Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

IKS balancovaný se orientuje na perspektivní trh střední Evropy

| 6. 12. 2002
Zatímco výkonnost akciových trhů v západní Evropě a v USA již dva roky po sobě klesá a agentury týden co týden informují o tom, že burzy v Paříži, Londýně či New Yorku dosáhly svého několikaletého minima, středoevropské trhy tento sestupný trend doslova nekopírují. I to bylo jedním z důvodů, proč se fond IKS balancovaný zaměřil na tuto perspektivní oblast. Jak ale říká Pavel Pršala, ředitel a předseda představenstva IKS KB, rozhodně to nebyl důvod jediný.
„Rozhodnutí o změně strategie fondu IKS balancovaný nevzniklo ze dne na den. Uvědomili jsme si, že na rozdíl od portfolia jiných investičních společností chybí v Rodině fondů Investiční kapitálové společnosti KB smíšený fond, který by se orientoval na region střední Evropy. Navíc se také akciové umístění fondu IKS balancovaný překrývalo se strategiemi našich akciových fondů,“ vysvětluje Pršala.

Proto došlo ke změně strategie, která spočívala ve vyklizení západních akciových trhů a přeinvestování do titulů v zemích střední Evropy. Je tu ale i další pádný důvod – a sice vlastník mateřské Komerční banky, francouzská Société Générale. „Rozvíjí se spolupráce s její investiční společností SGAM, a připadá nám logické, že se budeme více věnovat trhům v regionu, k nimž máme výrazně blíž,“ doplňuje Pavel Pršala.

Přestože Pršala uznává argument, že výkonnost středoevropských trhů je ovlivněna vývojem na západních burzách, podle jeho názoru klady tohoto rozhodnutí převažují nad zápory. „V zemích, do jejichž akciových titulů jsme investovali prostředky fondu, lze díky jejich konvergenci k Evropské unii očekávat i nadále solidní přírůstky přímých zahraničních investic, které jsou jedním s tahounů rychlejšího hospodářského růstu v porovnání se státy Evropské unie. Zájem vyspělých států o ekonomiky v tomto regionu zvyšuje zejména možnost účastnit se několika posledních privatizačních transakcí, navíc většina investorů očekává další zhodnocení lokálních měn,“ říká Pršala.

Podle názoru ředitele IKS jsou akciové trhy v uvedených zemích - kandidátech na vstup do EU - dnes již vcelku transparentní, nevýhodou je zde však poměrně nízký počet akciových titulů na výběr. Ale jak upozorňuje, je zde navíc řada investičně zajímavých titulů těch společností, které jsou před privatizací (z českých můžeme namátkou jmenujme ČEZ či Unipetrol). České akcie představují zhruba 30procentní podíl aktiv v portfoliu fondu, obdobná část připadá i na maďarské a polské tituly. Pro úplnost dodejme, že majetek spravovaný fondem IKS balancovaný aktuálně představuje zhruba 290 miliónů korun.

Výkonnost fondu IKS balancovaný byla od počátku letošního roku pod vlivem poklesu západoevropských a amerických akcií, od přeinvestování do středoevropských cenných papírů, které proběhlo v letních měsících, nabylo portfolio fondu výrazněji defenzivní charakter. Uvážíme-li, že výkonnost smíšených fondů se pohybuje na hranici –10 procent, je nynější výkonnost fondu výrazně nadprůměrná. Pavel Pršala v této souvislosti zdůrazňuje, že doporučený investiční horizont u tohoto typu fondu je střednědobý až dlouhodobý, tedy tři a více let.

Aktivní správa fondu IKS balancovaný umožňuje měnit jeho portfolio v závislosti na tržních podmínkách. Ambicí jeho manažerů je nejen překonat benchmark, ale také dosáhnout lepší výkonnosti, než jaká by byla možná s cennými papíry na západních trzích. Podle Pršaly je změna, kterou fond IKS balancovaný po pěti letech své existence prošel, perspektivním krokem k vyšším výnosům v budoucnosti. Jak ukazuje zkušenost někdejších kandidátských států, například Řecka, po vstupu země do Unie došlo k oživení akciových trhů. Něco podobného lze očekávat i u dnešních budoucích členů EU, což pro podílníky fondu IKS balancovaný může znamenat v horizontu několika let další zhodnocení jejich investice.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK