Elektronické podání daňového přiznání je na světě

Elektronické podání daňového přiznání je na světě
Ministerstva financí a informatiky společně představila program, který umožňuje podávat online daňová přiznání se zaručeným elektronickým podpisem. Přiznání k příjmovým daním zatím bohužel prostřednictvím nového programu podávat nelze. To půjde až za rok.

Pomocí Internetu je tak zatím možné přiznat DPH, silniční daň, daň z nemovitosti a oznámit nezdaněné vyplácené částky fyzických osob podle zákona o správě daní a poplatků.

Program je dostupný z hlavní internetové stránky Ministerstva financí ČR. Umožňuje daňové přiznání přímo vyplnit nebo načíst data připravená již jiným programem (např. programy pro vedení účetnictví). Elektronické formuláře zcela kopírují strukturu i barvu hmotných tiskopisů. Program automaticky dopočítá položky, u kterých je to možné, nabízí provedení kontroly na úplnost a věcnou správnost vyplnění, výrazně označuje chybová pole a po odeslání na centrální server vystaví potvrzení o přijetí daňového přiznání.

Daňové přiznání lze podepsat pouze zaručeným elektronickým podpisem s kvalifikovaným certifikátem. Ten vystavuje v souladu se zákonem o elektronickém podpisu I. Certifikační Autorita. Cena certifikátu není státem nijak regulována a v současné době činí 700 korun. Ministerstvo informatiky předpokládá, že s růstem počtu uživatelů elektronického podpisu cena znatelně klesne.

A co když elektronický podpis nemáte? Nadále je zachována možnost podávat uvedená přiznání prostřednictvím datové zprávy neopatřené elektronickým podpisem. Součástí takového podání je e-tiskopis, který vytisknete, podepíšete a do tří dnů doručíte na svůj finanční úřad. Můžete tak využít většiny výše zmíněných výhod programu, aniž byste si museli pořídit zaručený elektronický podpis.

Vlastní program je přehledný a jednoduše zvládnutelný. Lze jej zatím zobrazit pouze prohlížečem MS Explorer verze 5.01 a vyšší s nainstalovaným prostředím Java, a použít jen pro zmíněné čtyři druhy daňových přiznání. I tak je to ale pokrok. Zavedení elektronického podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob a dani z příjmu právnických osob se předpokládá až pro letošní zdaňovací období, tedy na počátek roku 2004. Aktuální podoba programu je ukázkou toho, na co se v naší veřejné správě často zapomíná, a totiž, že "když se chce tak to jde". Doufejme, že se "to půjde" i s příjmovými daněmi.

Vítáte možnost podání elektronického daňového přiznání? Chystáte se toho využít? Přišla ministerstva s realizací brzy či pozdě? Máte již svůj zaručený elektronický podpis, případně k čemu jej využíváte? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

Vše o různých typech daní, včetně možnosti nechat si zpracovat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob online, naleznete v naší stejnojmenné sekci!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 5. 2003 13:29, smutnak

Vzhledem k tomu jak jsou češi s počítačema šikovný tak to vidím, že to bude karamba.

Zobrazit celé vlákno

+22
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 5 komentářů

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.