Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Riziko pod dozorem

| 14. 8. 2003 | 4 komentáře
Riziko pod dozorem
Rizika se většinou bojíme jako čert kříže. Jen málokdo si však uvědomuje, že investiční riziko je právě ten dar, díky kterému můžeme vydělávat.

Pokoušeli jsme se mapovat problém rizik a jejich vnímání lidmi jako potenciálními investory. Nezbývá tedy, než se s kolísavostí usmířit. Nejdříve vyhodnotíme odpovědi na dvě sady otázek z minulých článků (Jak vnímáme riziko a Psychika a logika investora). Vzpomínáte?
Při první situaci se volilo ze dvou možností pro obdržených 10 000 Kč: buď zaručený výnos dalších 5 000 korun, anebo poloviční šanci získat dalších 10 000 korun s polovičním rizikem nezískat už navíc nic.
Druhá situace byla podobná, jen se získáním 20 000 korun byla spojena volba buď jisté ztráty 5000 Kč, anebo poloviční šance ztratit 10 000 Kč s poloviční šancí neztratit nic.
Kdyby byly obě možnosti v obou situacích stejné emotivně, jako jsou stejné racionálně (pravděpodobnost celkového výnosu je i v druhých variantách vždy 15 000 korun), odpovědi by se v obou situacích pohybovaly okolo 50 %.
Protože však lidé vnímají situaci s výnosem jinak než situaci se ztrátou, odpovědělo "na jistotu" v první situaci 84 %, ale v druhé situaci jen 15 %. Z toho vyplývá, že lidé nemají rádi riziko, jde-li o výnos, ale riziko preferují, když čelí ztrátě. Ověřili jsme tedy experimentálně pokus izraelského psychologa Daniela Kahnemana, kterým zkoumal iracionalitu v ekonomickém jednání lidí a loni dostal Nobelovu cenu za ekonomii (dosáhli jsme dokonce ještě výraznějších rozdílů, než on).

Ale co s tím?

Zajímavé informace najdete také v naší Univerzitě

Vzpomínáte na jaro, kdy u nás zakolísaly fondy peněžního trhu? Tam investoři riziko absolutního poklesu neočekávali a také netolerovali: prodeje postižených fondů nejenže klesly, ale dokonce začal poměrně silný odliv. Něco podobného se nyní děje u dluhopisových fondů, když podílníky více než jednoprocentní pokles již silně znepokojil. Ale protože považují smíšené a akciové fondy za příliš rizikové, začínají se vracet "do náruče" peněžního trhu (na jaro už zapomněli) – čas již zacelil rány a otupil paměť. Podobně jako na obrázku v minulém článku.
Každý trh kolísá, jen některý víc a některý méně. Obecně vzato peněžní trh kolísá málo a maximálně v období měsíců, dluhopisy již jsou citlivější a ovládány situací a trendy úrokových sazeb. Proto kolísají i v období roků. A u akcií jsou známá i dvacetiletá "hubená" období, i když jsou jen extrémně výjimečná.

Barometr

Pohyby akciových trhů mapují jejich indexy. Nejstarší a nejznámější je americký Dow Jones Industrial Average (profil, názory) třicítky největších firem. V předešlém článku jsme viděli jeho vývoj za poslední půlstoletí, nyní se podívejme na výnosy (zisky a ztráty), které za toto období poskytoval (pro zjednodušení jen za kalendářní roky, ale při důkladné analýze se užívají data všech intervalů 365 dnů). Vidíme, že krátkodobý investor (spekulant), který investoval na jediný rok, mohl sice vydělat 44 %, ale také skoro 28 % tratit.
Z obrázku také názorně každý pochopí, proč se doporučuje do akcií investovat alespoň na pět let (modrá čára). Vidíte, nakolik jsou hodnoty méně rozkolísané? Nejlepší dosažitelný výnos se sice snížil na 25 % ročně, ale ani v tom nejhorším období ropného šoku nikdo netratil víc než pouhých 3,7 % p.a. A vezmeme-li desetiletá období (zelená čára), vidíme, že se křivka dále zploští, protože průměrný výnos se "naředí".

A tak je to se vším

Tento graf tedy názorně ukazuje nejen výnosnost, ale i míru kolísavosti, tzv. volatilitu. Určitou má přitom každý trh právě proto, že je trhem a efektivně vyhodnocuje situaci. Můžeme takový pohled uplatnit i na fondy? Jistě, známe-li jejich historii nebo investiční strategii, můžeme prozkoumat i jejich vlastnosti. Zahraniční fondy, které mají historii dostatečně dlouhou, takové vyhodnocení běžně publikují. Pro tuzemské fondy, které existují jen kratší dobu, můžeme s vysokou spolehlivostí použít modely.
Standardně se taková charakteristika ukazuje na grafech, ale je možno použít i tabulku.

V našem příkladu indexu Dow Jones Industrial Average za posledních 50 let by vypadaly takto:

doba investice nejnižší roční výnos nejvyšší roční výnos

1 rok

–28 %

+44 %

5 let

–4 %

+25 %

10 let

–2 %

+16 %

a ještě názorněji graficky:

.

Mohli bychom ještě navíc počítat pravděpodobnost, s jakou "spadneme" do určitého období, ale vždy půjde jen o pravděpodobnost, byť vysokou (i 95%), nikoli o jistotu. Absolutní jistota zkrátka na tento svět nepatří, s riziky žijeme na každém kroku a v každá vteřině. Jde jen o to rozumně vyhodnotit, jaká míra toho kterého je pro nás ještě snesitelná, s jakou ještě můžeme klidně spát a která nám navíc dává citelnou šanci (pravděpodobnost) úspěchu. Tedy výnosu.

Na grafu také vidíme, že i destiletá investice mohla být ztrátová, protože jde o akciový trh. Lépe bychom dopadli na dluhopisovém trhu. Na příkladu u nás největšího a nejoblíbenějšího dluhopisového fondu ISČS Sporobond (profil, názory) bychom viděli, že "rozptyl" se zužuje a zůstává v kladných číslech. To znamená, že během jeho pětileté existence nikdo neprodělal již ani při investici na jediný rok. Pro dvouletý  (doporučený) investiční horizont bychom pak viděli, že fond vynesl za libovolně zvolené dvouleté období nejméně +8,53 % a nejvíce +26,93 %.

Myslíte, že míru rizika, jaké unesete, je vhodné pojímat rozumem, anebo citem? Jaké máte zkušenosti s investováním, už jste zažili "řádný propad"? Jak jste situaci zvládali? Podělte se s ostatními o své názory! 

Informace o trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie či Podílové fondy!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-80
Ano
Ne

Diskuze

27. 8. 2003 | 0:27

Dovolil bych si polemizovat z tvrzením, že je lepší investovat na delší než na kratší dobu. I když by se mohlo zdát, že pro tento závěr čísla jasně hovoří, věc má jeden zádrhel - tvrzení je založeno na srovnání dvou nesrovnatelných...více

15. 8. 2003 | 8:33 | Boucek Antonin

Pise se to o Americe, protoze tento trh jako jeden z mala funguje nepretrzite dostatecne dlouhou dobu - u vetsiny ostatnich bylo obchodovani preruseno nebo doslo k nejakym jinym pohromam, ktere se vetsinou nehodi do kramu...více

14. 8. 2003 | 13:16 | FejtekP

Máte, jako vždy, pravdu - pohybujeme se v alegoriích, které modelují nejvýš naše vlastní představy, jsme v zajetí kolorovaných paradigmat... Ale zkrátka - jen trhy Ameriky jsou dost dlouhé, zachycují i Velkou depresi. Přesto...více

14. 8. 2003 | 9:37 | Bouček Antonín

Proč se uvádí dlouhodobá data jenom pro USA? Jak by vypadalo něco podobného třeba pro Argentinu, Rusko, Brazílie či třeba Japonsko? A jaká je jistota, že data z minulosti se budou opakovat v budoucnosti? Ano, v dlouhodobějším...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK