Co je to asset management

redakce Peníze.CZ | 22. 7. 2003

Investování a správa peněz je činností náročnou na čas i znalosti. Pokud některou z těchto ingrediencí postrádáte, nemusíte si zoufat, i přesto můžete investovat na kapitálových trzích, ponecháte-li starosti s tím, co a kdy koupit či prodat, jiným - asset managerům.

Správa aktiv je služba nabízená obchodníky s cennými papíry a bankami. Její parametry bývají přizpůsobeny konkrétnímu klientovi a jeho potřebám. Pokud jste movitým klientem, můžete si hodně "vyskakovat" - bude vám přidělen osobní bankéř (či poradce), se kterým budete moci konzultovat řadu finančních rozhodnutí a pro investování dostanete širokou nabídku investičních možností od dluhopisů přes akcie až po finanční deriváty. I v případě, že nedisponujete milionovými částkami, však můžete dostat u dobře zvoleného správce služby, alespoň částečně ušité na míru vašim potřebám. Všechny investice, které budou nakupovány do vašeho portfolia, by totiž měly odpovídat vašemu investičnímu profilu a dlouhodobým finančním záměrům.

Investiční profil by měl postihnout váš vztah k riziku. Pro jeho vytvoření by vás měl makléř pořádně vyzpovídat. Někteří se spokojí s otázkami jako například: "Jak byste reagoval, pokud by hodnota vašeho portfolia klesla o dvacet procent?" Jiní používají písemné testy vypracované psychology. Ať už váš správce používá jakoukoliv metodu, odpovězte na jeho otázky co nejpřesněji, jeho cílem totiž není zjišťovat detaily z vašeho soukromí, ale odhadnout, jaký máte vztah k riziku a tedy jaká aktiva (především kolik akcií) vám může nakoupit.

Kromě vztahu k riziku je při rozhodování o tom, jak a kam investovat, důležitý váš investiční horizont - doba na jak dlouho chcete investovat, případně jak rychle chcete mít peníze k dispozici. Pokud totiž plánujete za své volné peníze koupit během jednoho roku dům, nezbude správci vašich peněz nic jiného, než investice do pokladničních poukázek či fondů peněžního trhu. Naopak situace, kdy chcete pouze střádat dětem na studium, je jako stvořená pro nákup portfolia složeného převážně z akcií.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

31. 1. 2023 | Lucie Weissová | 1 komentář

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

Krize, nebo příležitost? Kde zhodnocovat úspory, na co dávat pozor a jak pracovat s investičním portfoliem, když trhy kolísají a inflace je vysoko? Odpovídá Vít Endler, spolumajitel... celý článek

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

12. 1. 2023 | Vladimír Pikora | 1 komentář

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

Válka všechno změnila. Před rokem všichni čekali po konci korony uvolnění a růst procyklických akcií. To se nenaplnilo. Místo růstu přišla recese a inflace. V mnoha zemí dosáhne vrcholu... celý článek

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 2 komentáře

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.