Dluhopisové impérium vrací úder

Petr Fejtek | 10. 12. 2002 | 9 komentářů
Dluhopisové impérium vrací úder
Vítězné tažení dluhopisů sice ještě setrvačností pokračuje, ale dnešní naivní nadšence čeká spíše značné zklamání. Kdo se řídí uplynulým výnosem a vidí tam svítit krásných 8 %, se asi těžko bude smiřovat s tímto číslem příští podzim.
Jistěže minulá výkonnost cosi vypovídá a dlouhodobá zkušenost se odvíjí pouze od ní, ale krátkodobě je investorovi platná doslova jak mrtvému zimník. Naopak v dohlednu je výkonnost sice mlhavá, ale jistě nikoli růžová.

Fondy "jedou"

Majetek spravovaný fondy si letos připíše nárůst kolem 50 miliard a celý sektor se nejen významně standardizuje, ale zejména masivně pronikl na retailový trh. Fondy jsou i jednoznačným vítězem soutěže o úspory domácností – letos se nepochybně umístí i před stavebním spořením a nejrůznějšími pojistnými a penzijními produkty. Je zřejmé, že jsme nastoupili "cestu k normálu".

Celý sektor fondů spravuje dohromady majetek rychle atakující sumu 130 miliard korun (105 tuzemské; 25 zahraniční). Nikoho jistě nepřekvapí velmi konzervativní rozložení investic: s téměř polovičním podílem vedou fondy peněžního trhu a jen necelou desetinu tvoří investice do akcií. Protože však fondy peněžního trhu jsou vlastně jen "kratší" dluhopisové a velká většina portfolií smíšených fondů je prakticky tvořena dluhopisy, je kolem 90 % úspor ve fondech uloženo v dluhopisech.

Výnosy lákají

Hvězda dluhopisů v uplynulých dvou letech také na našem investičním nebi doslova zářila. Podívejme se však na dlouhodobější vývoj roční výkonnosti na příkladu našeho největšího dluhopisového fondu Sporobond – vidíme úžasné „tučné roky“ 1998–9 a také "pěknou" éru od léta 2001. Naopak dieta roku 2000 byla mnohem kratší a většina dnešních investorů ji beztak ani nepamatuje. Co však jistě stojí za povšimnutí, jsou souvislosti s inflačními trendy – znázorňují je protisměrné šipky: závěr i výhled si jistě každý udělá sám.

Co napřesrok?

Finančním trhům jednoznačně velí vývoj úrokových sazeb – kdo nevěří, ať si své peníze skutečně raději zašívá do slamníku. A hlavně ať je nedá ani nepůjčí nikomu, kdo mu slibuje jistoty vyšší než několik reálných desetin procenta.

Výnosy dluhopisů jsou totiž na dlouhodobých až historických minimech (v USA více než padesátiletých). Evropa – jako obvykle se zpožděním – zřejmě sníží sazby až v prosinci, naše jsou již nyní o půl procenta nižší. Rekordně nízké výnosy dluhopisů znamená totéž, jako když řekneme, že jejich ceny jsou rekordně vysoko. Kdo je tedy nyní nakupuje, musí kupovat "draho". Taková je logika dluhopisového trhu – již nakoupené dluhopisy se při poklesu sazeb "pozlatí", zatímco při růstu sazeb klesají v ceně. Budoucí vývoj je nabíledni jen zdánlivě, protože
1) existuje přece jen ještě určitý prostor k dalšímu poklesu (i když na hraně deflační spirály);
2) současná ekonomická "stagdeflace" se může vléci překvapivě dlouho. Jediné je jisté: tučné roky v dohlednu nekynou.

Kudy, kudy cestička…

Odhady analytiků bývají (alespoň podle amerického exprezidenta Jimmyho Cartera) horší než předpovědi kartářky z Georgie. Podíváme-li se na jejich tipy v souhrnu ČNB, s hrůzou vidíme, že skutečně – ještě predikce z loňského listopadu odhadovaly inflaci letošního podzimu 5 % a ne 0,5 %. Tedy "úlet" nejen o jednotky, ale o násobky, o celý řád. U odhadů 12M PRIBOR je místo předpovídaných 6,3 % dnes jen 2,8 %. A jak nyní vidí situaci v listopadu 2003: CPI 2,5 %; 12M PRIBOR 3,3 %. Kdo nevěří, ať tam běží… i pětiletý výnos prý vzroste o 50 bp (=0,5 %), z čehož plyne, že cena bondu s pěti lety do splatnosti klesne o 2,1 %. Reálně se tak dostaneme pod hranu červených čísel. Poněkud menší "ránu do čumáku" dostanou kratší dluhopisy, takže fondy peněžního trhu by mohly zůstat i v reálu nad nulou.

Psychologicky ovšem tak či onak nominální výnosy mezi 2 – 3 % jistě odradí mnoho potenciálních střadatelů. Majetek fondů zřejmě zbrzdí svou expanzi.

Konvergenční tip

Šanci na slušnější výnos dostávají jen odvážnější: v dluhopisech je ještě "rezerva" poklesu úrokových sazeb v tranzitivních ekonomikách – ovšem s nejistým načasováním a navíc s měnovým rizikem. Jak ukázal v poslední době například fond zaměřený na tyto dluhopisy Trendbond (profil, názory) – šance jsou značné: jen letošní "podzimní rally" přinesla 14,5 %. Ročních 6,15 % pak sice nijak nešokuje, ale podobný výnos v příštím roce by byl "zlatý". V podobném fondu IKS Plus bondový (profil, názory) zatím 2,8 % vůbec neoslní.

Pro ještě odvážnější se další šance snad již konečně otevírá v akciích, jenže očekávaná apreciace koruny (kolem 5 % za rok) může z výnosu hodně ukousnout. Není tedy lepší zůstat na středoevropském dvorečku? Konvergenční efekt navíc podle zkušenosti z minulého rozšiřování EU "fandí" růstu akcií firem kandidátských zemí. Férová cena našich měn i podniků je zkrátka vyšší – kdo na to vsadí, již ví, kam investovat: ING Český akciový (profil, , koupit) nebo Sporotrend (profil, názory). Vhodné fondy jsou tedy snadno dostupné a kdo zvolí strategii pravidelného investování, nemůže "netrefit".

Jak moc budou v příštím roce investoři do bondů zklamáni? Jak odhadujete jejich výnosy? Je lepší ukládat peníze na peněžním trhu? Věříte na konvergenční efekt? Více u akcií nebo dluhopisů? Napište nám své zkušenosti a názory!

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 12. 2002 18:46, GEKKO 99

Myslim, ze soucasny kurz koruny je hodne silny, urcite vic nez na kolik koruna ma. Predpokladam ale stale jeste nejakou dobu pomerne silnou korunu, alespon tedy do doby nez stat proda unipetrol apod. Az CnB a vlada rozpusti tyhle penize/nyni byt na zvlastnim uctu, ale finalne se stejne prelijou tyhle investice do CZK/ potom predpokladam sesup koruny dolu. Myslim ze tak za rok dva bude koruna nekde na 34 za Euro mozna jeste niz. Takze kratkodobe bych to videl stabilne, dlouhodobe oslabi.

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 12. 2002 10:12, TGP

Ale podle minulé výkonnosti stejně jedou všichni, ne?

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

3. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

Jak zhodnotit úspory, které vám na bankovních vkladech požírá inflace? Zkuste se naučit investovat. Jestli vám to připadá složité, ze začátku to můžete vzít jako hru. Vysvětlíme její... celý článek

Bitcoin za sto tisíc dolarů? Klidně

1. 3. 2021 | Radim Zelený | 12 komentářů

Bitcoin za sto tisíc dolarů? Klidně

Raketový růst ceny bitcoinu přináší pozornost kryptoměnovým a blockchainovým projektům z celého světa. Jedna z tuzemských technologických firem, která se chce prosadit, je Platon Finance... celý článek

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

26. 2. 2021 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

Loni zlato trhlo rekord. Jak to s ním bude letos? Chtěli byste se jím jistit, ale nevíte jak na to? Nechejte si poradit od expertů.

Nevěřte na pohádky o kryptu, říkají zakladatelé finančního webu

26. 2. 2021 | Renata Lichtenegerová | 1 komentář

Nevěřte na pohádky o kryptu, říkají zakladatelé finančního webu

Bitcoin jede jak šinkanzen. Chcete se svézt? Vojtěch Machek a Matěj Bajer ve svém webovém magazínu Finex.cz mapují výhody i nástrahy moderních finančních nástrojů a varují před podvodníky.... celý článek

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

25. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

Nemovitosti mají Češi rádi a my jim nabízíme snadnou možnost, jak s nimi zhodnotit své peníze nad inflaci. Vše si mohou vyzkoušet už od tisícikoruny, říká Lukáš Blažek, obchodní ředitel... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.