Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nový přírůstek zajištěných fondů

| 27. 11. 2002 | 2 komentáře
Nový přírůstek zajištěných fondů
Finanční skupina ČSOB/KBC v pondělí představila již devátý ze série zajištěných fondů v českých korunách. Kromě vrácení plné hodnoty vložené investice nabízí nový fond také šestiprocentní výnos na konci investičního období.

ČSOB Světové akcie 4 je název nového přírůstku do rodiny fondů v českých korunách nabízejících ochranu vloženého kapitálu a spravovaných skupinou ČSOB/KBC. Podobně jako jeho předchůdci umožňuje i tento fond podílet se na růstu koše dvou akciových indexů - evropského DJ Eurostoxx 50 zahrnujícího padesátku akcií předních evropských společností jako Nokia, Philips či Volkswagen a amerického S&P 500, který obsahuje akcie pětiset výhradně amerických společností jako Kimberly-Clark, Lucent nebo Boeing. Nově představený fond přitom garantuje minimální zhodnocení na konci investičního období ve výši 6 %, tedy 1,3 % p. a. "Vytvořili jsme nový fond určený investorům, kteří chtějí mít "své jisté" a zároveň nejsou spokojeni s výnosy z bankovních vkladů," vysvětluje filozofii tohoto produktu Jan Bárta z ČSOB Asset Management.

Celý majetek fondu tvoří korunové vládní a podnikové dluhopisy (odpadá tak měnové riziko) s investičním ratingem na úrovni "A" (rating ČR) a vyšším, a doplňkově i termínové vklady. Z nich plynoucí úrokové platby jsou pak směňovány s bankou KBC prostřednictvím tzv. swapových dohod za zhodnocení koše dvou uvedených  indexů. Investiční období fondu trvá 4,5 roku a je rozděleno na čtyři dílčí období. Výnos za každé dílčí období se započítává do konečného zhodnocení do výše 7,15 %, zatímco ztráta za dílčí období se započítá do -3 %. Maximální výnos za celé investiční období tak může činit 28,6 % (5,73% p. a.), ale minimální výnos je ohraničen 6% garancí. Pokud by se tato investiční strategie promítla na vývoj uplynulých deseti let, to jest fond by byl založen opakovaně v prvních šesti letech posledního desetiletí, konečný výnos by činil v průměru 22,6 % (4,62 % p. a.) a pohyboval by se v jednotlivých letech od 8,3 % (1,78 % p. a.) do 28,6 % ( 5,73 % p. a.).

Nový fond je konstruován jako otevřený a lze tedy do něj kdykoliv vstoupit a stejně tak z něj kdykoliv vystoupit. Vstupní poplatek činí v období úpisu, tj. od 25. listopadu 2002 do 17. ledna 2003 dvě procenta, pozdější vstup je o jedno procento dražší. Výstupní poplatek je v době splatnosti (31. 7. 2007) nulový, při předčasném výstupu, který lze uskutečnit dvakrát do měsíce, zaplatí investor jednoprocentní poplatek. Ten je potom odečten od aktuální výše čistého obchodního jmění případajícího na podílový list (tzv. "NAV"), jež může být nad i pod úrovní vložené investice. Do fondu je možné vložit jakoukoliv částku od 30 000 Kč výše.

Jak hodnotíte nový zajištěný fond ČSOB? Je podle vás dostatečně výhodný pro investory? Co říkáte vstupnímu poplatku, minimální investici, garanci a především pak dolnímu limitu ztráty za dílčí období? O své názory se můžete podělit zde.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

28. 11. 2002 | 18:25 | tmergl

Dobrý den, děkuji za Váš příspěvek. Souhlasím s Vámi, že vstupní poplatek 2 % u fondu ČSOB Světové akcie 4 je pro investora méně výhodný než v případě zajištěných fondů HSBC, kde při dodržení investičního horizontu investor...více

28. 11. 2002 | 9:36 | Dáda

Jen blázen by investoval do tohoto fondu. Když jej porovnám například se zajištěnými fondy HSBC, tak je tento produkt úplná zlodějina ! HSBC fondy jsou při dodržení investičního cyklu bez poplatků, je možnost daleko vyšších...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK