Dluhopisové impérium vrací úder

Petr Fejtek | 10. 12. 2002 | 9 komentářů
Dluhopisové impérium vrací úder
Vítězné tažení dluhopisů sice ještě setrvačností pokračuje, ale dnešní naivní nadšence čeká spíše značné zklamání. Kdo se řídí uplynulým výnosem a vidí tam svítit krásných 8 %, se asi těžko bude smiřovat s tímto číslem příští podzim.
Jistěže minulá výkonnost cosi vypovídá a dlouhodobá zkušenost se odvíjí pouze od ní, ale krátkodobě je investorovi platná doslova jak mrtvému zimník. Naopak v dohlednu je výkonnost sice mlhavá, ale jistě nikoli růžová.

Fondy "jedou"

Majetek spravovaný fondy si letos připíše nárůst kolem 50 miliard a celý sektor se nejen významně standardizuje, ale zejména masivně pronikl na retailový trh. Fondy jsou i jednoznačným vítězem soutěže o úspory domácností – letos se nepochybně umístí i před stavebním spořením a nejrůznějšími pojistnými a penzijními produkty. Je zřejmé, že jsme nastoupili "cestu k normálu".

Celý sektor fondů spravuje dohromady majetek rychle atakující sumu 130 miliard korun (105 tuzemské; 25 zahraniční). Nikoho jistě nepřekvapí velmi konzervativní rozložení investic: s téměř polovičním podílem vedou fondy peněžního trhu a jen necelou desetinu tvoří investice do akcií. Protože však fondy peněžního trhu jsou vlastně jen "kratší" dluhopisové a velká většina portfolií smíšených fondů je prakticky tvořena dluhopisy, je kolem 90 % úspor ve fondech uloženo v dluhopisech.

Výnosy lákají

Hvězda dluhopisů v uplynulých dvou letech také na našem investičním nebi doslova zářila. Podívejme se však na dlouhodobější vývoj roční výkonnosti na příkladu našeho největšího dluhopisového fondu Sporobond – vidíme úžasné „tučné roky“ 1998–9 a také "pěknou" éru od léta 2001. Naopak dieta roku 2000 byla mnohem kratší a většina dnešních investorů ji beztak ani nepamatuje. Co však jistě stojí za povšimnutí, jsou souvislosti s inflačními trendy – znázorňují je protisměrné šipky: závěr i výhled si jistě každý udělá sám.

Co napřesrok?

Finančním trhům jednoznačně velí vývoj úrokových sazeb – kdo nevěří, ať si své peníze skutečně raději zašívá do slamníku. A hlavně ať je nedá ani nepůjčí nikomu, kdo mu slibuje jistoty vyšší než několik reálných desetin procenta.

Výnosy dluhopisů jsou totiž na dlouhodobých až historických minimech (v USA více než padesátiletých). Evropa – jako obvykle se zpožděním – zřejmě sníží sazby až v prosinci, naše jsou již nyní o půl procenta nižší. Rekordně nízké výnosy dluhopisů znamená totéž, jako když řekneme, že jejich ceny jsou rekordně vysoko. Kdo je tedy nyní nakupuje, musí kupovat "draho". Taková je logika dluhopisového trhu – již nakoupené dluhopisy se při poklesu sazeb "pozlatí", zatímco při růstu sazeb klesají v ceně. Budoucí vývoj je nabíledni jen zdánlivě, protože
1) existuje přece jen ještě určitý prostor k dalšímu poklesu (i když na hraně deflační spirály);
2) současná ekonomická "stagdeflace" se může vléci překvapivě dlouho. Jediné je jisté: tučné roky v dohlednu nekynou.

Kudy, kudy cestička…

Odhady analytiků bývají (alespoň podle amerického exprezidenta Jimmyho Cartera) horší než předpovědi kartářky z Georgie. Podíváme-li se na jejich tipy v souhrnu ČNB, s hrůzou vidíme, že skutečně – ještě predikce z loňského listopadu odhadovaly inflaci letošního podzimu 5 % a ne 0,5 %. Tedy "úlet" nejen o jednotky, ale o násobky, o celý řád. U odhadů 12M PRIBOR je místo předpovídaných 6,3 % dnes jen 2,8 %. A jak nyní vidí situaci v listopadu 2003: CPI 2,5 %; 12M PRIBOR 3,3 %. Kdo nevěří, ať tam běží… i pětiletý výnos prý vzroste o 50 bp (=0,5 %), z čehož plyne, že cena bondu s pěti lety do splatnosti klesne o 2,1 %. Reálně se tak dostaneme pod hranu červených čísel. Poněkud menší "ránu do čumáku" dostanou kratší dluhopisy, takže fondy peněžního trhu by mohly zůstat i v reálu nad nulou.

Psychologicky ovšem tak či onak nominální výnosy mezi 2 – 3 % jistě odradí mnoho potenciálních střadatelů. Majetek fondů zřejmě zbrzdí svou expanzi.

Konvergenční tip

Šanci na slušnější výnos dostávají jen odvážnější: v dluhopisech je ještě "rezerva" poklesu úrokových sazeb v tranzitivních ekonomikách – ovšem s nejistým načasováním a navíc s měnovým rizikem. Jak ukázal v poslední době například fond zaměřený na tyto dluhopisy Trendbond (profil, názory) – šance jsou značné: jen letošní "podzimní rally" přinesla 14,5 %. Ročních 6,15 % pak sice nijak nešokuje, ale podobný výnos v příštím roce by byl "zlatý". V podobném fondu IKS Plus bondový (profil, názory) zatím 2,8 % vůbec neoslní.

Pro ještě odvážnější se další šance snad již konečně otevírá v akciích, jenže očekávaná apreciace koruny (kolem 5 % za rok) může z výnosu hodně ukousnout. Není tedy lepší zůstat na středoevropském dvorečku? Konvergenční efekt navíc podle zkušenosti z minulého rozšiřování EU "fandí" růstu akcií firem kandidátských zemí. Férová cena našich měn i podniků je zkrátka vyšší – kdo na to vsadí, již ví, kam investovat: ING Český akciový (profil, , koupit) nebo Sporotrend (profil, názory). Vhodné fondy jsou tedy snadno dostupné a kdo zvolí strategii pravidelného investování, nemůže "netrefit".

Jak moc budou v příštím roce investoři do bondů zklamáni? Jak odhadujete jejich výnosy? Je lepší ukládat peníze na peněžním trhu? Věříte na konvergenční efekt? Více u akcií nebo dluhopisů? Napište nám své zkušenosti a názory!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 12. 2002 18:46, GEKKO 99

Myslim, ze soucasny kurz koruny je hodne silny, urcite vic nez na kolik koruna ma. Predpokladam ale stale jeste nejakou dobu pomerne silnou korunu, alespon tedy do doby nez stat proda unipetrol apod. Az CnB a vlada rozpusti tyhle penize/nyni byt na zvlastnim uctu, ale finalne se stejne prelijou tyhle investice do CZK/ potom predpokladam sesup koruny dolu. Myslim ze tak za rok dva bude koruna nekde na 34 za Euro mozna jeste niz. Takze kratkodobe bych to videl stabilne, dlouhodobe oslabi.

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 12. 2002 10:12, TGP

Ale podle minulé výkonnosti stejně jedou všichni, ne?

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

O akcie skupiny Coloseum byl při IPO malý zájem

19. 7. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

O akcie skupiny Coloseum byl při IPO malý zájem

Česká gastronomická skupina Coloseum prodala během veřejné nabídky akcií (IPO) jen necelé dvě pětiny nabízených akcií. Obchodování na trhu Start pražské burzy začne 25. července za... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.