Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jaký byl rok 2002 z pohledu globálních akcií?

Jaký byl rok 2002 z pohledu globálních akcií?
Světové akciové trhy uzavřely rok 2002 již potřetí v řadě se ztrátou, a to na pozadí klesajících podnikových zisků, množství účetních skandálů a bankrotů mezi americkými firmami, rostoucího napětí na Středním východě, zvyšujících se cen ropy a několika teroristických útoků.

Právě uplynulý rok byl pro akciové trhy ve většině světových regionů obdobím dalšího poklesu, když globální ekonomika nedosáhla očekávaného oživení, zatímco podnikovou sféru zasáhly další případy falšování účetních výkazů a neetického jednání některých manažerů. Navíc se objevila i geopolitická rizika v podobě rostoucího napětí mezi Spojenými národy a Irákem, nukleární hrozby ze strany Severní Koreje a ekonomicko-sociální krize v Jižní Americe. Ke klidu nepřispěly ani další teroristické útoky na Bali, v Jemenu či Keni. To vše kromě vyšší volatility cen akcií vedlo především k poklesu napříč všemi sektory. Zvýšené riziko se pak projevovalo v rostoucím zájmu investorů o bezpečnější investice, například státní dluhopisy, zlato či nemovitosti. Jen cena zlata se díky tomu vyšplhala na šestileté maximum.

Chmurná nálada doprovázela zejména Wall Street

Ačkoliv počátek roku vypadal pro americký akciový trh nadějně, postupně se objevovaly další případy či podezření na manipulaci s účetními údaji u firem jako WorldCom či Tyco, čímž navázaly na skandál Enronu z prosince 2001. Zneužití insider informací se zase dotklo společnosti ImClone a vedlo ke kauze Martha Stuart. O soudní ochranu před věřiteli požádaly například telekomunikační společnost Global Crossing či letecký dopravce United Airlines.

Akciový trh pak pod vlivem těchto událostí skončil již třetí rok po sobě se ztrátou, k čemuž došlo naposledy v letech 1939-41. Reprezentativní index Dow Jones Industrial Average zahrnující třicítku předních společností newyorské burzy během roku oslabil o 16,8 %, zatímco širší indikátor S&P 500 představující asi 70 % tržní kapitalizace amerického trhu ztratil 23,4 %. Technologicky více orientovaný Nasdaq pak ze své celkové kapitalizace ztratil 31,5 % a poprvé v historii zažil tříletý pokles. Z jednotlivých odvětví byl největší zájem o akcie těžařských společností, naopak největší pokles zaznamenaly akcie v energetickém a telekomunikačním sektoru.

Mezi tituly z indexu Dow Jones nejvíce posílily akcie Eastman Kodak (+19,1 %), Procter & Gamble (+8,6 %) a 3M Co. (+4,3 %), naopak největší pokles zaznamenaly akcie Home Depot (–52,9 %), Intel (–50,5 %) a McDonald's (–39,3 %).

Americká centrální banka FED se po celý rok snažila stimulovat ekonomiku a do listopadu udržovala úrokové sazby na úrovni 1,75 %. Poté vlivem zvýšení ekonomické a politické nejistoty přistoupila ke snížení sazeb o dalších 0,5 %.

Z ostatních severoamerických trhů skončila kanadská burza o 14 % a mexická o 3,9 % níže.

Nejhůře dopadla Evropa

Pokračující útlum světové poptávky se podepsal i na ekonomice eurozóny a výrazně se projevil na cenách evropských akcií. Ani zde nepomohlo poměrně razantní snižování úrokových sazeb celkem o 2 % na konečných 2,75 %. Pan-evropský index FTSE Eurotop 300 skončil rok se ztrátou 32 %, užší index DJ Euro Stoxx 50 sledující vývoj padesátky předních evropských společností („blue-chips“) pak umazal ze své hodnoty 37 %. Z jednotlivých trhů se nejhůře vyvíjely akcie v Německu, kde index DAX ztratil 44 %, následován francouzským CAC 40, jenž klesl o 34 %. Ve Velké Británii skončil klíčový barometr trhu FTSE 100 rovněž třetí rok po sobě se ztrátou, když znehodnotil o 24,5 %.

Kandidátské země překvapivě vedly

Jiná situace se odehrávala v zemích usilujících o vstup do Evropské unie. Zdejší akciové trhy pod vlivem přílivu přímých zahraničních investic a z toho vyplývajícího ekonomického růstu dokázaly během roku na svých hodnotách podstatně získat. Index pražské burzy PX 50 během roku posílil o 16,7 %, polský WIG vzrostl o 3,8 %. Maďarský BUX si připsal 9,4 % a slovenský SAX skončil se ziskem 15,9 %. Pro zajímavost, ruský index Moscow Times zhodnotil během roku o 47,5 %.

V České republice centrální banka během roku celkem pětkrát snížila úrokové sazby, a to z původních 4,75 % na 2,75 %. Na českém akciovém trhu největší vzestup zaznamenaly akcie Nové huti (+280 %) a Pražských pivovarů (+175 %), největší pokles vykázaly České radiokomunikace (–50 %) a Český Telecom (-30 %).

Pokles se dotkl i Asie

Ačkoliv jde o stále nejrychleji rostoucí region světové ekonomiky, také v Asii směřovaly burzy v uplynulém roce do záporných hodnot. Japonský index Nikkei 225 zaznamenal meziroční ztrátu 18,6 %, v Hongkongu klesl index Hang Seng o 18,2 %. Tchajwanské akcie uzavřely rok o 19,8 % níže, singapurské o 17,4 % níže. Index čínské burzy pak ze své hodnoty ztratil 17,5 %, zatímco jihokorejský KOSPI oslabil o 9,5 %.

Jaký vývoj očekáváte v roce 2003 na světových akciových trzích? Podělte se o své názory zde.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

8. 1. 2003 | 11:48 | tmergl

Máte pravdu, to jsem přehlédl. Společnost TYCO skutečně nezkrachovala a ani zde nebyly prokázány závažné či systematické podvody v účetnictví. Hloubkový audit pouze odhalil účetní chyby, k nimž došlo při snaze zvýšit vykazovaný...více

8. 1. 2003 | 10:15

Jenom poznámka: Společnost TYCO narozdíl od Worldcomu nezkrachovala a nebyla rovněž prokázána manipulace s účetnictvím. Společnost měla pouze potíže s nelegálními praktikami svého vedení (které bylo kompletně vyměněno) a...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK