Výroční zpráva na CD nemusí být nuda

Výroční zpráva na CD nemusí být nuda
Stalo se dobrým zvykem vydávat výroční zprávy finančních či obchodních institucí v podobě multimediálních CD nosičů. Sáhli jsme proto po multimediálních výročních zprávách čtyř významných bank. Nechme stranou jejich obchodní výsledky a obsah výročních zpráv a podívejme se na to, co všechno nabízejí na svých CD prezentacích.

O výhodách této formy sdělování důležitých obchodních informací není dnes již třeba hovořit. Nejde jen o pouhou výroční zprávu určenou úzkému kruhu uživatelů, ale především o otázku prestiže a propagace společnosti.

Česká spořitelna – tváře zapadlé prachem

Výroční zpráva České spořitelny za rok 2001 je vlastně dlouhý, nepřehledný tok informací ve formátu PDF. Záplavu textu předělují pouze fotografie usměvavých zástupců bank patřících do finanční skupiny Erste Bank, což při letmém seznámení s prezentací může čtenáře trochu zmást. S jakým záměrem byly do výroční zprávy České spořitelny vybrány právě tyto fotografie, zůstává tajemstvím. Obal CD je amatérský v pravém slova smyslu. Špatně oskenované fotografie lidských tváří na obalu lze jen stěží nazvat grafickou prací a samotný CD nosič postrádá jakýkoli potisk. Bohužel, výroční zprávu České spořitelny čeká typický osud podobných prezentací. Poté, co čtenář CD únavným způsobem "proroluje", zůstane ležet v posledním šuplíku psacího stolu pokryté prachem a nikdo si na něj ani nevzpomene.

Komerční banka – touha se jako vítr rozletí

Podobně jako Česká spořitelna, i Komerční banka si ve své výroční zprávě za rok 2001 vystačila s pouhým PDF formátem, ve kterém si uživatel může „prolistovat“ neuvěřitelných 240 stran textu. Jediným oživením celé výroční zprávy, opatřené korporátními barvami, je několik obrázků s přírodními motivy a moudrými myšlenkami, např.: „Předjaří má v sobě budoucí léto“ či „Touha se jako vítr rozletí“. Myšlenky hezké, nicméně jejich zakomponování do obyčejné výroční zprávy nepatřičné a nepodařené. Na obalu CD lze pozitivně hodnotit pouze obsah, který snad pozornému čtenáři umožní lepší orientaci v sáhodlouhém textu. Touha vidět kvalitně provedenou práci se u výroční zprávy Komerční banky skutečně rozletí jako vítr do všech stran. A nezůstane po ní vůbec nic.

ČSOB – za vším stojí lidé

ČSOB svoji výroční zprávu postavila především na běžných lidských motivech. Příjemné prostředí oživené fotografiemi „ze života“ a efektivní pohyb uvnitř stránek doplněné o skvělou navigaci vytvářejí z této multimediální prezentace atraktivní prostor. Samotná výroční zpráva ve formátu PDF není zde dominantní, do popředí se dostávají především informace o bance, jejích produktech a dalších mimobankovních aktivitách. Za velké oživení lze na této prezentaci považovat představení zaměstnanců, kteří dosahují pozoruhodných výsledků i mimo svou pracovní činnost. Aktivní mapa s kontakty na všechny expozitury a pobočky ČSOB patří rovněž ke zdařilým částem prezentace. Výroční zpráva ČSOB splňuje i ty nepřísnější požadavky multimediální prezentace a jediné, co jí lze vytknout, je snad trochu unylý zvukový doprovod. Naštěstí se dá vypnout.

GE Capital Bank – praktické věci v životě

Graficky velice jednoduchá výroční zpráva GE Capital Bank se obešla bez jakékoli pompéznosti. Jednoduché a srozumitelné piktogramy, jednoduchá a srozumitelná navigace – to jsou základní znaky této výroční zprávy. Nejde však o nudnou a komisní prezentaci. Výroční zpráva je zde přirozenou součástí prezentace a k jednotlivým kapitolám zprávy se lze dostat velice jednoduše díky opravdu vydařené navigaci. Tímto způsobem je výroční zpráva dovedená ke své dokonalosti. Čtenář se nemusí složitě prokousávat souvislým textem, ale dostane se přímo k informacím, které ho opravdu zajímají. Dalším pozitivem této prezentace jsou demoverze on-line bankovních aplikací s propojením přímo na www stránky GE Capital Bank.

Výroční zprávy na CD nemusí nutně znamenat nudu a některé instituce to již vědí. Některé však sílu multimediální prezentace stále podceňují - ke své škodě.

Vyhovují vám výroční zprávy na CD více než tištěné? Nebo údaje raději hledáte na internetu? Máte osobní zkušenost s některou z recenzovaných výročních zpráv? Podělte se o svá zjištění a názory!

Andrea Pavolková
Autorka pracuje v online komunikační agentuře.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

banky, Internet, výroční zpráva

A tohle už jste četli?

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

4. 10. 2022 | Petr Kučera

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

Akcionáři Komerční banky by ještě před Vánoci – od 22. prosince – mohli dostat další dividendu. Návrh na mimořádnou výplatu nerozděleného zisku zveřejnilo představenstvo banky.

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

30. 9. 2022 | Dominik Stroukal

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

Jak a kam investovat eura, aby to dávalo smysl? Investiční možnosti nabízejí tuzemské i zahraniční banky, ale také fintechové aplikace.

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

29. 9. 2022 | Petra Nová | 1 komentář

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

Investiční společnost Conseq nově spustila Repofond. Fond peněžního trhu, jehož výnos závisí na klíčové úrokové sazby ČNB. „Fond bereme jako alternativu ke spořicím účtům,“ říká Richard... celý článek

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

Banka podle ČNB nabízela investiční nástroje ještě před tím, než vyhodnotila profil konkrétních klientů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.