IKS balancovaný se orientuje na perspektivní trh střední Evropy

Alena Urubková | 6. 12. 2002
Zatímco výkonnost akciových trhů v západní Evropě a v USA již dva roky po sobě klesá a agentury týden co týden informují o tom, že burzy v Paříži, Londýně či New Yorku dosáhly svého několikaletého minima, středoevropské trhy tento sestupný trend doslova nekopírují. I to bylo jedním z důvodů, proč se fond IKS balancovaný zaměřil na tuto perspektivní oblast. Jak ale říká Pavel Pršala, ředitel a předseda představenstva IKS KB, rozhodně to nebyl důvod jediný.
„Rozhodnutí o změně strategie fondu IKS balancovaný nevzniklo ze dne na den. Uvědomili jsme si, že na rozdíl od portfolia jiných investičních společností chybí v Rodině fondů Investiční kapitálové společnosti KB smíšený fond, který by se orientoval na region střední Evropy. Navíc se také akciové umístění fondu IKS balancovaný překrývalo se strategiemi našich akciových fondů,“ vysvětluje Pršala.

Proto došlo ke změně strategie, která spočívala ve vyklizení západních akciových trhů a přeinvestování do titulů v zemích střední Evropy. Je tu ale i další pádný důvod – a sice vlastník mateřské Komerční banky, francouzská Société Générale. „Rozvíjí se spolupráce s její investiční společností SGAM, a připadá nám logické, že se budeme více věnovat trhům v regionu, k nimž máme výrazně blíž,“ doplňuje Pavel Pršala.

Přestože Pršala uznává argument, že výkonnost středoevropských trhů je ovlivněna vývojem na západních burzách, podle jeho názoru klady tohoto rozhodnutí převažují nad zápory. „V zemích, do jejichž akciových titulů jsme investovali prostředky fondu, lze díky jejich konvergenci k Evropské unii očekávat i nadále solidní přírůstky přímých zahraničních investic, které jsou jedním s tahounů rychlejšího hospodářského růstu v porovnání se státy Evropské unie. Zájem vyspělých států o ekonomiky v tomto regionu zvyšuje zejména možnost účastnit se několika posledních privatizačních transakcí, navíc většina investorů očekává další zhodnocení lokálních měn,“ říká Pršala.

Podle názoru ředitele IKS jsou akciové trhy v uvedených zemích - kandidátech na vstup do EU - dnes již vcelku transparentní, nevýhodou je zde však poměrně nízký počet akciových titulů na výběr. Ale jak upozorňuje, je zde navíc řada investičně zajímavých titulů těch společností, které jsou před privatizací (z českých můžeme namátkou jmenujme ČEZ či Unipetrol). České akcie představují zhruba 30procentní podíl aktiv v portfoliu fondu, obdobná část připadá i na maďarské a polské tituly. Pro úplnost dodejme, že majetek spravovaný fondem IKS balancovaný aktuálně představuje zhruba 290 miliónů korun.

Výkonnost fondu IKS balancovaný byla od počátku letošního roku pod vlivem poklesu západoevropských a amerických akcií, od přeinvestování do středoevropských cenných papírů, které proběhlo v letních měsících, nabylo portfolio fondu výrazněji defenzivní charakter. Uvážíme-li, že výkonnost smíšených fondů se pohybuje na hranici –10 procent, je nynější výkonnost fondu výrazně nadprůměrná. Pavel Pršala v této souvislosti zdůrazňuje, že doporučený investiční horizont u tohoto typu fondu je střednědobý až dlouhodobý, tedy tři a více let.

Aktivní správa fondu IKS balancovaný umožňuje měnit jeho portfolio v závislosti na tržních podmínkách. Ambicí jeho manažerů je nejen překonat benchmark, ale také dosáhnout lepší výkonnosti, než jaká by byla možná s cennými papíry na západních trzích. Podle Pršaly je změna, kterou fond IKS balancovaný po pěti letech své existence prošel, perspektivním krokem k vyšším výnosům v budoucnosti. Jak ukazuje zkušenost někdejších kandidátských států, například Řecka, po vstupu země do Unie došlo k oživení akciových trhů. Něco podobného lze očekávat i u dnešních budoucích členů EU, což pro podílníky fondu IKS balancovaný může znamenat v horizontu několika let další zhodnocení jejich investice.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

22. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

Dominik Stroukal je další z řady známých osobností, jejichž jméno podvodníci zneužívají, aby z lidí dostali peníze. A jsou úspěšní, jak ukazují příběhy mnoha podvedených, kteří se na... celý článek

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

21. 7. 2021 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

Investiční platforma Fondee dostala licenci obchodníka s cennými papíry od České národní banky. „Spolu s ní získáváme i právo takzvaného EU passportu, které hodláme využít pro expanzi... celý článek

Nejlepší podílové fondy roku. A kdo je letos v minusu

19. 7. 2021 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Nejlepší podílové fondy roku. A kdo je letos v minusu

Na předních místech žebříčku nejvýkonnějších podílových fondů za letošní první pololetí najdeme fondy z oblasti hodnotových akcií, jako jsou finanční a energetické tituly. Znatelný... celý článek

Realitní fond Generali nakupoval v centru Prahy

16. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Realitní fond Generali nakupoval v centru Prahy

Realitní fond společnosti Generali uzavřel druhou letošní akvizici. Koupil rezidenční budovu v centru Prahy, konkrétně v ulici Ke Karlovu. Akvizice byla provedena formou nabytí 100%... celý článek

Index fondů: Centrální banky se inflace nebojí, akcie rostly

9. 7. 2021 | Martin Mašát | 9 komentářů

Index fondů: Centrální banky se inflace nebojí, akcie rostly

Korunové akciové fondy v červnu rychle rostly, dluhopisové naopak lehce ztrácely, ukazuje pravidelný fondový index.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.