Spojené státy
V pondělí začal nový týden na amerických akciových burzách propadem. Na slabém výkonu se jistě podepsal padající dolar (profil, názory) a zejména komentáře ministra financí Snowa k dolaru (podívejte se na graf). Ministr Snow dolar vůbec nepodržel tvrzením, že americká administrativa se nezabývá měřením síly dolaru vůči žádné jiné měně. Propad akciového trhu vedly farmaceutické firmy po rozhodnutí soudu, že pro nemajetné je třeba zajistit levnější léky, což může znamenat pokles zisku výrobců. Nezanedbatelným důvodem pro korekci byl i předcházející několikatýdenní růst indexů a s tím spojené vybírání zisků. Cílem vybírání byly sektory technologií, finančnictví, dopravy a maloobchodu.
V úterý začínaly den akciové trhy slabým vzestupem. Jednalo se nejspíše o reakci na pondělní propad. Série geopolitických zpráv pak poslala indexy do červených čísel. Zpráva o tom, že byla v Kanadě zjištěna nemoc šílených krav, poslala dolů akcie restaurací (McDonalds, Wendys). Další znepokojivou zprávou bylo varování FBI před teroristickými útoky a zvýšení teroristického nebezpečí v USA o jeden stupeň ze žluté na oranžovou. Přes tyto zprávy se však v průběhu dne našli kupci, kteří podrželi zejména odvětví polovodičů, maloobchodu, networking a finančnictví a závěrečné hodnoty indexů se téměř vůči pondělí nezměnily.
Ve středu si mohli na akciovém trhu vybrat své příznivé zprávy jak býci tak medvědi. Býkům se do krámu hodily lepší než očekávané výsledky Hewlett Packard (profil, názory), zvýšení investičního doporučení na celou řadu odvětví, příznivé soudní rozhodnutí pro tabákový průmysl v žalobě o 145 mld. dolarů na Floridě a některé výroky z projevu Alana Greenspana, kterému se očekávání robustního růstu ekonomiky nezdají nerozumná, čili nereálná. Na druhé straně medvědi se soustředili na pasáže v projevu Greenspana o složitém odhadu časování a síly oživení ekonomiky, nejistotách a rizicích oživení a na snížení investičních doporučení. Deutsche Bank snížila rating u Cisca (profil, názory) a Morgan Stanley snížil rating na biotechnologie. V důsledku toho byly závěrečné hodnoty indexů blízko úterním zavíracím hodnotám.
Ve čtvrtek se po třech dnech poklesů a přešlapování na místě vydaly akciové trhy vzhůru. Je zřejmé, že investoři očekávají růst ekonomiky ve druhé polovině roku 2003, s tím spojené zvýšené kapitálové investice firem a navazující růst akcií. Růstu ekonomiky by měl prospět i Bushův plán daňových škrtů, který den předtím prošel Kongresem. Tahouny byly technologie, léky, stavební firmy a tabák. Akcie Altrie (profil, názory) posílily silně již druhý den po sobě. Trh přešel bez povšimnutí ohlášení počtu nových nezaměstnaných. Těch v uplynulém týdnu přibylo na 428 000.
V pátek otevřely trhy níže. Hlavním důvodem negativního úvodu byl pokračující pokles dolaru (profil, názory) vůči euru (profil, názory). Avšak pozitivní zpráva o přijetí daňových škrtů, které by měly podpořit americkou ekonomiku, v Kongresu poslala trhy do kladných hodnot. Downgrade obdržela společnost Qualcomm (profil, názory) a také Micron Technologies (profil, názory) od Merrill Lynch. V úvodu obchodování klesala společnost Gap (profil, názory), a to i přesto, že vykázala za 1.Q růst zisku.
Evropa
Akciový trh v Evropě zaznamenal v pondělí propad. Důvodem poklesu byly obavy ze silného eura, které podvazuje konkurenční možnosti evropských firem. K negativní náladě přispěly i slabé výsledky významných společností (banka Credit Agricole, chemický koncern Lonza). Hlavní evropské akciové indexy v úterý ve většině případů rostly. Vzhůru je táhly především akcie firem Deutsche Telekom (profil, názory) a farmaceutické firmy Roche. Akcie firmy Roche rostly díky tomu, že investiční banka UBS Warburg zvýšila jejich cílovou cenu a Deutsche Telekom reagoval na prohlášení vedení firmy, že se letos vrátí k zisku.
Akciové trhy ve středu v Evropě oslabovaly. Na poklesu se podílely akcie pojišťoven, technologický sektor a chemické společnosti. Evropské akciové trhy ve čtvrtek rostly. Posilovaly akcie pojišťoven poté, co Zurich Financial dosáhla za 1.Q plánovaného zisku a dobré výsledky očekává i pro zbytek roku. Pokles cen zaznamenal Siemens (profil, názory) kvůli připravované emisi konvertibilních obligací. V pátek evropské trhy klesaly, když hlavním motorem propadů bylo pokračující oslabování dolaru a obavy z jeho dopadu na hospodářský vývoj v Evropě.
Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!
Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:
Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!
Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.