Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Peníze prchají z bank

| 20. 2. 2003 | 4 komentáře
Peníze prchají z bank
Loni si domácnosti vyzvedly ze svých vkladů přes 50 miliard korun. Prosinec tento vývoj potvrdil "odchodem" 24 miliard korun. Celkem se loni objem termínovaných vkladů v "klasických" bankách snížil dokonce o víc než 85 miliard korun.

Zároveň se loni o 32 miliard korun zvýšila suma na netermínovaných účtech. Nesmíme také zapomenout na plných 47 miliard korun, které si připsaly stavební spořitelny, což jsou vlastně také, byť specifické, banky.

Kdybychom extrapolovali trend loňského prosince, pak by se termínované vklady domácností v bankách letos ztenčily o víc než polovinu a v říjnu napřesrok by zmizely úplně. Banky by pak hospodařily jen s jejich cca 200 miliardami na běžných účtech…

Kam peníze míří?

Jak potvrdila statistika, do spotřeby nikoli (loňský nárůst o 2,7 % byl mnohem nižší než zvýšení reálných příjmů). Lidé tedy stále víc spoří, i když již konečně přestalo platit, že spoření = vklady. Loni v boji o jejich úspory jasně zvítězily fondy.

Zároveň odliv úspor domácností z celého bankovního sektoru do velké míry zmírnily stavební spořitelny historicky největším přílivem 47 miliard korun. Spravují tak již celkem 180 miliard korun a zcela tak ovládly trh "dlouhých" peněz. Letos před chystanou změnou zákona tak jistě "ukořistí" nejméně dalších 50 miliard.

Objem a změny některých forem úspor domácností

(mld. Kč) XII/2001 XII/2002 meziroční změna
Netermínované vklady 217,5   249,7   + 32,2  
Termínované vklady   518,7   433,4   – 85,3  
Stavební spoření   133   180   + 47  
Penzijní fondy   50   63   + 13  
Podílové fondy   100   150   + 50  
Celkem   1 019,2   1 076,1   + 56,9  

Dynamiku změn ukáže lépe graf:

Fondy vedou

I po odečtení fondů pro tzv. institucionální klienty se celkem spravovaný majetek v podílových fondech již blíží sumě 150 miliard korun. Celková statistika je ze známých důvodů spíše odhadem, než přesným součtem. Další problém je určení objemů přímých investic domácností spravovaných soukromě a formou asset managementu. Totéž platí o tzv. spořících složkách životních pojistek – např. loni dosáhlo předepsané pojistné 34 miliard, ale kolik z toho prasklo na krytí rizik? Je však zřejmé, že se již důležitá část investorů (jejich počet zřejmě přesahuje 3/4 milionu) postupně dostává na úroveň srovnatelnou s konzervativními zeměmi Evropy. Průměrná domácnost (v ČR jich je 3,8 milionu) již disponuje částkou přes 280 tisíc korun finančních aktiv (kromě přímo spravovaných i pojištění a samozřejmě bez nemovitostí i movitého majetku). Vyhráno ale ještě není, protože minulé dva roky přály dluhopisům natolik, že teprve uvidíme, zda nevyhnutelné rozčarování z klesající výkonnosti vyústí v poučení, nikoli znechucení. Mezi tím se snad také dostanou z polohy hororu akciové trhy, které zatím u našince budí jen děs a hrůzu.

Co dál?

Pojďme "zneužít" onen poslední známý, tedy prosincový trend – potom jen za první pololetí z bankovních "termíňáků" odejde kolem 150 miliard korun domácností, z toho řekněme 25 do stavebka, 25 na běžné účty… Jestliže se tedy situace nezmění (známý, byť chimérický předpoklad ceteris paribus, tedy za stávajících podmínek, zejména úrokových sazeb) pak se u nás "potlouká" slibný potenciál 100 "volných" miliard, které hledají dobré bydlo. Nebo alespoň bidýlko, na němž by spočinuly v nějaké příjemné finanční klícce. Kdo se o ně postará? A co naznačuje letošní šestinedělí? KB dřímá s Felixem a zdá se jí o chipu, ČSOB při clickání umdlévá a UniCredito rozmýšlí, co s (malým) podílem na trhu. Zatím je vyučuje stará dobrá omládlá spořka, která "kosí" týdně již k půl miliardě a skoro 60 % fondového trhu.

Potlouká se v ČR volných 100 miliard korun tuzemských domácností? Pokud ano, kdo má šanci urvat z nich největší díl? Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka nebo Živnostenská banka? Jak hodnotíte strukturu tuzemských úspor? Který segment letos nejvíce posílí? Který se naopak propadne? Zúčastněte se naší diskuse!


HSBC Zajištěné fondy
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

20. 2. 2003 | 20:26 | CSrypatschek

...hop penízky, asi pěkně a vesele zbývající směr dle receptu a la pan Blatný a pan Vor Izzakóna ! Rada alespoň pro ty přemýšlivé, kterým už otevřela oči třeba lakotná a pro mne nemorální Česká spořitelna. Jen to nedat do...více

20. 2. 2003 | 16:57

POZOR KDO MATE PRACHY V UB: Co je na tom pravdy, že ČNB zahájila či zrovna dnes uvažuje o zahájení řízení s Union bankou , které prý chybí v bilanci zhruba 1,7 miliardy korun o odebrání bankovní licence???!!!! více

20. 2. 2003 | 15:42 | Gekko 99

Pokud tam nemate alepon sestimistnou castku nestaci to ani na pokryti poplatku. Takze vcelku logicke. Stejne nevyhnutne je snizeni podpory ve stavebnim sporeni. více

20. 2. 2003 | 12:10 | poradce

Odliv z termínovaných vkladů je zcela logickým vyústěním procentuálního zhodnocení. Zajímavý bude letošek ve stavebních spořitelnách, pokud asociálně-demopokrytecká vláda sníží státní podporu a zruší podporu pro děcka. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK