Vánoční zvyky

Tomáš Hampl | 2. 12. 2002
Tajemnou atmosféru Vánoc dotváří řada starých lidových zvyků a obřadů. Některé z nich se stále dodržují, jiné již upadly v zapomnění.

V pohanské době připadala na dobu dnešních Vánoc oslava zimního slunovratu (21. prosince). V tento den se slavilo znovuzrození slunce, věštilo se, co přinese následující rok, prováděly se magické praktiky, které měli zajistit bohatou sklizeň a plodnost domácích zvířat. Řada zvyků z předkřesťanské doby přetrvala do dnešních dnů.

Lodičky

Pouštění lodiček zhotovených ze skořápky vlašského ořechu a kousku svíčky. Výroba skořápky je snadná, stačí rozpůlit vlašský ořech, vydlabat jádro a do očistěné skořápky připevnit kousek svíčky. Podle tradice by svíčky měly být získané v kostele při ranní mši. Důležité je, aby si lodičku každý zhotovil sám. Takto vyrobené lodičce smíte položit otázku týkající se lásky, rodiny, podnikání, zaměstnání, studia apod. Dobře si rozmyslete na co se lodičky zeptáte, protože smíte položit jen jednu otázku a to v okamžiku, kdy budete v lodičce zapalovat svíčku a spouštět ji na vodu.

Lití olova

Vánoční zvyk lití olova pochází od Keltů. Ještě na začátku 20. století se olovo lilo o Vánocích v každé rodině. Nedostatek olova za obou světových válek však vedl k zapomenutí zvyku. Někdy se jako náhražka používal bílek a rozehřátý vosk, ale ty nedokázaly vytvořit odlitky vykreslené do sebemenších detailů. Pokud chcete zpestřit Vánoce o tento zvyk zakupte si v prodejně rybářských potřeb olůvka, které se zde prodávají jako zátěž na vlasec. Připravte si kovovou nádobu se studenou vodou. Do naběračky dejte rybářská olůvka a roztavte je nad plamenem svíčky. Roztavené olovo lijte do nádoby s vodou, naběračku dejte, co nejblíže vodní hladině, nelijte olovo z výšky! Zhruba po pěti minutách olovo ztuhne, pomocí polévkové lžíce vyjměte kousky odlitky a můžete začít s věštěním (polámané a zlomené odlitky se k věštbě nehodí). Důležité je, aby si každý sám zhotovil svůj odlitek (dětem by odlitky měli zhotovit rodiče). Při odlévání olova buďte opatrní, rozžhavený kov může způsobit popáleniny.

Rozkrojená jablka

Rozkrojíte-li na Štědrý den podélným řezem jablko, můžete zjistit z rozložení jader, co vás čeká následující rok. Pokud najdete hvězdičku budete v příštím roce zdraví (čím hezčí hvězdička, tím lepší zdraví). Jestliže se objeví křížek v příštím roce zemřete.

Házení pantoflem

Máte-li nevdanou dceru můžete pomocí tohoto zvyku zjistit, kdy opustí společnou domácnost. Dívka se otočí zády ke vchodovým dveřím, do ruky vezme pantoflíček a se zavřenými očima jej hodí přes hlavu. Pokud špička boty bude natočena ke dveřím do roka odejde z domu, jinak příští rok zůstane s vámi.

Jste pro dodržování vánočních tradic? Jaké zvyky dodržujete ve vaší rodině? Vyplnila se vám někdy věštba. Podělte se o své názory a zážitky s ostatními.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

tradice, zvyky

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

26. 5. 2022 | Jana Divinová | 9 komentářů

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení.

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.