Elektronické podání daňového přiznání je na světě

Elektronické podání daňového přiznání je na světě
Ministerstva financí a informatiky společně představila program, který umožňuje podávat online daňová přiznání se zaručeným elektronickým podpisem. Přiznání k příjmovým daním zatím bohužel prostřednictvím nového programu podávat nelze. To půjde až za rok.

Pomocí Internetu je tak zatím možné přiznat DPH, silniční daň, daň z nemovitosti a oznámit nezdaněné vyplácené částky fyzických osob podle zákona o správě daní a poplatků.

Program je dostupný z hlavní internetové stránky Ministerstva financí ČR. Umožňuje daňové přiznání přímo vyplnit nebo načíst data připravená již jiným programem (např. programy pro vedení účetnictví). Elektronické formuláře zcela kopírují strukturu i barvu hmotných tiskopisů. Program automaticky dopočítá položky, u kterých je to možné, nabízí provedení kontroly na úplnost a věcnou správnost vyplnění, výrazně označuje chybová pole a po odeslání na centrální server vystaví potvrzení o přijetí daňového přiznání.

Daňové přiznání lze podepsat pouze zaručeným elektronickým podpisem s kvalifikovaným certifikátem. Ten vystavuje v souladu se zákonem o elektronickém podpisu I. Certifikační Autorita. Cena certifikátu není státem nijak regulována a v současné době činí 700 korun. Ministerstvo informatiky předpokládá, že s růstem počtu uživatelů elektronického podpisu cena znatelně klesne.

A co když elektronický podpis nemáte? Nadále je zachována možnost podávat uvedená přiznání prostřednictvím datové zprávy neopatřené elektronickým podpisem. Součástí takového podání je e-tiskopis, který vytisknete, podepíšete a do tří dnů doručíte na svůj finanční úřad. Můžete tak využít většiny výše zmíněných výhod programu, aniž byste si museli pořídit zaručený elektronický podpis.

Vlastní program je přehledný a jednoduše zvládnutelný. Lze jej zatím zobrazit pouze prohlížečem MS Explorer verze 5.01 a vyšší s nainstalovaným prostředím Java, a použít jen pro zmíněné čtyři druhy daňových přiznání. I tak je to ale pokrok. Zavedení elektronického podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob a dani z příjmu právnických osob se předpokládá až pro letošní zdaňovací období, tedy na počátek roku 2004. Aktuální podoba programu je ukázkou toho, na co se v naší veřejné správě často zapomíná, a totiž, že "když se chce tak to jde". Doufejme, že se "to půjde" i s příjmovými daněmi.

Vítáte možnost podání elektronického daňového přiznání? Chystáte se toho využít? Přišla ministerstva s realizací brzy či pozdě? Máte již svůj zaručený elektronický podpis, případně k čemu jej využíváte? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

Vše o různých typech daní, včetně možnosti nechat si zpracovat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob online, naleznete v naší stejnojmenné sekci!

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 5. 2003 13:29, smutnak

Vzhledem k tomu jak jsou češi s počítačema šikovný tak to vidím, že to bude karamba.

Zobrazit celé vlákno

+22
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.