Fondy: přichází obleva?

Fondy: přichází obleva?
Fondy jako by kopírovaly počasí venku - je čím dál tepleji a občas dokonce i vysvitne sluníčko. Stejně příjemně se chová i výkonnost a investoři do fondů přinášejí nové a nové peníze.

Vždyť pouhých deset z osmi desítek českých fondů minulý týden vykázalo záporné zhodnocení. Většinou šlo o setinky procenta, pouze Akro mezinárodní akciový (profil, názory) ztratil 1,6 procenta a jedno procento ztratily IKS balancovaný (profil, názory) a Sporotrend (profil, názory). Zvláště pro Sporotrend je ovšem každá ztráta velmi špatnou zprávou, neboť výrazně ztrácí za velmi podobným fondem ze stáje ING (profil, názory), fondem ING český akciový (ZFINGCAF). Jak ostatně ukazuje naše nedávná analýza (Akciová oáza v roce 2002), jde o ztráty hluboké a dlouhodobé, takže zájemcům o akciové investice ve střední Evropě rozhodně nelze Sporotrend doporučit.

Naopak velmi se minulý týden dařilo portfolio manažerům ČP Investu (profil, názory) s fondy nové ekonomiky (profil, názory, koupit) a farmacie a biotechnologie (profil, názory, koupit), které obsadily první dvě místa žebříčku fondů s nejvyšší týdenní výkonností. I přes dobrý výsledek minulého týdne zůstávají dynamické fondy spíše ve ztrátě. Za uplynulý měsíc ztratily akciové fondy 2,6 procenta a fondy fondů 3,6 procenta, v ročním horizontu pak ztráta činí 28 procent u fondů akciových a plných 33 procent u trojice českých fondů fondů.

Většina investičních společností se může radovat také z nárůstu majetku pod správou a tedy i vyšších příjmů ze správcovských poplatků. Celkem činily čisté prodeje mírně přes 445 milionů korun, přičemž poněkud netradičně dluhopisové fondy získaly více než fondy peněžního trhu. Jak je vidět z nejvyšších čistých prodejů, "na vině" je především Sporobond (profil, názory), který si minulý týden připsal přes 207 milionů korun, zatímco tradiční retailový leader Sporoinvest (profil, názory) "pouze" 76 milionů. U IKS KB (profil, názory) byl poměr tradičnější, 69:48 milionům pro IKS Peněžní trh (profil, názory) versus IKS Dluhopisový (profil, názory). Klienti ŽB-Trustu (profil, názory) podobně jako v ISČS preferují dluhopisy, neboť ŽB-obligační (profil, názory) získal 23 nových milionů, zatímco ŽB-Sporokonto (profil, názory) pouze milionů šest.

Spíše než retailové fondy ovšem statistikami prodejů hýbou fondy určené institucionálním investorům (a proto v našich tabulkách prodejů najdete jak celkovou statistiku, tak i statistiku rozdělenou na retailové a institucionální fondy). Minulý týden se navíc rozešli dva hlavní institucionální fondy. Zatímco IKS Dividendový (profil, názory) si na čistých prodejích připsal 638 milionů korun, ČSOB Výnosový (profil, názory) naopak 492 milionů ztratil. I přesto ovšem OB Invest (ISOBI) stále drží 65 procent trhu českých institucionálních fondů, zatímco druhá IKS pomalu stoupá k metě 30 procent. Na retailovém trhu stále vede ISČS se 45 procenty, následovaná IKS a První investiční (profil, názory) s 24 a 14 procenty.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoliv z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Před vánoci jsem se zde ptal, zdali bude mít 31. prosince ISČS více než 40% tržní podíl a zdali IKS překoná hranici 25 procent. Dnes drží ISČS 40,04 procenta a IKS 24,05 procenta. Jak se budou podle vás tržní podíly vyvíjet dál? a Jaký myslíte, že má ISČS tržní podíl po započtení zahraničních fondů?Podělte se s ostatními o své názory!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 2. 2003 18:51, CSrypatschek

Dnes jsem opět(!) po roce obdržel najednou, tentokráte 7 ( slovy =sedm= ) dopisních obálek z ISČS, poštovné v kategorii standardní psaní 6,40 Kč na obálku. Vevnitř každé byl vskutku "umný" dopis formátu A4, tj. s písmeny a číslicemi všech tiskárně dostupných velikostí, s tzv. ročním výpisem z účtu toho kterého OPF, opatřený navíc po straně čárovým kódem ( záhadno mi na co ? ) a na rubu z jedné třetiny černým zaslepujícím potiskem. Celkové náklady na jeden každý list odhaduji tak proto kolem 3,- Kč. K dopisu byl navíc přiložen z obou stran potištěný náborový leták na dva nejmenované OPF ISČS, leták tak mám nyní, asi pro zapamatování, několikrát. Náklad na vícebarevný leták odhaduji tak něco kolem 1,- Kč za kus.

Zobrazit celé vlákno

+21
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 2. 2003 10:06, TGP

Pokud se podívám třeba na KBC, tak ta je při započtení OB Investu a První investiční již dnes větší než nějaká ISČS. Ta sice stáloe ještě těží z klientů spořitelny, ti ale budou v čase stále méně lukrativní - budou totiž zůstávat v money marketu, zatímco klienti KB či ČSOB budou přecházet do fondů rizikovějších, ale pro investičku s větším výnosem z management fee…

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 4 komentáře

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

12. 5. 2022 | Jana Divinová | 15 komentářů

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase, kde mají účty s bitcoinem a dalšími kryptoměnami i mnozí Češi, během včerejšího dne ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty. Vykázala totiž... celý článek

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

12. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 20 komentářů

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

Rostoucí úroky, inflace, drahé energie, válka na Ukrajině. To všechno trhům nesvědčí a akcie zlevňují. Vyplatí se teď koupit se slevou, nebo propad tentokrát bude dlouhodobější?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.