, že ti, kteří si najdou cestu k investování přes zahraniční fondy, jsou přece jen odvážnější. Jenže to příliš neplatí, což je první poznatek z úvah nad pololetními statistikami. Druhým je postupně vyprchávající převaha tuzemských fondů, zejména odečteme-li institucionální klienty. Třetím pak zdánlivě fantastický finiš zahraničních fondů - dokud si nevšimneme, kdo jej "táhne".
UNIS ztrácí převahu
Dokonce by se chtělo říci, že AKAT již náskok – alespoň v tempu růstu – vyrovnává. Faktem je, že toto standardní členění na tuzemské a zahraniční fondy stále více ztrácí vypovídací schopnost. Zanedlouho (po vstupu do EU) se nejspíše stane úplně zbytečným, a tak bychom postupně měli přejít na jiná členění: podle měnové denominace (korunové a cizoměnové), anebo podle investičního zaměření (peněžní trh, dluhopisy atd.).
Podívejme se na základní strukturu, jak je našich více než 150 miliard korun rozčleněno:
zdroj: AKAT
Do fondů za letošního půl roku přiteklo přes 21 miliard korun tuzemských investorů: do tuzemských (UNIS) 14,5 a do zahraničních (AKAT) 6,8 mld. Kč. Zohledníme-li však víc než 7 miliard korun, o které vzrostly fondy pro institucionální klienty, snižuje se skóre na 7,3 : 6,8 mld. Kč. V tempu růstu pak vinou nižší základny štafetu dokonce jasně převzal AKAT, jeho převaha je dvoj až trojnásobná.
Konzervativní vedou
Ve fondech peněžního trhu je téměř polovina všech našich investic: v tuzemských zaujímají víc než 50% podíl, v zahraničních je v nich 36 % majetku. V dluhopisových fondech je pořadí obrácené – 23% podíl v tuzemských a 35 % majetku v zahraničních. Sečteme-li obě konzervativní kategorie, vychází nám 73 % a 71 %. Do tohoto konzervativního segmentu by však ještě patřily zajištěné fondy, které se mezi tuzemskými nevyskytují a mezi zahraničními zaujímají přes 8 % investovaných peněz. V tu chvíli se dokonce jeví struktura investic v zahraničních fondech ještě konzervativněji než v tuzemských. Největší rozdíl je v kategorii smíšených fondů, kde v tuzemských je pětina všeho majetku, kdežto v zahraničních zaujímají necelá 3 %. A protože mnozí naši smíšení pozůstalí po kuponové privatizaci jsou vlastně dluhopisoví, neuděláme chybu tvrzením, že plných 80 % našich investic je jednoznačně konzervativních.
zdroj: AKAT
Akciový bonbónek
Přece jen určitý rozdíl najdeme i v akciových fondech, zatímco tuzemské (včetně fondů fondů) spravují jen málo přes dvě miliardy korun, zahraniční svým 17,7% podílem dosahují majetku 6,6 miliard korun. V celku celého našeho investorského národa se přesto nedopočítáme ani 6% podílu, tedy ani zdaleka desíti miliard korun. A takhle vypadá celková struktura investic do fondů v ČR:
zdroj: AKAT
První housle: ČSOB
Z rozdělení investic v zahraničních fondech podle zprostředkovatelů vyplývá jasná převaha ČSOB (profil, názory) a její pobočkové sítě s prodejem za 17 mld. Kč (z celkových 34,5 mld. Kč zahraničních fondů). I další pořadí je dáno silou finanční skupiny nebo distribuční sítě – následují ING (profil, názory) (7 mld. Kč), HVB IZBVE) (3,93 mld. Kč) a Česká spořitelna (profil, názory) (2,51 mld. Kč).
zdroj: AKAT
Informace o trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek indexů.
Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie či Podílové fondy!
Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!
Dlouhodobý investiční produkt
Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.
Sdílejte článek, než ho smažem