Jak si vybrat správce majetku

redakce Peníze.CZ | 22. 7. 2003

Správce aktiv by měl být rodinným lékařem pro vaše finanční záležitosti. K jeho výběru byste měli přistupovat úplně stejně jako k volbě lékaře či právníka.

Podobně jako své zdraví či právní záležitosti svěřujete pečlivě vybraným odborníkům, měli byste si důkladně vybírat i svého správce investic. Firmě a jejímu zástupci, který bude osobně dohlížet na vaše peníze, byste měli důvěřovat a být přesvědčeni o jejich profesionálních kvalitách. Při vybírání vhodné společnosti berte v úvahu následující faktory:

Kolik peněz chcete investovat

Množství prostředků, které chcete investovat ovlivní především to, z kolika firem si budete moci vybírat. Zatímco někteří asset manageři berou klienty v podstatě už od několika tisíc korun, jiní mají zájem až o klienty od několika milionů. Samotná částka pak často ovlivní způsoby, jak budou vaše peníze investovány. Do milionu korun (často i více) vám budou nakoupeny pouze fondy, od vyšších částek již mohou být nakupovány přímo akcie a pokud máte ve správě deset a více milionů, může se správce vašeho portfolia obejít úplně bez fondů.

Druhou skutečností, kterou ovlivní výše investované částky, je úroveň služeb, které dostanete. Řada firem totiž rozděluje úrovně částek, od kterých přijímá klienty do dvou. Nízká (většinou desetitisíce korun) je bez poradenství, vysoká (statisíce až miliony) je s plným servisem. Ono "bez poradenství" neznamená, že vám nepomohou s výběrem fondu, přesto dostanete spíše služby podle šablony - vyplníte si test averze k riziku, vyjdou vám nějaké body a podle nich bude navrženo portfolio. Osobní poradenství bývá většinou mnohem lépe přizpůsobeno vašim specifickým potřebám.

Podle čeho vybírat firmu:

Postavení na trhu
To je důležité především tehdy, pokud chcete, aby vaše peníze byly přímo investovány do akcií či dluhopisů. V této oblasti mají velké nadnárodní společnosti výhodu, neboť disponují rozsáhlým analytickým aparátem, který jim umožňuje sledovat mnohem větší množství investičních příležitostí. Při investování do fondů mohou být vhodnější malé nezávislé firmy, neboť velké banky vám často do portfolií nakoupí jen podílové listy vlastních fondů, což nemusí být vždy nejvhodnější. Určitě to však neplatí vždy a řada bank nabízí především fondy cizích správců, aby byl jejich výběr nestranný.

Reference
Zkuste se zeptat svých známých, kdo jim spravuje peníze a jak jsou spokojeni. Pokud jsou jejich zkušenosti dobré, jděte se do společnosti podívat a zkuste si udělat vlastní názor - dívejte se na onu firmu jako na potenciálního lékaře pro vaše peníze. Svěřili byste jim je?

Kdo rozhoduje o tom, co bude nakoupeno do vašeho portfolia
Především tehdy, když budou vaše peníze investovány přímo do akcií a dluhopisů, je nejlepší, pokud je pro správu peněz určen portofolio manager, jehož jedinou pracovní náplní je rozhodování o tom, co bude nakupováno klientům. Pak máte zajištěno, že rozhodnutí o nákupu akcií do vašeho portfolia nebude vyřešeno v přestávce mezi telefonními hovory s potenciálními klienty. U společností, které nakupují i do velkých portfolií pouze fondy (například Citibank) není fakt, kdo o umístění peněz rozhoduje, až tak důležitý. Fondová portfolia bývají většinou sestavována s dlouhodobým výhledem a nebývají často obměňována.

Jaké doplňkové služby chcete
Pokud hledáte někoho, kdo bude pouze investovat vaše peníze, pak máte široký výběr. V případě, že máte zájem i o nadstandardní bankovní služby budete se muset při výběru omezit pouze na banky. Ve většině z nich existuje oddělení, které se věnuje bohatým klientům. Těm pak nabízí kromě investování peněz i další výhody, například individuální poplatky za bankovní služby (vše zdarma nebývá výjimkou) a další.

Poplatky
Odměna správce majetku za jeho služby může být dvojí. Buďto dostává tzv. management fee neboli poplatek za správu, což je jisté procento z průměrného objemu spravovaných prostředků, nebo je odměňován podílem na výnosech jím spravovaného portfolia. Možná je samozřejmě i kombinace obou metod, především konzervativnějším investorům lze ale spíše doporučit fixní odměnu odvozenou z objemu prostředků pod správou.

Vedle těchto odměn si správci majetku obvykle účtují poplatky za obchodování, tedy za nákup a prodej jednotlivých cenných papírů. I zde se poplatky poměrně výrazně liší, od několika desetin až po dvě procenta a záleží především na tom, co chce klient nakoupit (koupě akcie na českém trhu je samozřejmě mnohem levnější než na trhu v Latinské Americe).

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

26. 5. 2022 | Jana Divinová | 9 komentářů

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení.

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.