Jak si vybrat správce majetku

redakce Peníze.CZ | 22. 7. 2003

Správce aktiv by měl být rodinným lékařem pro vaše finanční záležitosti. K jeho výběru byste měli přistupovat úplně stejně jako k volbě lékaře či právníka.

Podobně jako své zdraví či právní záležitosti svěřujete pečlivě vybraným odborníkům, měli byste si důkladně vybírat i svého správce investic. Firmě a jejímu zástupci, který bude osobně dohlížet na vaše peníze, byste měli důvěřovat a být přesvědčeni o jejich profesionálních kvalitách. Při vybírání vhodné společnosti berte v úvahu následující faktory:

Kolik peněz chcete investovat

Množství prostředků, které chcete investovat ovlivní především to, z kolika firem si budete moci vybírat. Zatímco někteří asset manageři berou klienty v podstatě už od několika tisíc korun, jiní mají zájem až o klienty od několika milionů. Samotná částka pak často ovlivní způsoby, jak budou vaše peníze investovány. Do milionu korun (často i více) vám budou nakoupeny pouze fondy, od vyšších částek již mohou být nakupovány přímo akcie a pokud máte ve správě deset a více milionů, může se správce vašeho portfolia obejít úplně bez fondů.

Druhou skutečností, kterou ovlivní výše investované částky, je úroveň služeb, které dostanete. Řada firem totiž rozděluje úrovně částek, od kterých přijímá klienty do dvou. Nízká (většinou desetitisíce korun) je bez poradenství, vysoká (statisíce až miliony) je s plným servisem. Ono "bez poradenství" neznamená, že vám nepomohou s výběrem fondu, přesto dostanete spíše služby podle šablony - vyplníte si test averze k riziku, vyjdou vám nějaké body a podle nich bude navrženo portfolio. Osobní poradenství bývá většinou mnohem lépe přizpůsobeno vašim specifickým potřebám.

Podle čeho vybírat firmu:

Postavení na trhu
To je důležité především tehdy, pokud chcete, aby vaše peníze byly přímo investovány do akcií či dluhopisů. V této oblasti mají velké nadnárodní společnosti výhodu, neboť disponují rozsáhlým analytickým aparátem, který jim umožňuje sledovat mnohem větší množství investičních příležitostí. Při investování do fondů mohou být vhodnější malé nezávislé firmy, neboť velké banky vám často do portfolií nakoupí jen podílové listy vlastních fondů, což nemusí být vždy nejvhodnější. Určitě to však neplatí vždy a řada bank nabízí především fondy cizích správců, aby byl jejich výběr nestranný.

Reference
Zkuste se zeptat svých známých, kdo jim spravuje peníze a jak jsou spokojeni. Pokud jsou jejich zkušenosti dobré, jděte se do společnosti podívat a zkuste si udělat vlastní názor - dívejte se na onu firmu jako na potenciálního lékaře pro vaše peníze. Svěřili byste jim je?

Kdo rozhoduje o tom, co bude nakoupeno do vašeho portfolia
Především tehdy, když budou vaše peníze investovány přímo do akcií a dluhopisů, je nejlepší, pokud je pro správu peněz určen portofolio manager, jehož jedinou pracovní náplní je rozhodování o tom, co bude nakupováno klientům. Pak máte zajištěno, že rozhodnutí o nákupu akcií do vašeho portfolia nebude vyřešeno v přestávce mezi telefonními hovory s potenciálními klienty. U společností, které nakupují i do velkých portfolií pouze fondy (například Citibank) není fakt, kdo o umístění peněz rozhoduje, až tak důležitý. Fondová portfolia bývají většinou sestavována s dlouhodobým výhledem a nebývají často obměňována.

Jaké doplňkové služby chcete
Pokud hledáte někoho, kdo bude pouze investovat vaše peníze, pak máte široký výběr. V případě, že máte zájem i o nadstandardní bankovní služby budete se muset při výběru omezit pouze na banky. Ve většině z nich existuje oddělení, které se věnuje bohatým klientům. Těm pak nabízí kromě investování peněz i další výhody, například individuální poplatky za bankovní služby (vše zdarma nebývá výjimkou) a další.

Poplatky
Odměna správce majetku za jeho služby může být dvojí. Buďto dostává tzv. management fee neboli poplatek za správu, což je jisté procento z průměrného objemu spravovaných prostředků, nebo je odměňován podílem na výnosech jím spravovaného portfolia. Možná je samozřejmě i kombinace obou metod, především konzervativnějším investorům lze ale spíše doporučit fixní odměnu odvozenou z objemu prostředků pod správou.

Vedle těchto odměn si správci majetku obvykle účtují poplatky za obchodování, tedy za nákup a prodej jednotlivých cenných papírů. I zde se poplatky poměrně výrazně liší, od několika desetin až po dvě procenta a záleží především na tom, co chce klient nakoupit (koupě akcie na českém trhu je samozřejmě mnohem levnější než na trhu v Latinské Americe).

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

23. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

Valná hromada Moneta Money Bank, které se zúčastnili držitelé 74,59 procenta akcií, dnes schválila rozdělení čistého zisku za rok 2023. Z částky 5,4 miliardy korun akcionářům vyplatí... celý článek

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

20. 4. 2024 | Tomáš Krause

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

Halving bitcoinu máme za sebou, Hongkong schválil ETFka a naše vláda pravidla krypta. Ethereum diskutuje o snížení odměn a Cardano se bratříčkuje s Huawei. Je tu další Týden v kryptu. celý článek

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 7 komentářů

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Partners Financial Services