Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Růst v každém období s HSBC Bank

Růst v každém období s HSBC Bank
Česká pobočka HSBC Bank představila zimní tranši zajištěných růstových fondů. V nabídce figurují dva fondy - první zaměřený na asijské akcie, druhý na americké technologie. Do obou fondů mohou investoři upisovat své vklady v období od 20. ledna do 18. března 2003.

Česká pobočka britské HSBC Bank plc (profil, názory) představila novou dvojici zajištěných fondů (Capital Secured Growth Funds). Tyto fondy banka nabízí v pravidelných tranších vždy třikrát do roka ve 42 zemích světa včetně ČR. První z nově představených fondů, Nasdaq Annual, garantuje vrácení minimálně všech vložených peněz a investorům umožňuje podílet se na růstu indexu Nasdaq-100. Druhý fond, Asijský fond PLUS, dovoluje těžit z růstu pěti asijských akciových indexů, přičemž garantuje minimální zhodnocení ve výši 7-12 % podle měny, v níž je investováno. Oba fondy mají čtyřapůlleté investiční období a jsou denominovány v librách, dolarech a eurech (jde tedy v podstatě o šest fondů). Kromě uvedených měn lze do obou fondů investovat i v českých korunách.

Pokud jde o charakteristiku jednotlivých fondů, Růstový fond Nasdaq Annual je zajištěný fond sledující vývoj technologicky orientovaného indexu Nasdaq-100 zahrnujícího stovku předních titulů amerického trhu Nasdaq. Specifikem tohoto fondu je, že je u něj předem nastaven roční výnos, tzv. "bonus", na 15,5 % pro investice v britské libře, 14,5 % pro investice v euru a 13,5 % pro investice v americkém dolaru. K tomuto bonusu se pak každý rok přičte nejnižší hodnota měsíčního zhodnocení indexu za daný rok (může být zisk i ztráta) a dosažený výnos (minimálně to ale může být 0 %) se pak tzv. "uzamkne", tj. započítá do celkového zhodnocení fondu. Pokud se v každém roce nalezne alespoň jeden měsíc, během nějž ztráta indexu převýší hodnotu počátečního bonusu, investor zůstává celkově "na nule" a na konci investičního období získá zpět plnou hodnotu vložené investice. V krajním případě tedy investor riskuje pouze bezrizikový ušlý výnos, tj. například úroky z termínovaného vkladu v librách na 4,5 roku nebo výnos dluhopisů briské vlády se splatností 4,5 roku (podobně u USD a EUR). Pokud by se tento způsob výpočtu výnosu promítl do minulosti na celou historii indexu Nasdaq-100 (index vznikl v roce 1985), přičemž fond by byl v jednotlivých letech do roku 1998 opakovaně založen na 4,5 roku (celkem  3455krát), činil by konečný výnos tohoto fondu například při investici v britské libře minimálně 6,30 % (1,36 % p.a.), maximálně 54,82 % (10,2 % p.a.) a v průměru 30,63 % (6,1 % p.a.).

Druhý z fondů, Růstový asijský fond PLUS, potom umožňuje participovat na růstu pěti asijských akciových indexů: singapurského MSCI Singapore Cash Index, jihokorejského KOSPI 200, čínského FTSE/Xinhua China 25 Index, tchajwanského MSCI Taiwan Index a thajského Thailand SET 50 Index. Vedle vrácení plné hodnoty vložené investice garantuje tento fond v případě dodržení investičního období také minimální zhodnocení ve výši 7-12 % podle měny. Celé čtyřapůlleté investiční období je rozděleno do 18 čtvrtletních období, přičemž za každé čtvrtletí se dosažený výnos započítá do celkového výnosu do výše 4 %. Ztráta za čtvrtletí omezena není. Každopádně celkový výnos po čtyřech a půl letech  může činit minimálně 7-12 % (dle měny), maximálně pak 72 %.

Základem portfolia obou fondů jsou střednědobé dluhopisy s ratingem "A" (S&P) či "A2" (Moody’s) a vyšší, které jsou drženy do data splatnosti, čímž zajišťují garanci vrácení 100 % vložené investice, případně i minimálního výnosu. Za zbývající část vloženého majetku jsou pak nakoupeny opční kontrakty na odpovídající akciové indexy, které umožňují podílet se na růstu akciových indexů s využitím pákového efektu.

Investovat do obou fondů je možné v upisovacím období, které trvá od 20. ledna do 18. března 2003. Pro včasné investory jsou připravena zvýhodnění v podobě bonusových akcií. S investicí je spojen prodejně-správní poplatek 1,289 % ročně (5,8 % za 4,5 roku), který nesnižuje hodnotu vstupní investice, nýbrž je počítán až ze zhodnocení fondů. V případě předčasného výstupu z některého z fondů získá investor zpět aktuální hodnotu čistého obchodního jmění připadající na podílový list sníženou o prodejně-správní a 1,5% výstupní poplatek. Výsledná hodnota pak může i nemusí být pod hodnotou vložené investice. Vzhledem ke garancím a výnosovému potenciálu, jaké oba fondy nabízejí, představuje investice do těchto fondů poměrně zajímavou alternativu konzervativního zhodnocování prostředků ve střednědobém horizontu. Určitou nevýhodou je jen minimální investice, která činí 5.000 USD, GBP či EUR.

Jak hodnotíte investiční strategii HSBC, která sází na růst amerických technologií a asijských akciových trhů v příštích pěti letech? O své názory se můžete podělit zde.

Seznamte se s nabídkou zajištěných růstových fondů HSBC.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-12
Ano
Ne

Diskuze

21. 1. 2003 | 11:13 | Wally

U fondu svázaného s NASDAQ-100 je dobré se podívat na historii tohoto indexu. V období 1996-2000 docela hezky rostl. Přesto díky volatilitě se v každém roce našly meziměsíční propady. Kdyby se historie opakovala a v příštích...více

20. 1. 2003 | 14:07 | tmergl

technologie? nevim, nevim... více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK