Komisi na ně!

Komisi na ně!
Galeristé rádi hovoří o umění jako o výhodné investici. Může být. Dokud si to myslí hodně lidí, je to fajn. Podobně jako s dot.comy nebo hrou letadlo. Jedno je však jisté - trh s uměním by potřeboval něco jako Komisi pro cenné papíry. Manipulace s "kurzem" jsou totiž až příliš snadné.
"Poprvé, podruhé, potřetí! Obraz získává dražitel po telefonu." Tak často vypadá výsledek tuzemských aukcí. Přání dražitelů zůstat v anonymitě je celkem pochopitelné. I v zahraničí je běžné, že se někteří sběratelé dražeb účastní pouze po telefonu nebo se nechávají někým zastupovat. Přiznat snahu o "převzetí" určitého obrazu příliš brzy není samozřejmě taktické. Horší je, že nový vlastník není většinou znám ani po skončení aukce. Neochota sběratelů chlubit se svým majetkem má jistě dobrý důvod, z hlediska trhu s uměním je to však problém. Zvlášť tehdy, když jde o neobvykle vysoké částky. Nelze totiž ověřit, zda dílo skutečně změnilo majitele, či zda šlo pouze o snahu uměle zvýšit ceny.

Zatímco obchodníci s cennými papíry mohou posoudit reálnost či nereálnost ceny akcií té které firmy podle jejích hospodářských výsledků, u umění žádný takový korektiv neexistuje. Jsou tři miliony za obraz Emila Filly, Toyen nebo Josefa Šímy moc nebo málo? Těžko říct. Pokud se najde dost lidí, kteří jsou ochotni takovou částku zaplatit, asi je to tak akorát. Co když ale někdo začne s cenami manipulovat? Není to ani příliš těžké: Galerista dá do aukce dílo ze své vlastní sbírky, které za rekordní částku vydraží anonymní dražitel po telefonu nebo nastrčený agent v sále. Zpráva se rozkřikne (média o aukcích informují prakticky jen v případě dražebních rekordů) a skuteční sběratelé budou napříště ochotni zaplatit vyšší částky než doposud. Galerista si prodaný/neprodaný obraz pověsí zase zpátky na zeď a je to. V účetnictví pak uvede, že šlo o zmařenou aukci, že kupec za dílo nezaplatil, takže se vrátilo původnímu majiteli. O tom se ale dozvědí maximálně daňoví úředníci a z jejich pohledu nejde o nic špatného.

Top ten 2002

Autor, název díla, rok vzniku Cena (mil. Kč)  Aukční síň 
Toyen, Růžový spektr (1934)   3,15  Antikva Nova Kodl  
Josef Šíma, Le Havre (1923)   2,95  Pictura 
Václav Špála, Koupání (1914)  2,9  Pictura 
Josef Šíma, Šílená královna (1960)  2,8  Pictura  
Emil Filla, Zátiší se zmrzlinou  2,6  Nuselská 19  
Antonín Procházka, Dívka v klobouku  2,55  Pictura  
Josef Šíma, Odpoutaný strom (1931)  1,8  Antikva Nova Kodl  
Emil Filla, Hlava (1934)   1,5 Antikva Nova Kodl  
Václav Špála, Milenci (1923)   1,45 Pictura  
Antonín Slavíček, Dáma s červeným slunečníkem (1896)  1,3  1. Art Consulting  
Pramen: aukční síně

Lidé z oboru tvrdí, že takové věci se skutečně dějí. Nikdo však nemá konkrétní důkazy a nikdo nechce vystoupit veřejně. Z podobných praktik bývají podezřívány zejména ty společnosti, které na svých aukcích dosahují nejvyšších cen. Žebříčku nejdráže prodaných obrazů za minulý rok dominují společnosti Antikva Nova Kodl a Pictura, které v první desítce společně obsadily osm míst. Mezi ně se na páté místo vklínila pouze aukční síň Nuselská 19 a na desáté brněnská společnost 1. Art Consulting. "Nedovedu si představit, že bych předstíral koupi obrazu. To jsou obyčejné fámy, které s oblibou šíří konkurence," ohrazuje se proti nařčením z manipulace cen Michal Šeba z aukční síně Pictura. "Daňový úřad by si toho přece mohl všimnout," dodává. "To je jen obyčejná česká závist," doplňuje jej Martin Kodl.

Milionové částky ani zdaleka nemusejí znamenat, že jde o podvod. Obrazy nejsou housky na krámě a to, že se díla téhož autora prodávají za velice rozdílné ceny, je naprosto normální. Proč některý obraz dosáhne rekordní ceny a jiný ne, nelze říct. Může jít o zcela unikátní dílo, o obraz se zajímavou historií původu nebo třeba jen o to, že se kupci skvěle hodí k barvě pohovky. Faktem nicméně je, že na podobné žebříčky musíme pohlížet s notnou dávkou skepse. Nejsou nikým auditovány a opírají se pouze o údaje jednotlivých aukčních síní. I v případě, že nejsou nijak manipulovány, je nelze brát jako směrodatné vodítko. O dalším možném vývoji ceny vypovídají jen velice vzdáleně.

Díla dražená za rekordní částky navíc většinou mají jen minimální potenciál dalšího růstu. Jako investice je jistě daleko zajímavější koupit levnější dílo, jehož cena v budoucnu poroste. Problém je "jen" v tom, odhadnout, které to bude.

Měli by mít galeristé a aukční síně svoji KCP? Nebo je to úplně špatný názor? Láká vás prostředí aukcí? Máte doma výtvarný originál? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními!

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

23. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

Valná hromada Moneta Money Bank, které se zúčastnili držitelé 74,59 procenta akcií, dnes schválila rozdělení čistého zisku za rok 2023. Z částky 5,4 miliardy korun akcionářům vyplatí... celý článek

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

20. 4. 2024 | Tomáš Krause

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

Halving bitcoinu máme za sebou, Hongkong schválil ETFka a naše vláda pravidla krypta. Ethereum diskutuje o snížení odměn a Cardano se bratříčkuje s Huawei. Je tu další Týden v kryptu. celý článek

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 7 komentářů

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Partners Financial Services