A topůrko za dolar…

Petr Fejtek | 21. 5. 2003 | 1 komentář
A topůrko za dolar…
Sekeru za dva zlatý bychom asi koupili, ale i jen malé topůrko by nás přišlo na víc než 27 korun. Dolar propadá pod mnohaletá minima a nic nenasvědčuje jeho zotavení. Zeptali jsme se tedy několika expertů, co si myslí o budoucím vývoji.

Kurz koruny již prorazil úroveň 27 Kč za dolar – americká měna je tedy nejlevnější od podzimu 1996. Jen za poslední rok oproti dolaru posílila koruna o 20 procent, ještě úspěšnější však bylo euro (posílilo o 26 procent), takže koruna proti euru mírně oslabila a euro tak dnes stojí kolem 31,40 Kč. Jak to asi půjde dál?

  • Za rok by mohl stát dolar 26 korun, připouští Raiffeisenbank (profil, názory).
  • Kurs 27 korun za dolar předpokládá za dvanáct měsíců České spořitelna (profil, názory).
  • Německá bankovní asociace (BDB) má za pravděpodobné, že na konci tohoto roku bude euro asi stejně drahé jako teď a vrátit zpět k paritě s dolarem by se mohlo, pokud začne americká ekonomika výrazněji zrychlovat tempo růstu.
  • Podle Citibank (profil, názory) dojde k oživení americké ekonomiky dříve a do roka bude dolar k euru 1:1 a bude tak stát 30 korun.


Koupit či prodat? 

Loterie devizových kurzů je jen těžko odhadnutelná a závisí především na ekonomickém zdraví USA a EU. S tím úzce souvisí i úroveň úrokových sazebcentrálních bank: zatímco v USA je jen 1,25 %, v eurozóně 2,5 %. Finanční investice tak v bilionech plují za vyšším zhodnocením. "Slabý dolar podporuje exporty Spojených států" - taková prostá a notoricky známá poučka, ale z úst amerického ministra financí Johna Snowa naznačuje, že vláda použije slabý dolar jako prostředek v boji proti ekonomické slabosti a deflaci. Zapůsobila jako zaklínadlo a dokonce vyvolala varování: pokračující prudké oslabení dolaru by mohlo destabilizovat globální finanční trhy. Podle evropských bankéřů je ale růst kurzu eura projevem zotavení této měny z předchozího abnormálního poklesu.


Co radí experti


 Markéta Šichtařová, Volksbank

"Jsem přesvědčená, že situace oslabování koruny k euru už nemusí trvat dlouho. Od začátku roku byla koruna víceméně stabilní v intervalu od 31 do 32 korun za euro bez jakéhokoli jasného trendu. Pro druhou polovinu tohoto roku ale naopak prognózujeme mírné a dlouhodobé posilování koruny k euru. Otázkou nyní je, kdy tento nový dlouhodobý trend přijde a kdy koruna skutečně začne k euru posilovat. My se domníváme, že tento okamžik se možná již rychle blíží.
Klíčovou roli pro zlepšování nálady mezi investory na devizovém trhu hraje stále jasnější vstup kandidátských zemí do EU v květnu příštího roku. Nabízí se proto úvaha, že vlna optimismu by se měla dotknout i české koruny. A právě to by mohlo znamenat onen dlouho očekávaný okamžik, kdy se trend české koruny s definitivní platností změní. Namísto kolísání bez jasného trendu by koruna mohla začít sice mírně, o to ale vytrvaleji posilovat. Podobně i k dolaru lze očekávat pokračující posilování nejen koruny, ale i eura. Zatím posledním hřebíčkem do rakve dolaru bylo zveřejnění údajů o americkém obchodním deficitu za březen. Ten je dlouhodobě jednou z příčin dolarových ztrát. Ztráty dolaru se tedy v nejbližší době určitě nezastaví."


Luboš Mokráš, Česká spořitelna

"Předpokládám, že dolar bude ještě dále oslabovat, a to minimálně tři měsíce. Kritickým parametrem pro vývoj kurzu bude výkonnost americké ekonomiky. Pokud by podle převládajícího očekávání došlo ve druhém pololetí ke zrychlení růstu v USA, mělo by se oslabování dolaru zastavit a posléze by mělo dojít k obratu trendu. Pokud by naopak americká ekonomika pokračovala v pomalém růstu na hranici stagnace a nebo se dokonce dostala opět do recese, mohl by dolar oslabovat ještě dlouho a podstatně. Dalším faktorem ovlivňujícím kurz bude politika centrálních bank. Pokud by Fed snížil sazby a ECB zároveň pokračovala ve své tvrdě protiinflační politice podpořilo by to euro. Naopak uvolňování měnové politiky ECB by částečně tlak na posilování eura zmírnilo. Momentálně předpokládáme, že by se kurz dolaru k euru mohl dostat mezi 1,20 a 1,25, potom by mělo dojít k obratu trendu. 1,20 odpovídá optimistickému scénáři relativně brzkého oživení, které by vedlo k obratu trendu na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí.
Vzhledem k prudkosti současného oslabování dolaru, na které se výrazně podílejí technické faktory, jsou pravděpodobné ještě před obratem trendu prudké korekce. S nákupy dolaru je podle našeho názoru možné počkat. Co se týká nákupu eur (z korun) neměl by se kurz v dohledné budoucnosti podstatněji měnit, tj. kupovat je možné kdykoli. Při oslabení dolaru přes 1,20 k euru a za předpokladu náběhu na oživení americké ekonomiky by dolar byl zajímavou investiční příležitostí pro držení v horizontu 2-5 let."


Martin Pátek, eBanka


"Oslabeni dolaru vůči ostatním světovým měnám má několik příčin: 1) dolar je světové platidlo a je tak citlivější na globální ekonomický vývoj; 2) americká ekonomika je v současné době v krizi a dochází ke splaskávání bubliny (psychologické), která započala po válce v Perském zálivu v 90. letech; 3) euro začíná konečně plnit svoji funkci a začíná tak konkurovat dolaru. Další nejistotou je hrozba OPECu (a dalších surovinových společností a kartelů), že přejdou na obchodování v euru. To vede k podkopávání důvěry v americký dolar.
Očekávání ohledně dolaru jsou negativní, takže si umím představit, že propad bude pokračovat do té doby, než se podaří tato negativní očekávání zvrátit (jako tomu bylo v případě české koruny, která naopak posilovala vůči euru a nějakou dobu trvalo, než si našla svoji rovnovážnou úroveň). Obecně nejsem zastancem spekulaci na měnové výkyvy. Proto nedoporučuji spekulovat na vývoj amerického dolaru. Tomu, kdo se chystá na dovolenou či z jiných důvodů potřebuje dolary, doporučuji nakupovat postupně (např. polovinu nyní a druhou polovinu později), kdo drží americké dolary už teď, doporučuji alespoň částečné zajištění."


Milan Tomášek, ČP-Invest 

"Je pravda, že vývoj amerického dolaru je pod stále větším drobnohledem celého světa. Na jedné straně máme samotné USA, které zápasí se schodkem obchodního účtu platební bilance (v letošním roce by mohl přesáhnout 6 % HDP!). Ekonomická teorie říká, že při překročení 5% hranice dochází k oslabování měny, která v průměru dosahuje 20 %, trvá 2-3 roky a teprve potom dochází ke zlepšení vzniklé nerovnováhy. Na druhé straně máme státy jako Japonsko a země EU, které si samozřejmě rychlé a hluboké oslabení dolaru nepřejí. V obou regionech se totiž zvyšuje riziko deflace a snižování hospodářského růstu v daných regionech (např. při oslabení dolaru o 20 % by mohl být sražen růst HDP v Evropě o 1 %).
Během druhé poloviny 90. let byl pro svět charakteristický růst akcií, dolaru a v neposlední řadě i nemovitostí. Jestliže tržní cena výraznou měrou odskočí od své fundamentální hodnoty začíná mít povahu "bubliny". Splasknutí akciové bubliny v roce 2000 si všichni pamatujeme. O nadhodnocennosti amerického dolaru také není pochyb. Americká ekonomika potřebuje denně přilákat 2-3 miliardy dolarů k tomu, aby dokázala financovat svou vnější nerovnováhu. A pokud nebudou vhodné investiční příležitosti, příliv nových investic bude ohrožen a s ním i dolar.
Kde hledat budoucí hladiny eura k dolaru? Oslabení dolaru je v současné době pravděpodobnější z jednoho prostého důvodu: slabší dolar napomáhá americké ekonomice více exportovat a snižovat svou vnější nerovnováhu. Ovšem hledat budoucí hladiny a reálnou cenu je velmi obtížné. Osobně si dokážu představit, že hladina 1,2 euro/dolar je velmi reálná a nevylučoval bych ani 1,35-1,4 euro/dolar v horizontu 2 let.
Doporučení kam a do čeho investovat je samozřejmě závislé na horizontu investice a sklonu k riziku. Obecně se však domnívám, že spekulace na měnu pro drobného investora vhodná není. Měnový vývoj je naprosto nepředvídatelný, v současné době velmi volatilní a pro drobného investora stojí za zmínku jedna velká nevýhoda – vyšší transakční náklady spojené s konverzí. Proto by měl každý investor klást důraz na ty investiční produkty, které mají zajištěné měnové riziko.
Kurz koruny k euru bude pro nejbližší období podle mého názoru relativně stabilní s převažující tendencí k mírnému posilování. Proti americkému dolaru je výhled velmi nejistý. Trend dlouhodobého oslabování amerického dolaru je podle mého soudu úspěšně zahájen, tudíž dolar bude levnější a levnější a atakování hranice 25 korun za dolar by nemuselo být v ročním horizontu nemyslitelné. V krátkodobém horizontu samozřejmě nevylučuji jeho mírné posílení."

Co si myslíte o názorech námi oslovených analytiků? Jaký vývoj dolaru a zejména koruny očekáváte? Jak se zachovat? Připojte své názory!

O problematice měn se více dočtete v naší specializované sekci.

Podívejte se na aktuální kurs dolaru i graf a nezapomeňte ani na euro! A chcete-li někomu udělat radost, pošlete mu pár dolarů jako pohlednici!

Martin Pátek a Lukáš Mokráš nám své fotografie nedodali.

 


Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

PPF chce stáhnout akcie O2 z burzy, chystá vytěsnění

23. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

PPF chce stáhnout akcie O2 z burzy, chystá vytěsnění

Skupina PPF chce kompletně ovládnout operátora O2 Czech Republic. Přes společnost PPF Telco bude kupovat další akcie, s nimiž se obchoduje na pražské burze. Cílem PPF je nabýt víc než... celý článek

Bitcoin spadl pod 30 tisíc, za týden ztratil čtvrtinu

22. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Bitcoin spadl pod 30 tisíc, za týden ztratil čtvrtinu

Cena virtuální měny bitcoin dnes poprvé od začátku letošního roku klesla pod hranici 30 tisíc dolarů. Pokračuje tak v postupném propadu, který začal zhruba v první polovině května,... celý článek

Spojení Monety a Air Bank neprošlo, rozhodli akcionáři

22. 6. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Spojení Monety a Air Bank neprošlo, rozhodli akcionáři

Valná hromada neschválila plán skupiny PPF a představenstva Monety na vznik třetí největší banky v Česku. Naprostá většina akcionářů sice souhlasila se samotným spojením, chybělo však... celý článek

Začít investovat? Nemám dost peněz. Experti radí, co s tím

22. 6. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

Začít investovat? Nemám dost peněz. Experti radí, co s tím

„Budu investovat, až budu mít peníze. Je něco jako: začnu sportovat, až budu fit. Funguje to přesně opačně. Nejdůležitější je hlavně začít i s pár stokorunami měsíčně. Neodkládejte... celý článek

Jak nespálit peníze v dluhopisech. Varovné signály

21. 6. 2021 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Jak nespálit peníze v dluhopisech. Varovné signály

Drtivá většina dluhopisů, které označujeme jako high yield, česky vysoce výnosové, se dočká splacení. Že čtete o těch, jejichž vydavatelé krachují a nesplácejí, je spíš povahou zpravodajství... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.