Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Elektronické podání daňového přiznání je na světě

Elektronické podání daňového přiznání je na světě
Ministerstva financí a informatiky společně představila program, který umožňuje podávat online daňová přiznání se zaručeným elektronickým podpisem. Přiznání k příjmovým daním zatím bohužel prostřednictvím nového programu podávat nelze. To půjde až za rok.

Pomocí Internetu je tak zatím možné přiznat DPH, silniční daň, daň z nemovitosti a oznámit nezdaněné vyplácené částky fyzických osob podle zákona o správě daní a poplatků.

Program je dostupný z hlavní internetové stránky Ministerstva financí ČR. Umožňuje daňové přiznání přímo vyplnit nebo načíst data připravená již jiným programem (např. programy pro vedení účetnictví). Elektronické formuláře zcela kopírují strukturu i barvu hmotných tiskopisů. Program automaticky dopočítá položky, u kterých je to možné, nabízí provedení kontroly na úplnost a věcnou správnost vyplnění, výrazně označuje chybová pole a po odeslání na centrální server vystaví potvrzení o přijetí daňového přiznání.

Daňové přiznání lze podepsat pouze zaručeným elektronickým podpisem s kvalifikovaným certifikátem. Ten vystavuje v souladu se zákonem o elektronickém podpisu I. Certifikační Autorita. Cena certifikátu není státem nijak regulována a v současné době činí 700 korun. Ministerstvo informatiky předpokládá, že s růstem počtu uživatelů elektronického podpisu cena znatelně klesne.

A co když elektronický podpis nemáte? Nadále je zachována možnost podávat uvedená přiznání prostřednictvím datové zprávy neopatřené elektronickým podpisem. Součástí takového podání je e-tiskopis, který vytisknete, podepíšete a do tří dnů doručíte na svůj finanční úřad. Můžete tak využít většiny výše zmíněných výhod programu, aniž byste si museli pořídit zaručený elektronický podpis.

Vlastní program je přehledný a jednoduše zvládnutelný. Lze jej zatím zobrazit pouze prohlížečem MS Explorer verze 5.01 a vyšší s nainstalovaným prostředím Java, a použít jen pro zmíněné čtyři druhy daňových přiznání. I tak je to ale pokrok. Zavedení elektronického podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob a dani z příjmu právnických osob se předpokládá až pro letošní zdaňovací období, tedy na počátek roku 2004. Aktuální podoba programu je ukázkou toho, na co se v naší veřejné správě často zapomíná, a totiž, že "když se chce tak to jde". Doufejme, že se "to půjde" i s příjmovými daněmi.

Vítáte možnost podání elektronického daňového přiznání? Chystáte se toho využít? Přišla ministerstva s realizací brzy či pozdě? Máte již svůj zaručený elektronický podpis, případně k čemu jej využíváte? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

Vše o různých typech daní, včetně možnosti nechat si zpracovat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob online, naleznete v naší stejnojmenné sekci!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 5. 2003 13:29, smutnak

Vzhledem k tomu jak jsou češi s počítačema šikovný tak to vidím, že to bude karamba.

Reagovat

 

+22
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 13. 03. 2003 08:39)

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

5. 5. 2003 | 13:29 | smutnak

Vzhledem k tomu jak jsou češi s počítačema šikovný tak to vidím, že to bude karamba. více

5. 5. 2003 | 13:17

http://www.default.cz/ZoEP.html
ZÁKON ze dne 29. června 2000
o elektronickém podpisu a o změně některých dalších zákonů (zákon o elektronickém podpisu)
ČÁST TŘETĺ Změna zákona č. 337/1992 Sb., o správě...
více

20. 3. 2003 | 16:32 | martan

Medvidku, o kterou novelu zakona o sprave dani a poplatku jde? Diky za odpoved. více

18. 3. 2003 | 11:06 | ZikaM

Děkujeme za zajímavý názor. Na základě vašeho podnětu připravujeme samostatný článek týkající se zmíněného problému. S pozdravem Simona Plischkeová více

17. 3. 2003 | 22:57

Priznam se, ze souhlasim s timto ctenarem a dovolim si dotaz. To se jich bojite a nebo je to PR clanek?
-m.
13. 3. 2003 Pavel NOVÝ Odpovědět Těšil jsem se na článek, který upozorní na to, že MF doposud odmítá...
více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK